Jump to content
andreiboss410

Probleme la scoala!(dati-va cu parerea)

Recommended Posts

Acum 4 ani am intrat la un bun liceu din orasul x profil matematica-informatica.Pot sa zic ca am intrat cu o medie bunicica 9.02.Eram foarte fericit, asta pana cand la liceu am dat de profesori retardati, fara interes,colegi parca scapati de la zoo. Nici o problema pana aici, cui sa nu ii placa ,,debandada".Pana aici nici o problema, invatai te descurcai o duceai bine cu medii de 9-10,insa mai putin la matematica.Din clasa a 9-a si pana acum cand am trecut a 12a nu a invatat pe nimeni nimic in tot liceul.

Pana acum toti elevii erau bagati in bac, deh...la mate ce facem? pai ce? copiem...

-Domn profesor, ce facem la matematica, nu vedeti ca nu stim nimic?

-Eee, nu mai spune asta, zii ca nu iti amintesti...

[ca orice discutie purtata si luata la misto]

Totul bine pana cand generatia anului 2011 a dat bacul si au picat foarte multi.Eu m-am apucat de meditatii de la inceputul verii si sper ca pana pe 10 iunie cand o sa dau bacul sa fiu macar ,,bine" pregatit la matematica.

Voi ce credeti? O sa pot recupera 3 ani intr-un an?

Cum e posibil sa faci fata stresului?

Link to comment
Share on other sites

Daca te duce bostanul recuperezi, daca nu, laba trista.

De ce dai vina pe profesori ca esti tu bombalau (si tu si ala cu pustiu din family guy la avatar)? Daca vrei sa inveti inveti, daca nu, nu, dar nu da vina pe altii si nu te astepta sa ai aceleasi rezultate ca unu care invata si chiar vroia sa afle ceva.

Acuma plange-ti de mila si fa o ora de meditatii pe saptamana, in speranta ca doar statul la meditatii o sa te ajute.

A, da, si sa te apuci de invatat pe 17 august si data viitoare cand incerci sa iei bacu, o sa fii miez de miez in parohie sigur.

Link to comment
Share on other sites

Pai ca sa ajungi la facultate...trebuie sa iei bacul.

Adevarat, dar anul asta nu a fost cu nimic mai greu BAC-ul decat acum 3 ani cand l-am dat eu si nici la anul nu o sa fie. Daca parcurgeti manulalele cu atentie* cel putin odata va garantez ca luati BAC-ul.

* sa se citeasca cu atentie nu cu un ochi la film si unul pe facebook

Link to comment
Share on other sites

Adevarat, dar anul asta nu a fost cu nimic mai greu BAC-ul decat acum 3 ani cand l-am dat eu si nici la anul nu o sa fie. Daca parcurgeti manulalele cu atentie* cel putin odata va garantez ca luati BAC-ul.

* sa se citeasca cu atentie nu cu un ochi la film si unul pe facebook

Doar ca atunci s-a copiat si acum nu s-a copiat. Deci in cazul acesta poti sa zici ca liceul a fost foarte usor.

Link to comment
Share on other sites

Doar ca atunci s-a copiat si acum nu s-a copiat. Deci in cazul acesta poti sa zici ca liceul a fost foarte usor.

Eu nu am copiat si am luat 9,72 media generala la bac.

Si da liceul a fost foarte usor, chiar banal as putea spune la fel si bac-ul.

Si faptul ca nu s-a putut copia anul asta este un lucru pozitiv, poate ii scoate din visare pe dragii nostrii absolventi de liceu care cred ca pot freca menta toata viata si sa o duca bine. Oricum este "dovedit stiintific" ca poti trai si daca nu faci facultate. Deci ori va puneti capul la contributie ori puneti osul la munca (nu se moare din asta si nici nu este nici un fel de rusine in a munci).

Link to comment
Share on other sites

Daca aveai cap si pisatul ala de manual la indemana iti zic eu ca puteai sa inveti dracu macar strictul necesar. Nu ai nevoie de profesori sa inveti, parerea mea. Oricum sunt ULTIMA CLASA SOCIALA.

@Surge: De ce te apuci tu sa ii judeci pe "absolventii de liceu care cred ca pot freca menta toata viata"? Poate ei si-au dat seama ca perioada liceului e ultima perioada "libera" din viata lor.

Edited by Fitty
Link to comment
Share on other sites

@Surge: De ce te apuci tu sa ii judeci pe "absolventii de liceu care cred ca pot freca menta toata viata"? Poate ei si-au dat seama ca perioada liceului e ultima perioada "libera" din viata lor.

