Jump to content
ripoff

Sondaj:Voi,cu prima ocazie,ati pleca din România?

Voi,cu prima ocazie,aţi pleca din România?  

84 members have voted

  1. 1. Voi,cu prima ocazie,aţi pleca din România?

    • Dacă aş avea posibilitatea aş pleca şi mâine.
    • As pleca definitiv din România.
    • Dacă aș avea posibilitati in tara,aș alege să rămân.
    • Sincer, nu aş pleca nici în ruptul capului.


Recommended Posts

Da ba, sa stiti ca plecati si sar strainii cu banii pe voi...

Cum ajungeti acolo or sa va roage cu bani, pentru ca... ? Nu stiu, voi stiti.

Ce credeti ca e peste hotare? Nu e nimic: nu tu familie, nu tu rude, nu tu prieteni, nu ii pasa nimanui de voi. In tara, daca ai o problema, ai la cine sa apelezi. Acolo esti pe cont propriu. Nu cred ca e tocmai paradisul...

Credeti ca banii pica din cer?

Voi ganditi?

Depinde, daca mergi singur e mai nasol..dar daca-ti iei 1,2 tovarasi cu tine te obisnuiesti.Banii NU pica din cer, dar sunt mai multe locuri de munca platite pana de 4 ori mai bine decat aici!Poti compara tu facultatile de aici cu cele din state, anglia si altele?!Aici orice prost are una, si n-are unde munci.Treaba voastra, dar eu decat sa mor de foame mai bine-o sterg!

Link to comment
Share on other sites

Am fost plecat de doua ori si m-am intors doar sa imi fac permisul si plec iar si nu vreau sa mai aud de Romania. Nytro are dreptate ca nu ai familie si prieteni dar gandestete pentru uni care aici nu pot sa miste nimica ca au niste salari de 5-7 milioane pe luna ce dumnezeu sa faca....am lasat totul inclusiv prieteni si am plecat sa pot sa ma ajung si eu in viata. sa nu stau cu 10 lei cand merg la o bauta sa imi ajunga doar de 3 beri...am tras serios dar sa cunoscut. Va sfatuiesc care poate sa nu astepte ca sistemul acesta corupt sa va bage la cimitir. Sa recunoastem ca mafia la noi e mare , iar lucrul e cum ai trage si aici tragi si acolo nu e mare diferenta, si macar sti ca faci un ban sa iti faci facutele. Si pana la urma o sa iti placa acolo cum e in cazul meu ,m-am invatat cu mentalitatea lor si e mult mai buna acolo.

Link to comment
Share on other sites

Hai sa fim seriosi , daca esti destept faci bani din informatica lafel de bine din Romania ca si din Italia , doar iti gasesti clienti :) , cel putin asta stiu eu

Ai dreptate in privinta domeniului Informatica.

Dar daca ai absolvit o facultate in domeniul stiintelor umaniste ce vei face - considerand ca persoana respectiva asta si-a dorit ?

Sunt de parere ca poti face destui bani in Romania dar as prefera sa plec intr-o tara gen Austria, Anglia, Germania, Irlanda, etc. nu din cauza lipsei banilor ci pentru ca m-am saturat de ipocrizia pe care o are romanul in el - anvand in vedere ca topicul respectiv nu face referire stricta la bani - de invidia care se regaseste in neamul nostru - corcit cu latinii - si de tot ce reprezinta mentalitatea romaneasca.

Noua, romanilor, ni se potrivesc foarte bine urmatoarele cuvinte: "Singurul lucru care pare ca este impartit corect pe planeta -in cazul nostru in Romania - este inteligenta!!!Toti avem impresia ca am primit destul... ".

O sa-mi para rau cand voi pleca din tara doar de cateva persoane pe care le-as putea numara pe degete (degetele de la maini).

Cineva mai sus spunea ca acolo esti pe cont prorpiu. NU esti pe cont propriu decat o scurta perioada de timp, pentru ca oriunde - daca esti OM - iti poti face prieteni care sa fie langa tine. Spun asta din propria experienta si pot sa va asigur ca oriunde in lumea asta exista oameni dornici sa ajute - neconditionat!

As putea sa dau zeci de exemple prin care sa va dovedesc "bunul simit" din tarisoara noastra.

Link to comment
Share on other sites

In Romania 70-80% din economie e "subterana" .70-80 % dintre "patroni" sunt niste javre . Din 10 angajati au acte doar 2 , din 100 paini doar 10 au factura.

Ei se imbogatesc si voi saraciti si va ''vaitati ca traiti rau .

Invatati sa cereti bonul fiscal , refuzati sa munciti fara forme legale si o sa traiti mult mai bine . O sa aveti salarii mai mari si impozite mai mici .

Link to comment
Share on other sites

daatdraqq ai idee ce inseamna sa ai o firma mica ? sa fii "patron" la firma gen fast food alimentara consignatie etc ? Stii ce ar insemna daca ai lua totul pe factura si daca ai da bon fiscal la tot si daca ai avea toti angajatii cu carte de munca ? iti zic eu FALIMENT ! O firma mare poate face fata dar cei mici ar pica , ca ciorile alea care, crapau fara un motiv aparent ...

Link to comment
Share on other sites

Va spun din propria experienta. Am 29 ani si anul trecut am fost in Spania si am muncit acolo intr-un restaurant ca barman si va spun ca nu se compara cu nimic cu Romania , e un alt nivel de trai , nu am vazut pe unu sa arunce o hartie pe jos , nu am vazut un chistoc de tigare , o coaja de floarea-soarelui ceea ce in Romania unde te uiti asta vezi . Nu mai spun de salarii si de nivelul de trai .....acolo luam 1350 euro si in Romania 1200 ron ...A trebuit sa plec pentru ca era o munca de sezon , abia astept sa plec iar

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...