Jump to content
macs

POC. Unrestricted Forums Access!

Recommended Posts

Nu stiu daca se poate considera un "exploit" dar cu siguranta se poate folosi ca atare... cum poti sa accesezi live majoritatea forumurilor de pe internet ~90%(!?)care in realitate nu lasa userii sa citeasca anumite sectiuni fara sa fie inregistrati. Cu siguranta nu sunt primul care a facut descoperirea (nici nu am cautat ca sa fiu sincer), a fost doar un accident cand incercam sa testez permisiunile pe un alt forum...

Simplu, cea mai rapida metoda este FireFox 4 cu addon-ul User-Agent Switcher si cand vreti sa cititi anumite topicuri sau forumuri la care aveti nevoie de un cont de access puteti nu trebuie decat sa schimbati "user-agent"-ul la navigator intr-unul din botii motoarelor de cautare.

Cel mai "liber" bot de pe internet este GoogleBOT si pentru faptul ca multi administratori de site-uri prefera sa il lase liber printre paginile forumurilor pentru un mai bun SEO...

Binenteles ca unii administratori nu pun pret pe asta si blocheaza tot ce este "search-engine BOT", dar la fel de bine se poate intampla ca unii dintre ei sa blocheaze doar GoogleBOT sau YahooBOT... atunci tot ce trebuie sa faceti este sa schimbati "user-agent"-ul de la navigatorul vostru intr-un alt bot pana cand veti reusii sa accesati forumul dorit. In acest moment sunt aprox.60 boti principali ai motoarelor de cautare de pe internet si este foarte posibil ca macar unul sa aiba access la site-urile/forumurile cu acces "private" sau "user only".

A, este posibil ca uneori sa fie nevoie sa va stergeti cache-ul la navigator cand schimbati agentii sau sa folositi inPrivate Browsing...

Pana acum am testat pe 5 din forumurile unde sunt inregistrat si numai la unul nu a functionat... cred ca faca parte din restul de 10% unde administratorii sunt ceva mai profesionisti :)

Edited by macs
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

nu e un exploit toata lumea cunoaste asta.

Si binenteles ca trebuia sa vii tu cu intelijenta ta cu toate ca nu stiai... dar poate altii nu stiu sau vor sa stie, sau poate unu acuma cauta pe net si descopera si el asta asa cum ai facut si tu la randul tau :))

Cert este ca doar un administrator de forum sau cineva care stie cum functioneaza un forum si-ar fi dat seama asa ca lasa-ne...

Link to comment
Share on other sites

Si binenteles ca trebuia sa vii tu cu intelijenta ta cu toate ca nu stiai... dar poate altii nu stiu sau vor sa stie, sau poate unu acuma cauta pe net si descopera si el asta asa cum ai facut si tu la randul tau :))

Cert este ca doar un administrator de forum sau cineva care stie cum functioneaza un forum si-ar fi dat seama asa ca lasa-ne...

a mai fost postat domnule neuron

Link to comment
Share on other sites

Spre deosebire de majoritatea de aici care o frecati la rece zilnic, omul asta a vrut sa va arate ce a gasit, chiar daca nu si-a dat seama ca e o chestie banala. Voi cu ce ati incercat sa contribuiti la comunitate in ultimile 1-3-5-12 luni? E frumos sa arati cu degetul.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Nici eu nu stiam si imi prinde bine momentan, asa ca vechi sau nu, sa traiesti pentru post.

sidenote: da, pe bune, comentatorii atat stiu sa faca? ok ..e vechi, stiati, sunteti pro, ziceti-o frumos nu de parca sunteti nu stiu ce experti. romanii..la naiba.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...