Pot freca menta dupa bunul plac cat au ei chef, dar sa nu se rusineze de invatat si pe urma sa se planga ca au picat bacu. Cine poate freca menta si sa reuseasca in viata sa obtina ce vrea este demn de respect.

Oh da si sa vezi cata menta freaca studentii(ma rog mare parte a lor, mare parte a primilor 2 ani de faculta-deci pot avea perioada "libera" extinsa, ca si astia se trezesc in ultimul an ca n-or invatat nimic in facultate si mai trebuie sa predea si o licenta, oh cata drama... ce lume cruda si cat de mult poate sa le ceara bietilor studenti- alta zi alta drama)...

Ce vreau sa subliniez prin asta este ca cine vrea sa invate, invata si cine nu gaseste noi metode inventive de a freca menta, invariabil, toti se plang cand trebuie sa arate niste rezultate care, daca, si-ar fi facut treaba bine ar fi fost ridicol de simple.

Link to comment
Share on other sites

sincer eu la mate am invatat in ultimele 2 luni,nu prea stiam mare lucru decat un pic de log si intergrale dar nu fff bne.Cand am luat o varianta in mana si am vazut ca nu stiu nimic am luat o razna asa ca m am pus pe invatat.

Cine m-a ajutat?Pai in primul rand eu ca am avut vointa,colgii,prieteni,am facut si meditatie de acolo am inteles cele mai multe smecherii de tot de unde am putut recunosc in timp ce altii ieseau in cluburi oras etc eu invtam.

Ce-i drept am fost si la m2 dar un 6 il poti lua usor cu primele 2 parti.Numai bne!

Link to comment
Share on other sites

Eu n-am invatat pentru BAC. Am facut doar la mate meditatie putin inainte. La meditatie faceam variante si m-au ajutat foarte mult dar... cand am dat eu Bac-ul erau doar 100 de variante. La geografie nu am invatat nimic si am luat 10. Daca dateam la sport poate ca picam :D

Link to comment
Share on other sites

Daca te duce bostanul recuperezi, daca nu, laba trista.

De ce dai vina pe profesori ca esti tu bombalau (si tu si ala cu pustiu din family guy la avatar)? Daca vrei sa inveti inveti, daca nu, nu, dar nu da vina pe altii si nu te astepta sa ai aceleasi rezultate ca unu care invata si chiar vroia sa afle ceva.

Acuma plange-ti de mila si fa o ora de meditatii pe saptamana, in speranta ca doar statul la meditatii o sa te ajute.

A, da, si sa te apuci de invatat pe 17 august si data viitoare cand incerci sa iei bacu, o sa fii miez de miez in parohie sigur.

Ai citit printre randuri.

,,Nu crezi pana nu vezi".Daca ai fi tu in locul meu ai vedea ca nu mereu elevii sunt vinovati. Sa iei tu un manual de clasa a 11a, M1, sa iei o a 3-a lectie sa zicem, inveti teoria si cand te apuci de probleme sunt total diferite! Problemele pe care ar trebui sa le faci in urma teoriei sunt ,,predate" de profesor.(asta daca e unul capabil)

in mod normal recuperezi si in mai putin timp, dar uitandu-ma la nickul tau (andreiboss410) ma cam indoiesc

Numele este pus ,,random".Nu crezi ca daca eram asa un ,,boss" nu ma mai plangeam si nu vorbeam corect gramatical?Cam asa e moda cu ,,bossi".Plini de fite si increzuti.

Edited by andreiboss410
Link to comment
Share on other sites

Ai citit printre randuri.

,,Nu crezi pana nu vezi".Daca ai fi tu in locul meu ai vedea ca nu mereu elevii sunt vinovati. Sa iei tu un manual de clasa a 11a, M1, sa iei o a 3-a lectie sa zicem, inveti teoria si cand te apuci de probleme sunt total diferite! Problemele pe care ar trebui sa le faci in urma teoriei sunt ,,predate" de profesor.(asta daca e unul capabil)

Numele este pus ,,random".Nu crezi ca daca eram asa un ,,boss" nu ma mai plangeam si nu vorbeam corect gramatical?Cam asa e moda cu ,,bossi".Plini de fite si increzuti.

