Jump to content
mysticgohanphp

Naposim 5 mg

Recommended Posts

3 cuvinte: NU FITI PROSTII!!!

CEL MAI BUN PRIETEN AL MEU A MURIT DIN CAUZA LA STEROIZI SI ALTE SUBSTANTE DE GENUL!!!

Suna bine: masa musculara si forta crescute, pofta de mancare marita si performante sexuale imbunatatite… insa acestea sunt doar efectele pozitive. Efectele negative sunt multe la numar si unele dintre ele cu efecte potentiale extrem de daunatoare pentru sanatate.

Primul si cel mai important element negativ este acela ca progresele obtinute in timpul administrarii de Naposim sunt greu de mentinut. Adica vei pierde cea mai mare parte din castiguri, mai ales ca retentia de apa este responsabila pentru mare parte din cresterea in greutate. Odata cu progresele se vor duce pe apa sambetei si performantele sexuale crescute, existand riscul de oligospermie si/sau impotenta.

Un alt element negativ este ca folosirea de doze mari si pe perioade lungi de timp in perioada de crestere poate duce la inchiderea prematura a cartilagiilor de crestere si deci stoparea cresterii in inaltime. Daca totusi vreti sa folositi steroizi, asteptati intai sa se incheie cresterea(18-22 de ani), altfel riscati sa ramaneti mult mai mici decat ati fi putut fi in mod normal.

Toxicitatea hepatica este cel mai des utilizat argument contra Naposimului. Desi studiile stiintifice arata ca riscurile nu sunt asa de mari precum se credea initial, ele exista. In orice situatie de administrare este recomandata monitorizarea atenta a functiilor hepatice si intreruperea administrarii in cazul aparitiei semnalelor de afectare a ficatului. Evident, problemele hepatice preexistente reprezinta o contraindicatie majora in administrarea de Naposim. Exista o serie de medicamente si/sau extracte de plante cu efecte hepatoprotectoare care pot reduce efectul toxic, insa din nou, analizele de laborator sunt absolut necesare. Formele cele mai grave se pot materializa in icter sau chiar tumori hepatice.

Daca in ciuda acestor riscuri hotarati sa luati Naposim, nu consumati in acest timp alcool sau alte medicamente/substante cu potential toxic pentru ficat.

Ginecomastia reprezinta dezvoltarea glandei mamare la barbat si este unul dintre efectele secundare foarte probabile in cazul administrarii prelungite si in doze mari a Naposimului. In general tratamentul este chirurgical (operatie) desi se practica cu rezultate variabile si tratamentul medicamentos (pastile, unguente).

Mai ales la cei tineri poate aparea acneea, care uneori imbraca forme severe lasand cicatrici pentru toata viata.

Alte efecte negative pot fi: cresterea parului in exces pe corp, chelirea prematura, marirea prostatei, cresterea riscului de boli cardiovasculare, agresivitate crescuta.

Un element interesant este agresivitatea, care in fond reprezinta o problema de educatie si autocontrol, indiferent de ce substanta iei sau nu iei.

Dependenta este iarasi un element mult discutat si in acelasi timp supraestimat. Steroizii anabolizanti nu dau nici pe departe dependenta pe care o dau multe alte substante legale sau ilegale si care se consuma zilnic de catre miliarde de oameni, dintre care putem enumera alcoolul, tutunul, cafeaua, drogurile si lista poate continua.

Atat efectele pozitive cat si cele negative pot varia de la persoana la persoana in functie de o multitudine de factori. Veti auzi probabil de oameni care au luat si zeci de pastile pe zi fara efecte secundare vizibile si de oameni la care dupa cateva zile s-a declansat o boala de ficat sau o acnee severa.

Pe de alta parte, evitati sa asociati efectele negative(mai ales acneea, ginecomastia) exclusiv cu steroizii. Sunt persoane predispuse genetic la aceste afectiuni si care desi nu iau nimic sunt afectati de ele.

Concluzii

Naposimul, ca si ceilalti steroizi anabolizanti de sinteza reprezinta in fond o minune a medicinei, un ajutor nepretuit pentru anumiti bolnavi. Aceste medicamente nu sunt rele in sine, nu sunt niste droguri sau niste otravuri; ele au devenit personajele negative capul multora prin faptul ca se abuzeaza de ele in speranta obtinerii unui corp atletic si a unor performante sportive altfel inaccesibile. Diferite interese de natura politica sau pur si simplu ignoranta unora au facut ca aceste medicamente sa fie puse la zid in toate felurile posibile, mergand in unele tari pana la categorisirea lor ca droguri, cand in realitate ele nu sunt decat niste medicamente, cu efecte pozitive si efecte negative, cu aplicatii in medicina dar si in sport.

Ramane in final la latitudinea fiecaruia daca isi asuma riscul efectelor negative(dintre care unele pot fi permanente: stoparea cresterii, cicatricile, ginecomastia) in speranta ca va obtine efectele pozitive.

Precizare: Naposimul este un medicament care se elibereaza numai pe baza de prescriptie medicala, folosirea lui in afara acestei situatii si in special de catre sportivi fiind ilegala(este considerat doping).

CITITI SI VOI CE DRACU...Merita? Doar daca mori in 3-4 saptamani!

Link to comment
Share on other sites

Hai frate ma lasi? Am vazut alea de mult... oricum eu in ultimele ~6 luni am luat pt masa musculara creatina+proteina din zer si nu sunt multumit de rezultate, daca consulti medicul si daca observi ca apare ceva intrerui imediat nu e mare lucru ;)

Iti doresc o viata lunga cu o masa musculara din sporita! Mai dai din aripi?

