Jump to content
ZeroCold

Grupuri

Recommended Posts

mai corect ar fii ca limbajele sa se imparta in alte categorii exemplu:

Scripting-> ruby, php, html, css, python

compilat -> c/c++, c#(s-ar putea sa ma insel), vb.net, (nu mai stiu, mai sunt altele dar nu imi vin in minte)

virtualizat -> aici ar fii java, dar cred ca mai intra si alte limbaje la categoria asta.

Si grupurile sa fie pe categorii si subcategorii.

Exemplu: nedo compilat->c++

python3 scripting->pythone

criscoder scripting->php

Link to comment
Share on other sites

Nu poti sa bagi in aceeasi oala pe unul care stie VB6 cu unul care stie C++ si unul care stie .NET. Asa putem face "Coder/Programator" si gata treaba, dar nu are niciun rost. Trebuie facuta o separare si limbajul de programare favorit e un criteriu potrivit.

Nu am zis doar ca PHP si C++, am enumerat si eu cele mai folosite doua limbaje, dar nu va fi nicio limitare. Ba da, ar trebui sa fie minim 2 membri pe un anumit limbaj pentru a se crea un grup, in rest putem face grupuri pentru zeci de limbaje de programare/scripting.

Link to comment
Share on other sites

Nu poti sa bagi in aceeasi oala pe unul care stie VB6 cu unul care stie C++ si unul care stie .NET. Asa putem face "Coder/Programator" si gata treaba, dar nu are niciun rost. Trebuie facuta o separare si limbajul de programare favorit e un criteriu potrivit.

Nu am zis doar ca PHP si C++, am enumerat si eu cele mai folosite doua limbaje, dar nu va fi nicio limitare. Ba da, ar trebui sa fie minim 2 membri pe un anumit limbaj pentru a se crea un grup, in rest putem face grupuri pentru zeci de limbaje de programare/scripting.

Perfect.

Iar limitarea pe membrii ar trebui sa fie macar la 3..minim 2 ar insemna seful si un membru..

Link to comment
Share on other sites

Atata vreme cat toti membrii grupurilor au acces la toata informatiile gasesc eu ca ar fi ok. Ce nu ar fi ok sa lasati membrii "bisericutelor" sa isi faca informatiile private fata de restul utilizatorilor.

Ca sugestie as spune ca lipseste un grup de social engineering.

Edited by Surge
Link to comment
Share on other sites

Astept sa va hotarati, imi spuneti ideile principale, dau la vot, daca sunt si eu, si cei din staff de acord si trecem la treaba.

Intre timp certati-va si voi putin, de ce ar fi mai bine asa decat altcumva...

Ideea mea a fost undeva la mijloc: o separare de "categorii", nu foarte multe, dar nici 2 categorii generale, nu are rost asa.

Link to comment
Share on other sites

Eu asa am zis de la inceput, mai multe grupuri. Cu cat sunt mai multe cu atat mai bine.

Sunt ~ 60.000 useri pe rst, avem de unde face grupuri :)

Cum am zis undeva mai sus, daca se vrea un grup nou, se face cerere, daca un grup nu tine, nu e activ.. se dizolva/sterge. Simplu :)

Link to comment
Share on other sites

Cum a zis Sweby.

Ar trebui creata o sectiune gen "Teams", "Teams Area", "Teams Zone", "Teams Ground".

In sectiunea respectiva deschise cate un thread pt fiecare grup, cu reguli si cereri.

Apoi, cate o subsectiune pt fiecare grup, unde membrii vor putea lucra la proiecte, fara sa fie deranjati de "troli". :)

Dar sa nu fie privata, ceilalti membri sa poata vedea ce se scrie acolo, dar sa nu poata scrie.

Parerea mea, veniti cu completari.

Link to comment
Share on other sites

Programming

C++

C+

Scripting

python

perl

ruby

Web Programming

PHP

Django

Web Design

HTML

CSS

Art

photos

photoshop

fotografii

to be continued ^^

Sounds about right.

Dar cred ca ar fi doritori si pentru un grup de social engineering (yepp I'm barking up that tree again).

Link to comment
Share on other sites

Deci deocamdata ar fi grupurile:

_____________________________

WEB Coders (PHP, java si ce mai e)

Python Coders

C/C++ Coders

VB Coders

Web Designers (aici intra PS, HTML si CSS)

IT Assistance

Penetration testers

Unix gods :))

Gamers

Reverse Engineers

Social Engineers

Delphi/Autoit Peoples

Electronisti :))

_____________________________

Varianta mea, sunteti de acord bine, nu .. le modificati :)

Asa si mai trebuie o sectiune "Teams" cu subsectiuni cu numele grupurilor unde sa aiba acces "write" doar membrii grupului respectiv, restu read.

Dupa ce facem astea ne ocupam de celelalte chestii... (reguli, lideri.. membri etc)

:)

Link to comment
Share on other sites

Asa si mai trebuie o sectiune "Teams" cu subsectiuni cu numele grupurilor unde sa aiba acces "write" doar membrii grupului respectiv, restu read.

Si daca unul care citeste ce a postat altul din grupul respectiv are o idee sau stie o solutie instanta la problema celuilalt?Tace pentru ca are banda scotch pe gura?Sunt de acord cu ideea cu grupurile insa chestia cu cititul si prohibitia de a posta la un alt grup nu-mi place cum suna din motivul enumerat mai sus.

Link to comment
Share on other sites

Si daca unul care citeste ce a postat altul din grupul respectiv are o idee sau stie o solutie instanta la problema celuilalt?Tace pentru ca are banda scotch pe gura?Sunt de acord cu ideea cu grupurile insa chestia cu cititul si prohibitia de a posta la un alt grup nu-mi place cum suna din motivul enumerat mai sus.

Ii poate da PM liderului si poate va fi si acceptat in team :)

Restrictionarea postarii are scopul de a tine la distanta "bagatorii in seama". Ca sa poata lucra in liniste cei din team, sa nu apara certuri, caterinci etc :)

Link to comment
Share on other sites

Web Developers Team (e-dev)

-PHP

-SQL

-JavaScript (desi nu-i server-side)

Web Designers Team (e-dsg)

-Html

-CSS

-JavaScript

-Si de ce nu PhotoShop

Nytro, daca esti de acord cu ele, propun sa incepi sa te gandesti la 2, 3, 5, persoane competente sa devina lider de grup, sa creezi un pool si sa lasi poporul sa decida.

Din momentul in care pool-ul a luat sfarsit si liderul a fost definit, acesta, impreuna cu un admin sa inceapa sa se gandeasca la o modalitate prin care poporul poate adera la grup.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...