te inteleg perfect omule.sunt si eu in situatia ta, bine eu mai am timp ca acum trec pe a 12 a :) pentru cei ce il condamna ar trebui sa intelegeti ca nu e doar vina lui, cat de copil bun sa fi si sa intri in liceu, te "contaminezi" de la prosti, iar daca nu te contaminezi iti fac viata un calvar, cu toate ca ai media tot peste 9.nu uit cat traiesc, cate ghionturi, palme am luat de la ratati in liceu cu profesoru' la catedra.voi credeti ca e chiar asa usor?dai de profesori sugaci, de ore naspa si culmea le luati apararea profesilor.sunteti nebuni, va invit fitty si altii sa faceti liceul again.va mai invit sa stati pana la ora 2-3 mancand sandwichuri sleite, sa ajungi acasa, sa nu ai nici un chef, sa dai drumu la net si tv, sa te trezesti iarna si cu toate ca stii sa nu ai nicio sansa reala sa faci ceva in viata, sa mergi dom'le la scoala si sa inveti, sa nu ajungi o hahalera.sa intri apoi daca ai noroc la facultate, sa te rogi mai intai sa intri la buget si mai ales, sa poti face fata cu banii, daca ai probleme financiare.

nu e fam fantezist asa?nu vi se pare ca e cam greu pentru un tanar de la varsta asta?

Link to comment
Share on other sites

"le luati apararea profesilor.sunteti nebuni, va invit fitty si altii sa faceti liceul again"

Cine mortii mei le-a luat apararea ba?

"va mai invit sa stati pana la ora 2-3 mancand sandwichuri sleite, sa ajungi acasa, sa nu ai nici un chef, sa dai drumu la net si tv, sa te trezesti iarna si cu toate ca stii sa nu ai nicio sansa reala sa faci ceva in viata, sa mergi dom'le la scoala si sa inveti, sa nu ajungi o hahalera"

Cine pula mea te-a pus sa stai pana la 2-3, cine te-a pus sa mananci sandwich-uri? Nu te-a tinut nimeni legat cu forta de banci, nu ti-a bagat nimeni sandwichul ala sleit in gura.

Profesori sugaci sunt peste tot, dar ganditi-va ca singura putere care o au asupra voastra e amaratu ala de catalog. Daca esti al dracu, te pisi si pe ei si pe note si pe catalog, cel putin pana intri in crizele de la bac :)) Daca nu, stai pana la 2-3 in scoala mancand sandwichuri sleite.

MULTA MUIE FUTU-VA-N GURA DE CONFORMISTI

Link to comment
Share on other sites

te inteleg perfect omule.sunt si eu in situatia ta, bine eu mai am timp ca acum trec pe a 12 a :)pentru cei ce il condamna ar trebui sa intelegeti ca nu e doar vina lui, cat de copil bun sa fi si sa intri in liceu, te "contaminezi" de la prosti, iar daca nu te contaminezi iti fac viata un calvar, cu toate ca ai media tot peste 9.nu uit cat traiesc, cate ghionturi, palme am luat de la ratati in liceu cu profesoru' la catedra

Si eu tot pe a 12-a trec. Mai am fix 10 luni pana dau bacul!

Fraza cu galben sa i-o spui directorului si lu Funeriu. Dupa sa imi zici care te crede si care face ceva impotriva acestui lucru.

Link to comment
Share on other sites

Si eu tot pe a 12-a trec. Mai am fix 10 luni pana dau bacul!

Fraza cu galben sa i-o spui directorului si lu Funeriu. Dupa sa imi zici care te crede si care face ceva impotriva acestui lucru.

dai dracu'.cum e scoala asa e si societatea si asta o sa se vada in timp.ca eu si altii ca mine si ca tine ne descurcam cumva, ca ne trezim din letargie mult mai devreme decat turma.le dorim profesorilor, pensionare usoara in sistemul asta, ca, cum il fac asa il au.cand vine vorba de $$$ lor, toti sari in sus in timp ce pentru elevi nu fac nimic.

Link to comment
Share on other sites

Nu fra n-am facut profesionala pizdii, sunt la mate-info intensiv la CNL Odobescu in Pitesti. Daca te interesezi o sa vezi ca e al 2-lea liceu din Pitesti. Da faza e ca eu nu sug pula la profesori, nu stau la cheremul lor si pula mea... Si nu ma duc la liceu degeaba, invat cat trebuie si la ce trebuie si in rest imi bag pula.

Eu cred ca tu ai niste frustrari din liceu, pula mea, poate te-ai lasat prea moale. Fute-i in gura.

Link to comment
Share on other sites

:)) ok bravo ca esti la liceul ala.nu prea mai am pe cine sa fut, taranii tot tarani raman, pana pe a 10 poti sa faci K1 in liceu, dupa se complica.majoritatea care o duc binisor au mentalitatea astea romaneasca, bai pe mine nu ma intereseaza etc. asa aveam si eu pana mi-am dat seama ca nu raman cu mare lucru din liceu;decat cu vre-un dinte ciobit, 2 tel. furate si cateva chefuri.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...