Link to comment
Share on other sites

Lasati toate prostiile astea,faceti exact ce fac femeile cind isi pun silicoane :))

Sa ajunga ca si gore? :))

http://www.evz.ro/typo3temp/pics/gore_MS-CJ_1f34f30d29.jpg

In vremea cand frecventam sala vedeam o multime de din astia ce luau naposim sau alte chestii si ii auzeam ca nu li se mai scoala gicu'... Am si prieteni care au luat si dupa ce s-au lasat de sala aratau ca dracu'... Bine, si cand faceau sala se vedea ca ceva nu-i bine, dar deja dupa o pauza se alegeau cu vreo 5-10kg in plus de grasime.

Spor cu vanzarea, oricum...cine vrea sa cumpere oricum cumpara, nu se uita la parerile altora.

Link to comment
Share on other sites

Daca vrei sa dovedesti ca esti barbat te duci la un club de lupte(box,kickbox,muay thai,sambo,etc) nu te indopi cu cacaturi :))

daca esti musculos nu neaparat trebuie sa fi si un bun practicant de arte martiale full contact sau macar de contact...mai trebuie si putin spirit si putina vointa, acum....credeti ca sprtivii de performanta consuma asa ceva....?

ma rog fiecare e liber sa faca ce vrea ;)

Link to comment
Share on other sites

Ati uitat sa ii amintiti tipului ca Naposim este ilegal de detinut si utilizat si mai ales comercializat mai departe fara avizele necesare.

Baiete, vinde tu Naposim multa vreme..sa vezi bulalea care o ai pe cap dupaia :)

Am prieteni care ma rugau sa le fac rost ca sormea e medic si imi plateau si 100 de ron pe cutie la vremea aia si tot nu m-am bagat.

De ce? foarte simplu, este considerat foarte periculos cand il administrezi, mai ales de capul tau.

Si daca te-a prins garda cu treaba asta nu se mai poarta cu tine ca si cum ai vandut un telefon furat, o iei mult mai serios.

Treaba ta!

Link to comment
Share on other sites

de unde ai tu naposim daca nu se mai fabrica? E o porcarie de steroid. decat sa dai 15 lei pe 100mg de Metandienonum, mai bine iti iti cumperi o cutie de Danabol ca iesi mult mai ieftin si ai aceas substanta activa dar mult mai concentrata.

Daca iti faci reteta (ceea ce e foarte usor de facut rost) si mergi pe sate sa iti cumperi naposmi (de prin farmaciile care mai au pe stoc) iti gasesti la 3 lei cutia.

Dute si te culca cu afacerile tale.

Link to comment
Share on other sites

Mai fa rost ca vreau mai multe specimene ca asta: Cocalarus retardus

Bai ce deformat e ala in plm. App. bai copii prosti (care vor steroizi& shit), vreti sa aratati bine alea alea, trageti in plm de fiare si daca tot vreti ceva ajutor, va dau eu doua ponturi . 1. pentru pofta de mancare 1-1,5g de green pe saptamana (nu legale) 2. pentru armonizare si dezvoltare frumoasa stati la soare 30min pe zi. In rest, mai cititi si voi o carte de nutritie ceva si iar va zic, muschii nu cresc pana nu sunt rupti. Peace;).

Link to comment
Share on other sites

Guest expl0iter

Nu va recomand steroizi. Daca luati steroizi, luati cu masura. Steroizii luati cu masura nu afecteaza asa mult.

Mai bine luati o proteina buna. Eu am luat Gold Whey, Tribulus, iar peste cateva zile urmeaza sa-mi iau Brutal Anadol. Niciodata nu mi-a trecut prin cap sa bag steroizi in mine. Cu toate ca am luat tribulus, abia dupa ce am terminat cutia am aflat ca poate avea efecte secundare. Eu nu le-am simtit, dar luat in cantitate mare poate fi cancerigen. Provoaca in general cancer de prostata.

Pe langa faptul ca ramai ipotent, dar pot aparea sani in loc de pectorali bine definiti

images?q=tbn:ANd9GcTEbrxAgbN8u-48yeQtkxCBd4Bh3BmdBe9up8ozko-631XuXdW_ibYuCLEz

Inca ceva: Steroizii dau dependenta, te fac agresiv, agitat, nervos (ca atunci cand esti in sevraj)

Aveti rabdare cu proteine; viata fara tigari, marijuana, cocaina, alcool etc...

Edited by expl0iter
Link to comment
Share on other sites

Inca ceva: Steroizii dau dependenta, te fac agresiv, agitat, nervos (ca atunci cand esti in sevraj)

Aveti rabdare cu proteine; viata fara tigari, marijuana, cocaina, alcool etc...

Ce ai tu cu marijuana prietene? Ia vezi cum vorbesti....citezi si tu sa pari destept asa sau ce? In viata ai dreptul de a fi prost sau nu, alegerea e a fiecaruia.

Link to comment
Share on other sites

Guest expl0iter
Ce ai tu cu marijuana prietene? Ia vezi cum vorbesti....citezi si tu sa pari destept asa sau ce?

Nu stiu cine dintre noi citeaza doar ca sa se bage in seama.

In viata ai dreptul de a fi prost sau nu, alegerea e a fiecaruia.

Ai perfecta dreptate. Odata ce zici despre tine: ca "wow ma droghez, fumez marijuana, sunt super coool :x", eu iti spun ca vorbesti numai prostii. Nu ne intereseaza ca ai fumat sau ca fumezi marijuana. 80% dintre cei de pe forum spun ca fumeaza sau ca se drogheaza, dar eu nu inteleg de ce considerati asta o lauda. Daca faci asa ceva, tine pentru tine toate laudele ca nu impresionezi pe nimeni ca esti un mare distrus si ca esti tripat 24/7.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...