Jump to content
crs12decoder

Distanta de oprire si frecarea in spatiu

Recommended Posts

Ok.. in primul rand nu vreau sa sariti de cur in sus daca nu sunteti de acord cu afirmatiile mele. Sunt absolut convins ca puteti discuta civilizat, iar a gresi este uman. Poate este putin ciudata intrebarea pe care o voi pune dar vreau sa vad si alte pareri.

OK.. presupunand ca arunci o bila in spatiu, unde nu exista frecari, cu totii stim ca aceasta nu se va opri niciodata. Datorita faptului ca miu(coeficientul de frecare) este 0.

Din variatia energiei cinetice obtinem ca distanta de oprire a unui corp este egala cu viteza initiala la patrat impartita la 2*coeficientul de frecare*acceleratia gravitationala. ( v0^2/2*miu*g )

Dar. In spatiu coeficientul de frecare este 0. Iar din formula distantei de oprire, acesta apare la numitor. Insa impartirea la 0 nu este definita.

Singura idee care mi-a venit a fost sa zic ca distanta de oprire este lim(x->0) din formula distantei de oprire ( V0^2/2*miu*g).

In acest caz distanta de oprire ar da infinit iar totul ar avea sens.

Este bun rationamentul? Daca considerati ca nu, care este atunci expresia matematica ce demonstreaza faptul ca un corp aruncat intr-un camp fara frecare (in spatiu) nu se opreste niciodata(ceea ce am incercat eu sa arat).

Link to comment
Share on other sites

Uite Legea 1 a mecanicii:

"Orice corp î?i men?ine starea de repaus sau de mi?care rectilinie uniform? atât timp cât asupra sa nu ac?ioneaz? alte for?e sau suma for?elor care ac?ioneaz? asupra sa este nul?". Aceasta lege sta la baza fizicii (nu este/trebuie demonstrata, este presupusa adevarata pe baza observatiilor empirice).

Orice alta demonstratie matematica ulterioara oricum s-ar baza pe aceasta lege.

P.S.: De ce consideri tu ca in spatiu Ff=miu*g. Care miu? Care g?..

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

legea gravitatiei: every point mass in the universe attracts every other point mass with a force that is directly proportional to the product of their masses and inversely proportional to the square of the distance between them.

(orice corp se atrage cu orice alt corp)

deci teoretic nu se pastreaza la infinit starea de deplasare

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...