Jump to content
AhEaD

RST - Sugestie forum ! (AhEaD)

Recommended Posts

@Ahead: O gandire matura, asa cum ne asteptam de la un admin si user cu vechime.

O intrebare: cine ii va lua locul lui Nemessis/Tinkode?

Vorba aia, chiar daca un tren are mai multi controlori priceputi, pentru a incepe sau continua calatoria ii trebuie o locomotiva.

Aprop, sectiunea "inginerie sociala" va fi si distractiva dar si mare bataie de cap :).

Spun asta pentru ca, in afara de Nemessis, incercarile in zona asta au fost destul de timide...inclusiv ce a postat la un moment dat Tinkode.

Cred ca ar fi util daca la inceput am discuta pe situatii ipotetice, gen "cum poti afla X lucru cunoscând urmatoarele date...". Binenteles, in paralel, pot fi publicate si situatii reale cu rezultatele-esecurile lor.

Promit sa postez printre primii :)

Edited by Motanul.Incaltat
Link to comment
Share on other sites

@Ahead: O gandire matura, asa cum ne asteptam de la un admin si user cu vechime.

O intrebare: cine ii va lua locul lui Nemessis/Tinkode?

Vorba aia, chiar daca un tren are mai multi controlori priceputi, pentru a incepe sau continua calatoria ii trebuie o locomotiva.

Apropo, sectiunea "inginerie sociala" va fi si distractiva dar si mare bataie de cap :-).

Spun asta pentru ca, in afara de Nemessis, incercarile in zona asta au fost destul de timide...inclusiv ce a postat la un moment dat Tinkode.

Cred ca ar fi util daca la inceput am discuta pe situatii ipotetice, gen "cum poti afla X lucru cunoscând urmatoarele date...". Binenteles, in paralel, pot fi publicate si situatii reale cu rezultatele-esecurile lor.

Promit sa postez printre primii :-)

Momentan nu cred ca e nimeni pregatit sa ii ia locul lui Nemessis si nici nu cred ca va fii curand.

Cand cineva va fii demn de functia care a avut-o Nemessis nu va fii numit sau aratat cu degetul, el se va ridica din multime, cum am spus si aici TinKode a plecat cu un foarte mare dezavantaj si cu multe pretentii la adresa lui...

Va fii greu la Social Engeneering dar nu imposibil, poate fii munca de echipa. Cu timpul poate vom gasii si sponsori care vor sa contribuie la dezvoltarea nivelului IT din romania si sa isi faca publicitate prin intermediul nostru, asa vom putea stimula si mai mult userii participanti.

Sper sa fie deacord cu mine si restul membrilor din staff si sa punem aceasta sugestie in practica cat mai curand posibil.

Vreau ca atunci cand un vizitator intra sa citeasca un articol sa vada calitate/profesionalism si nu posturi care ii musca din ochi.

Vreau sa incurajam dezvoltarea, nu ca atunci cand un incepator posteaza un cod sursa la ceva construit de el sa vad reply`uri de gen "si tu ai descoperit functia x" sau "cand eu faceam scripturi de genu, tu te incaltai cu fesu" ... etc ...

Link to comment
Share on other sites

Intrebare: Sectiunea "RST Court" are ca descriere "Locul in care comunitatea ia decizii in privinta conflictelor dintre membri"

Pe de alta parte, discutiile purtate pe aceasta tema au prezentat sectiunea ca locul unde staff/ul este luat la intrebari de useri.

Pana la urma cum va fi ?

Le poate include pe ambele ! Daca va fi un "RST Court" in adevaratul sens al cuvantului ar trebuii sa poata trage la raspundere ambele parti, nu doar una, nu ar fi corect fata de useri. Greseala se plateste, indiferent de functie/statut.

Link to comment
Share on other sites

Le poate include pe ambele ! Daca va fi un "RST Court" in adevaratul sens al cuvantului ar trebuii sa poata trage la raspundere ambele parti, nu doar una, nu ar fi corect fata de useri. Greseala se plateste, indiferent de functie/statut.

E ok, numai ca in acest caz membrii din Curte ar cam avea un statut special.

Adica ei nu au drepturi de moderatori/admini dar pot "judeca" astfel de useri.

Asta inseamna ca cei care fac parte din Curte trebuie sa fie recunoscuti de comunitate, inclusiv de staff, ca fiind mai presus de orice banuiala.

Care dintre useri, care nu sunt deja in staff, ar putea indeplini aceasta conditie?

Cata incredere poate investi cineva din staff intr/un user, care poate nu a demonstrat "valoare" in domeniul securitatii IT, dar caruia i se cere (pe "neve", cum se mai spune la poker) maturitate in gandire , logica neafectata de "sentimentalisme" si capabilitate de argumentatie solida?

Link to comment
Share on other sites

E ok, numai ca in acest caz membrii din Curte ar cam avea un statut special.

Adica ei nu au drepturi de moderatori/admini dar pot "judeca" astfel de useri.

Asta inseamna ca cei care fac parte din Curte trebuie sa fie recunoscuti de comunitate, inclusiv de staff, ca fiind mai presus de orice banuiala.

