Jump to content
Reborn_xD^

Trafic net

Recommended Posts

Am si eu o nelamurire si nu gasesc pe prietenul Goagal o solutie. M-am gandit sa apelez iar la voi.

Am luat de curand un telefon cu Android si un abonament pentru net de 200 mb. Ce nu inteleg eu, cum adica trafic 200mb ... in ce se masoara ? Inseamna 200 vizite pe un anumit site/market sau cum?

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Multumesc de raspuns. Nu prea intelegeam cum vin acei mb si ce masoara exact.

Sunt la Orange. Vodafone m-a dezamagit profund cu facturi umflate si alte neplaceri. Chiar daca vorbind in termeni tehnici Vodafone>Orange, cat si in ceea ce priveste netul mobil, am renuntat la ei ...

Pot vedea undeva cati kb/mb consuma o vizita pe un anumit site? Sau la x secunde pe y site ma taxeaza cu z ... undeva?

Link to comment
Share on other sites

traficul tau se masoara in cata informatie descarci de pe net...

exemplu: intrii pe un site care are o pagina de 100 kb inseamna ca ai facut trafic de 100 kb (ca sa stii cat are pagina respectiva cu tot cu poze dai save as in pc si vezi cat are cu totul)

trimiti un fisier de 100 mb prin mess la un prieten => ai facut trafic de 100 mb + cei 100 kb dinainte = 101 mb

mai trimiti un mail cu un atasament de 10 mb => in total ai facut 121 mb si tot asa...

200 mb e normal daca stai pe mess de vorba si mai vizitezi din cand in cand o pagina special gandita pentru telefon... in rest daca il folosesti cum folosesti browserul din pc atunci faci cam 1 gb pe luna minim...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...