Jump to content
nicku92gm

substante pirotehnice

Recommended Posts

PyroGuide:Pyro Site Links - PyroGuide sunt multe care pot aduce si in Romania prin curier (nu este legal, dar curierul nu stie ce transporta) Ps: alea pentru Europa sunt mai jos .

Daca vrei artificii gata facute iti sugerez EuroPyro - Homepage

Daca nu reusesti sa gasesti eu am niste azotat de potasiu (kno3) si niste sulf pe acasa

@yceman Acel individ vinde artificiile la un pret dublu fata de orice alt distribuitor .

Edited by sese
Link to comment
Share on other sites

@6 cai frumosi:Am auzit de thermite inainte ca brainiacii sa aiba floci la subrat.

Nitroglicerina e mult prea instabila sa te joci cu ea.Mai bine bag mancare in gura dupa ce m-am jucat cu mainile in mercur si tot sunt mai in siguranta.

Revenind, am vorbit cu un inginer ce lucra la o mina si mi-a zis ca cel handmade nu are capacitati de distrugere la fel ca si cel din comert din diverse motive(ingrediente secrete) + partea cu detonatul este foarte periculoasa si trebuie luate masuri speciale daca te joci cu tentativa de thermite proprie.I'll go for the commercial recipe please!

Link to comment
Share on other sites

Pentru a invata ce despre materiale de genul ala, cautati cartea

"Pirotehnie ?i explozivi" de T.Tru?c?,în Editura Tehnic? 1984 .Este un manual de fabricare a explozivilor ?i calcul al proceselor de amorsare / explozie / detona?ie, 100% n limba romana. Este un manula dupa care se invata la Academia Tehnica Militara. Eu de acolo am invatat sa imi fac singurel petardele.

Link to comment
Share on other sites

descarcati The Anarchist Cookbook

e chiar utila

aveti acolo solutia curiozitatii voastre pirotehnice/teroriste

nitrat de potasiu gasesti la majoritatea magazinelor ce vand ingrasaminte chimice/pesticide/ierbicide

eu cand imi luam era 2 lei / kg

combinati kno3 cu zahar => super fumigena

se poate turna in diferite forme, de ex intr-o forma cilindrica de grosimea unei scobitori.asteptati sa se intareasca apoi aveti cativa metri de fun cu care puteti goli liceul/faculta

FUN !

Link to comment
Share on other sites

nitrat de potasiu gasesti la majoritatea magazinelor ce vand ingrasaminte chimice/pesticide/ierbicide

Nitratul de potasiu a fost retras de multi ani de pe piata din Romania. Nu cred ca mai gasesti , dar poti sa iti comanzi din afara sau daca sti formula chimica poti face "home made".

Poate stie cineva ce substante folosesc astia de aici:

High Powered Binary Explosive (Pen Bomb) | SplodeTV.com

Link to comment
Share on other sites

Pentru "petarde". Cand eram mici foloseam urmatoarea combinatie:

Miniu de Plumb sau grund, se foloseste pentru vopsit- in stare de praf, pulbere nu lichid

Bronz Aluminiu pentru vopsit sobe, tot in stare de praf.

Le amesteci in parti egale si le pui intr-o pungulita de nylon impreuna cu cateva pietricele de cremene apoi strangi si legi bine punga.

Forta detonarii e uluitoare asa ca ai grija sa nu folosesti cantitate marte. Oricum metoda nu e periculoasa cu exceptia zgomotului. Daca vrei detalii intreaba in jurul tau pe cei peste 35-40 de ani si sigur gasesti pe careva sa te ajute.

O alternativa periculoasa e fulmicotonul, cam de 4 ori mai puternic decat praful de pusca,. Daca citesti romanele lui Jules Verne inveti sa-l fabrici.

http://dl.dropbox.com/u/3765936/anarhist.tar.gz

Sau cauta pe torrente un site disparut se numea "The disease"

Alta solutie recomandata ar fi sa cumperi gata facute conform principiului, decat olog pe viata mai bine mort.

Daca vrei sa intri in cartea de istorie pune "centura" pe tine si intra in Casa Poporului cand se intrunesc aia in plen si o sa te pomeneasca toata lumea mai ceva ca pe sfinti. Dar vezi sa fie cand isi voteaza ei vreo marire de salariu ca doar atunci sunt majoritatea prezenti.

Allah'u akbar!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...