Care dintre useri, care nu sunt deja in staff, ar putea indeplini aceasta conditie?

Cata incredere poate investi cineva din staff intr/un user, care poate nu a demonstrat "valoare" in domeniul securitatii IT, dar caruia i se cere (pe "neve", cum se mai spune la poker) maturitate in gandire , logica neafectata de "sentimentalisme" si capabilitate de argumentatie solida?

Momentan nu pot zice ca avem useri care pot fii neutrii, care merita incredere, sau care stiu sa gandeasca la rece cu maturitate.

Eu SPER ca pe viitor sa facem ceva bun din toata harababura asta... Aici am nevoie de ajutorul vostru... Singur nu pot.

Link to comment
Share on other sites

Initiativa este buna, si multi vor spune ca e buna initiativa ca o vor sustine, bullshit, marea majoritate in afara de vorbe nu vor face nimic si sunt sigur de asta, pentru aceste functii trebuie gasiti membrii obiectivi, (with balls) sa nu o zic pe romaneste ca nu e frumos.

Daca cu adevarat vreti sa faceti ceva trebuie munca multa si oameni pe care te poti baza, nu toti copii care si-au facut cont in speranta ca vor pune mana pe vreun hack la vreun joc online ca apoi sa se laude in fata prietenilor ca ei sunt buni, si apoi au postat numai "ok" "bine ai venit" "welcome" si alte balarii pentru care mie si tars sa mai intru pe rst ca vad la Reply-uri numai balarii.

De mult nu s-a mai postat nimic util si foarte rar se intampla ca cineva sa posteze ceva cu adevarat util.

Marea majoritate sunt mult mai noi decat mine pe forum si totusi au posturi mai multe ca mine, ceea ce e un rahat.Au aparut atat de multi incat nici nu mai stiu care cum sunt.Se cam duce pe p*la forumul.Ar trebuii ca accesul la forum sa se faca pe invitatie privata si nu sa fie la liber.

Asta a fost punctul meu de vedere.Respect:)

Link to comment
Share on other sites

...Ar trebuii ca accesul la forum sa se faca pe invitatie privata si nu sa fie la liber.

Asta a fost punctul meu de vedere.Respect:)

In sfarsit vad o propunere care mi se pare cea mai utila si mai urgent de pus in practica.

De abia atunci ar redeveni RST la valoarea initiala, si nu la cea de acum in care cei mai multi fac copy/paste de pe alte forumuri sau dau reply de ms, etc., numa sa faca posturi multe si sa ceara apoi sa fie vip, moderatori, judecator, in timp ce forumul nu primeste valoare.

Link to comment
Share on other sites

Pro si eu. Cu faza asta sigur va creste nivelul forumului, nivelul de informatie si calitatea posturilor. Prevad (desi nu sunt genul), ca se va face o separare CLARA intre useri. Unii cu postatul, concursuri etc, si altii cu uitatul la restul, si utilizat softurile facute de ei. Ideea e buna chiar daca se vor implica putin. Acei putini, vor (vom) ridica putin RST-ul la un nivel superior. Pe moment, lumea face XSS-uri, sparge site-uri si comenteaza ca dc nu se pun sofutri noi pt hacking.

Eventual, propun ca pt participanti, sau in fuctie de nr de posturi, sa se creeze o sectiune speciala sa nu aiba acces toti agaricii, copii si plozii la ce muncesc unii. Ideea nu este a mea, ci a unui user de pe aici, care si-a exprimat dorinta asta, si sunt 100% de acrod cu el.

Link to comment
Share on other sites

Pro si eu. Cu faza asta sigur va creste nivelul forumului, nivelul de informatie si calitatea posturilor. Prevad (desi nu sunt genul), ca se va face o separare CLARA intre useri. Unii cu postatul, concursuri etc, si altii cu uitatul la restul, si utilizat softurile facute de ei. Ideea e buna chiar daca se vor implica putin. Acei putini, vor (vom) ridica putin RST-ul la un nivel superior. Pe moment, lumea face XSS-uri, sparge site-uri si comenteaza ca dc nu se pun sofutri noi pt hacking.

Eventual, propun ca pt participanti, sau in fuctie de nr de posturi, sa se creeze o sectiune speciala sa nu aiba acces toti agaricii, copii si plozii la ce muncesc unii. Ideea nu este a mea, ci a unui user de pe aici, care si-a exprimat dorinta asta, si sunt 100% de acrod cu el.

O idee foarte buna, numai ca trebuie stresat kw3rln sa faca user rankingul sa functioneze cum trebuie, momentan e ca parul de pe ****....

Link to comment
Share on other sites

  • Moderators
Idee: cei care completeaza concursurile de tip "challenge" sa primeasca puncte, care vor fi transformate, intr/o anumita proportie, in puncte de reputatie.

A mai fost o incercare de genul acesta in 2009, cand cei care descopereau XSS, LFI etc. erau etalati intr/un top pus pe prima pagina a RST.

Am reintrodus Bug Reports-ul acum cateva zile Romanian Security Team - Bug Reports. Trebuie vorbit cu kw3 sa-l punem pe un subdomeniu.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...