Jump to content
sado

Secretul

Recommended Posts

"Intamplari asemanatoare" , adica s-a intamplat sa se indeplineasca dorintele ?

Nu stiu daca constientizezi ca noi ca si oameni altceva nu facem, decat sa ne dorim . Poti sa fii tu cel mai puternic imparat, tot cu dorinta ramai si tot o sa ai vise si-o sa speri spre ceva. Deci daca altceva nu faci decat sa-ti doresti, ti se pare imposibil sa se adevereasca macar cateva ?

Link to comment
Share on other sites

Ma sincer, pe mine m-a pus pe ganduri filmul, eu am o minte mai ciudata zic eu, si de multe ori vizualizes chestii, chiar si care nu vreau sa se intample. Spre exemplu, in timpul programului l-a munca m-am dus pana la saormeria din colt sa imi iau un hamburger sa mananc, cand am intrat inapoi in curtea cladiri mi-a aparut in minte o imagine, "ar fi tare sa ii vad acum pe sefi iesind - am niste sefi buni deci nu era nici o problema" cand am ajuns la jumatatea drumului de la intrarea in curte si intrarea in scara cladirii, ghiciti cine iesea din cladire intr-o imagine aproape identica cu ce-a pe care mi-o imaginasem. :)), si asta e doar unul din exemplele in care am patit asa :). Deci who knows e foarte posibil sa existe asa ceva, si daca stai si te gandesti o fraza din film are dreptate, multi oameni care au realizat ceva au crezut doar ca il vor realiza, nu au stiut cum sau in cat timp.

Link to comment
Share on other sites

Am vazut si eu filmul, si am crezut ca e destul de interesant. De asemenea am citit si alte documentatii, carti, am vazut filme;un singur lucru am observat la toate publicatiile astea si anume ca in teorie totul pare foarte simplu, in practica e mai greu. Te "lovesti" zilnic de situatii si oameni care nu aplica aceeasi metode, care nu traiesc, vorbesc sau gandesc asa cum am dori noi. In final, totul se rezuma la propria alegere. Tu alegi singur daca vrei sa urasti (de multe ori o faci fara motive intemeiate), sa fi un necrescut, un badaran, un nebun. Numai tu esti responsabil ptr tot ce se intampla in jurul tau, ptr ca tu ai puterea ca sa-ti schimbi viitorul, destinul, si prin asta sa schimbi si starea oamenilor din jurul tau. Multi trebuie inca sa inteleaga ca sunt oameni liberi, si ca deciziile lor ii inrobesc in fiecare zi. Puterea este in mainile tale si tu alegi ce faci cu ea. O folosesti spre bine sau spre rau, o folosesti in numele competitiei (ptr tine insuti) sau in numele progresului (ptr toata lumea). Traim intr-o lume destul de individualista sau egoista, si uitam ca alegerile noastre au impact si asupra oamenilor din jurul nostru; intr-o mica sau mai mare masura.

Ptr cei ce doriti mai multe detalii, sau poate o mai buna explicatie (sper ca am fost destul de concis), cititi macar "The science of getting rich" (What I want for myself, I want for EVERYBODY!).

Am cautat ptr cei interesati PDF-ul online:

http://www.consciouslivingfoundation.org/ebooks/new6/Science%20of%20Getting%20Rich%20-%20Wallace%20D.%20Wattles.pdf

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...