Jump to content
BogdanNBV

Se poate asa ceva la un vps ?:-?

Recommended Posts

Un prieten de-al meu a cumparat un VPS, in oferta spunea ca are 8GB ram, processor intel i7-980x, interesant este ca,

System Properties arata cam asa:

359bn0j.png

DxDiag spune cam asa:

55pilz.png

Iar CPU-Z spune asta:

1zq8vq0.png

In prima faza, prietenul m-a rugat sa verific daca este totul in regula, am verificat prima data cu dxdiag, iar memoria ram este 256MB, iar processorul este un Intel Pentium III, l-am intrebat pe cel care i-a dat vps-ul de ce arata asa, iar el a spus ca nu stiu ce, nu stiu cum, serverul are backup, 2 placi de baza, 2 cpu-uri, ca aia 8 gb sunt pe alt tip de ddr parca, si i-am spus ca eu vreau sa lucrez pe cealalta placa de baza(daca chiar se poate sa fie server cu 2 placi de baza) iar el a spus ca sunt deja pe aia, el mi-a dovedit ca are 8 gb ram si processor intel i7 de la proprietatile computerului, dar eu stiam ca prostiile alea pot fi editate(parca era si o discutie pe tema unui server cu 2TB ram), iar acum nu stiu ce sa mai cred, cpuz zice una dxdiag zice alta, iar system properties cu totul alta, oare ala i-a dat teapa lu prietenul meu ?:-?

Link to comment
Share on other sites

nu e teapa,este imposibil pe o arhitectura de 32 de biti sa iti mearga mai mult de 3 gb.in cazul in care ai mai mult o sa iti afiseze eronat,plus ca asta e bariera.pe orice arhitectura de 64 iti garantez ca o sa-ti afiseze corect si o sa functioneze corect.

LE:zii sa instaleze un windows server 2008 pe 64 de biti si s-a scos :D

Chestiile astea le-am studiat la sisteme de operare si tot testam sisteme pe diverse chestii si nu e ceva ce n-am mai intalnit.e perfect normal pe 32 de biti sa se comporte asa.Zii sa instaleze Ws2008 si atunci o sa functioneze corect.Punct!

Edited by wildchild
Link to comment
Share on other sites

Bun, atunci, de ce la system properties arata 8GB ram ? daca citeste maxim 3? stiu si eu care este diferenta intre 32 si 64 bit dar si in cpuz imi arata tot 256 mb ram :) Deci, de ce la system properties arata 8 gb daca in mod normal ar trebuii sa citeasca doar 3, iar la dxdiag si cpuz arata doar 256 ?:) este cam ilogic sa citeasca doar 3 si sa arate 8 la system :), ar trebuii sa arate 3, iar in dxdiag la fel :)

Link to comment
Share on other sites

Gresit, este teapa! am aflat si motivul, am restartat vps-ul si surpriza, dupa ce s-a restartat imi cerea sa las un fisier optimizari.reg sa fie executat, am dat No, iar la system properties nu mai apare intel i7 si cei 8 GB ram :), in plus, am cautat in fisierul acela optimizari.reg si am gasti:

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_LOCAL_MACHINE\HARDWARE\DESCRIPTION\System\CentralProcessor\0]

"Component Information"=hex:00,00,00,00,00,00,00,00,00,00,00,00,01,00,00,00

"Identifier"="x86 Family 6 Model 23 Stepping 10"

"Configuration Data"=hex(9):ff,ff,ff,ff,ff,ff,ff,ff,00,00,00,00,00,00,00,00

"ProcessorNameString"="Intel® Core i7-980x 3.33 GHz, 8.00 GB of RAM "

"VendorIdentifier"="GenuineIntel"

"FeatureSet"=dword:a0033fff

"~MHz"=dword:00000bb6

"Update Signature"=hex:00,00,00,00,07,0a,00,00

"Update Status"=dword:00000002

"Previous Update Signature"=hex:00,00,00,00,07,0a,00,00

"Platform ID"=dword:00000001

Sa vedeti ce scandal o sa primeasca ala care tapeste :)

P.S: mersi pentru ca v-ati dat cu parerea!

@wildchild se pare ca nu ai avut dreptate :)

Edited by BogdanNBV
Link to comment
Share on other sites

bah fisieru ala il am si eu daca imi fac vps pe pc si tot la fel configurez in functie de ce parametri vrei tu sa lucreze vps. 2 la mana nu exista nici un procesor p3 la 3.000 Ghz deci e ceva din windows foarte posibil sa fie ce a zis wild sa nu interpreteze bine datele windowsu

Link to comment
Share on other sites

una e limita si una e cat ram poate folosi.si xp suporta pe x86 4 gb insa nu o sa foloseasca mai mult de 3gb pe 32 biti niciodata.nu ma crezi,instaleaza pe un xp un vmware si vezi apoi la benchmark-uri.

si ca sa te contrazic,uite un citat de pe site-ul care l-ai adaugat.User-mode virtual address space for each 32-bit process/2 GB/Up to 3 GB with IMAGE_FILE_LARGE_ADDRESS_AWARE and 4GT

la kernel la fel:Kernel-mode virtual address space/2 GB/From 1 GB to a maximum of 2 GB with 4GT

For fuck's sake,instaleaza un windows server 2008 pe 64 si daca ala nu-ti afiseaza corect da-i in cap la cel ce ti l-a dat.

Edited by wildchild
Link to comment
Share on other sites

ca sa mai fac un off.

ce spui tu este adevarat doar partial si iti explic cat mai scurt.

Nu uita ca Windows 2003 Enterprise nu e o singura aplicatie(proces), deci fiecare aplicatie (proces) e limitata la cei 4 GB RAM 32 bit, orice aplicatie rulata are limita de 4 GB in concluzie.Tu poti rula sa zicem 10 procese fiecare cu cate 4GB folositi (limita maxima la 32 biti/per aplicatie) deci, o sa folosesti fix 40 GB din memoria totala.

Link to comment
Share on other sites

regeditul poate fi manipulat in multe feluri si poate fi corupt si din cauza windowsului.stiu ca ii cere registrul deoarece poate a fost sters insa poate fi si un tweak.benchmark-urile nu pot fi prostite,daca primesti rezultate slabe atunci e clar.

in plus,tie iti apare o disconcordanta intre ce iti afiseaza in system properties(si poate fi editat) si intre ce afiseaza dxdiag(care nu preia date din registru).incearca de asemenea cu comanda systeminfo in cmd si compara toate rezultatele.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...