Jump to content
selected

Romtelecom Japca

Recommended Posts

Ok deci companiile de telecomunicatii din Romania vor sa te sece de bani.

Eu acum juma de an am avut o problema cu cei de la Zapp (vroiam sa schimb providerul). Mi-au expirat minimul de 2 ani, am vrut sa reziliez (in acea perioada mi-a murit si modemul, trebuia sa platesc) n-am mai platit, telefoane peste telefoane, am primit indicatii sa le trimit o cerere de reziliere la un mail si sa astept confirmarea (am rezolvat.). Apoi am sunat mi-au confirmat cererea de primire. Toate astea dupa un tambalau facut la Cosmote (magarii care au preluat Zapp), care nici ei nu se sfiesc sa iti suga pula pentru 1 milion lunar. Sa imi ceara taxa de reziliere ? Le-am zis ca plec din tara :)) si nu mai plateste nimeni abonamentul si sa fie sanatosi.

Acum, am pe cineva cunoscut cu aceeasi problema numai ca in caz este Romtelecom. In ultimul an nu a beneficiat deloc de netul lor si totusi plateste ~1 milion pe luna.

Recomandati aceeasi solutie ?

Link to comment
Share on other sites

Eu am probleme cu Romtelecomul de mult timp. Am net prin switch de la unchiumeo , da' tot eu is GURU la el . ADSL Status : Down .

Niciodata nu s-au tinut de treaba , doar ca-i cale lunga pentru a inchide abonamentul . Dar ?tiu c? dac? am face-o , am apela la tipii de la UPC -> oameni serio?i .

Apropo , ?i el are de obicei 94-98 lei :) DOAR PE INTERNET . ?i nici nu ?tie dece . Whatever ..

Link to comment
Share on other sites

Am net de 2-3 ani deja de la romtelecom...abonament de 4mb platesc ~45 ron pe luna, la inceput cand mi lau pus iam chemat de 5 ori intr-o saptamana pt ca sincer numai net nu se chema cadea din 10 in 10 minute...dupa ce au vazut ca sun de nebun si fac reclamatii peste tot lau facut si de atunci nam avut probleme...mna nustiu dar sincer daca dai telefoane si faci reclamatii sa stii ca ajuta...da tre sa suni s sa ai rabdare ;))

Link to comment
Share on other sites

Am net de 2-3 ani deja de la romtelecom...abonament de 4mb platesc ~45 ron pe luna, la inceput cand mi lau pus iam chemat de 5 ori intr-o saptamana pt ca sincer numai net nu se chema cadea din 10 in 10 minute...dupa ce au vazut ca sun de nebun si fac reclamatii peste tot lau facut si de atunci nam avut probleme...mna nustiu dar sincer daca dai telefoane si faci reclamatii sa stii ca ajuta...da tre sa suni s sa ai rabdare ;))

Aceeasi problema am avut-o eu,imi pica din 5 in 5 minute si la fel dupa aprox. 120 de reclamatii/amenintari s-au trezit si l-au reparat.

abonament de 4mb platesc ~45 ron pe luna

Eu am dolce la 2 tv + telefon+Internet(14mb) si platesc intre 70-75 lei pe luna...:|

Link to comment
Share on other sites

La Zapp am cam bagat frica in aia de la Cosmote =)) tipa de acolo era cam crispata dupa ce am iesit... Pt baietii care mai au probleme de genu: MULT TUPEU! . Intrebati unde puteti trimite cererea de reziliere, asteptati confirmarea (telefon/ e-mail), le dati un telefon, zicetile ca plecati din tara si va bagati . in serviciile lor ;)

Link to comment
Share on other sites

IP Address : 92.83.xxx.xxx

Location : ROMANIA, BUCURESTI, BUCHAREST

Latitude / Longitude : LATITUDE, LONGITUDE

Connecting through : ROMTELECOM S.A

Time Zone : UTC +02:00

Net Speed : DSL

IDD Code : 40

Weather Station : ROXX0003 - BUCHAREST

MCC : 226

MNC : 02

Mobile Brand : HOTI ROMTELECOM

ia ce imi da linkul asta

IP Address Geolocation to Identify Website Visitor's Geographical Location

Link to comment
Share on other sites

Si eu am patit o faza destul de nasola cu cei de la RDS. Am vrut sa reziliez contractul pentru ca imi pica netu din 10 in 10 minute, i-am chemat de vreo 10 ori pe aia sa-i faca ceva dar se pare ca erau prea prosti pentru secolu asta, asa ca m-am dus peste aia de la sediu si le-am zis sa imi rezilieze contractul pe loc. Dar nu stiu ce mortii masii de calcule au facut ei si trebuia sa le dau 700 lei (aveam contract cu ei pe 3 ani, iar eu dupa primul an am vrut sa renunt si probabil de aia). Le-am zis ca imi bag pula`n el de contract si nu le mai platesc nimic. Am plecat frumos pe usa si de atunci n-am mai auzit nimic de la ei. De 1 an am Nextgen si nu am avut niciodata probleme cu netul.

Link to comment
Share on other sites

@coco93: daca ii pisi oleaca in freza si bati cu pumnu in masa la ei la sediu cu siguranta nu mai auzi de ei ;) Asa am facut si eu cu Zapp.

Sfat pt cei in aceeasi situatie: Fiti tari si nu va lasati calcati in picioare. Taxa de reziliere e ilegala. Inregistrati-va cand le cereti sa rezilieze contractul, sau dati-le prin mail cererea de reziliere (sunt modele pe net), cereti-le si confirmarea (o inregistrati daca e telefonic), platiti ultima factura si va pisati pe ei.

Link to comment
Share on other sites

cand te duci sa reziliezi contractul si vezi ca trage de timp, ii zici ca daca nu ti incheie contractul pana la urmatoarea factura de plata, o sa i dai in judecata ptr fiecare factura pe care va trebui sa o achiti din cauza lor ca trag de timp, si aici o sa te ajute cei de la protectia consumatorului.

prostia cea mai mare la romani e ca pun botul foarte usor ptr niste asa zise "servicii free" sau pe bani putini dar 9 din 10 romani nici macar nu stiu o fraza din contractul pe care l au semnat, ptr ca nu i intereseaza, si pe baza asta companiile mari au si tupeul sa te puna sa platesti atatea taxe si sa si bata pula de tine, pentru ca oricum nu e vina lor, e vina ta.

am o babuta sub mine pe care au pacalit o niste tartani de la un serviciu de telefonie ca sa semneze un contract pe 10 ani, si dupa aprox 2 ani ea trebuia sa se mute in canada la nepoti, trist e faptul ca si acum tre sa vina in romania odata la 3 luni pentru procese, sunt deja 4 ani de cand se lupta sa scape de ei si nu pot din cauza clauzelor pe care le avea puse pe acel contract, de asta zic mereu sa aveti mare grija cand semnati ceva... ca astia va incanta cu telefoane moca si alte servicii kkturi, si pana la urma ajungi sa platesti pentru nimic, sau de 2343299432 de ori mai mult decat trebuie

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...