Jump to content
MagicThunder

Masina timpului, la Vatican

Recommended Posts

Antenele au fost construite dintr-un aliaj de trei metale misterioase

Faza cu "trei metale misterioase" suna a povesti pentru copii.

E destul de simplu in pula mea sa spui. Era compus din A, B, si C. "Metale misterioase" in pula mea? Descrierea ii da forma de poveste.

O fi existat sau nu, greu de zis.

E destul de usor sa zici "am ceva care face asa, asa si asa dar nu pot sa-ti arat ca-i secret".

Faza cu oamenii care dispareau si reapareau e interesanta. Oamenii inca nu au invatat cu adevarat cum functioneaza timpul.. incep doar sa aiba cateva indicii, cum ca ar fi ceva strans legat de spatiu si ca nu este un lucru constant in univers ci poate fi intins, modificat in functie de viteza. Si.. cam atata.

Prin teoria probabilitatii se poate observa ca si universul mare poate avea asemanari cu universul cuantic. Si chiar si pentru noi ca oameni exista probabilitatea ca si la electroni sa disparem si sa aparem sau sa existam in doua locuri in acelasi timp. O probabilitate extraordinar de mica dar exista.

E greu sa-mi pronunt o opinie asupra articolului insa nu ma mai mira nimic... daca teoria stringurilor se dovedeste a fi reala si intr-adevar se dovedeste ca exista pana la urma o infinitate de universuri cu o infinitate de posibilitati atunci opinia mea nici nu mai conteaza. Asta pentru ca doua persoane daca zic doua lucruri diferite, ba chiar lucruri care se contrazic/anuleaza una pe alta, in final pot vedea ca amandoi au dreptate indiferent ce-ar zice.

Sau sa stiu ca un om, oricat de dobitoc ar fi poate sa zica un lucru oricat de ciudat, oricat de iesit din comun. Si se dovedeste ca are dreptate si acel lucru chiar exista intr-un univers.

Link to comment
Share on other sites

viteza luminii este constanta si maxima in univers.

1. viteza luminii nu este constanta... ( viteza luminii in vid este constanta, viteza luminii depinde de materialul prin care aceasta trece - cauta efectul de prisma)

2. se presupune ca este maxima nu se stie sigur -

se crede ca viteza luminii in vid este maxima pentru ca : orice obiect cu masa diferita de zero ar avea masa egala cu infinit la viteza luminii dar:

daca un obiect ar avea masa 0 ar putea ajunge la viteza luminii fara probleme iar daca se dovedeste ca exista masa negativa Negative mass - Wikipedia, the free encyclopedia ar insemna ca o viteza mai mare decat viteza luminii este posibila plus mai exista si posibiliatea existentei "worm holes" ...

cat despre articol...: nu m-as mira daca prin documentele de la vatican exista si dovezi ca extraterestrii exista cu adevarat si multe altele...

ganditi-va asa : daca guvernele actuale ascund multe chestii fata de populatie... de ce biserica ( pentru foarte mult timp a fost aproape o forma de guvernamant , daca nu si mai ...) nu ar fi facut la fel?

Link to comment
Share on other sites

2. se presupune ca este maxima nu se stie sigur -

se crede ca viteza luminii in vid este maxima pentru ca : orice obiect cu masa diferita de zero ar avea masa egala cu infinit la viteza luminii dar:

daca un obiect ar avea masa 0 ar putea ajunge la viteza luminii fara probleme iar daca se dovedeste ca exista masa negativa Negative mass - Wikipedia, the free encyclopedia ar insemna ca o viteza mai mare decat viteza luminii este posibila plus mai exista si posibiliatea existentei "worm holes" ...

Masa negativa este doar o ipoteza. Din cate stiu s-ar zica ca e posibil chiar antimateria sa aiba masa negativa insa chiar daca ar fi asa ar fi greu de aplicat in favoarea calatoriei in trecut. Cum reusesti sa faci o persoana sa aiba masa negativa?

S-ar zice ca s-ar putea reproduce anumite zone in care masa e negativa dar nu e nimic concludent pana acum. Nici nu se stie clar daca exista masa negativa sau nu.

E cam devreme sa discutam despre asa ceva totusi.

Link to comment
Share on other sites

in teoria cuantica se zice ca un element subatomic nu mai stiu exact care se afla in mai multe locuri in acelasi timp iar ca timpul este o variabila care la nivel subatomic nu exista (sau are valoare 0)... extrapoland de aici se poate deduce ca teleportarea si calatoriile in timp sunt posibile (in teorie)

aici explica mult mai detaliat ce am zis mai sus What The Bleep?! Down The Rabbit Hole (1 of 16) - YouTube

Link to comment
Share on other sites

din documentare am inteles ca antimateria exista, se poate produce in experimente gen Hauldron Collider dar in cantitati foarte mici. Parca descoperisera si in fulgere producerea de antimaterie prin analiza razelor Gamma - nu mi-am batut capul. Cica in schimb ar fi enorm de costisitor sa produci si sa izolezi antimaterie dar e posibil si utilizarea inseamna energie pura. Pe Discovery Sci-Fy este emisiunea fizicianului ala teoretic cu plete - la un moment dat afirma ca antimateria cat un cub de zahar ar putea alimenta o nava spatiala. Urmaresc cu interes dar nu prea trag concluzii.

Cat despre viteza luminii - constanta c defineste viteza luminii dar mai demult citeam undeva ca viteza luminii in vid de fapt tinde spre constanta c. Asta nu mai stiu sigur. Dar cand vorbim de viteza luminii nu vorbim de ea in apa, in sticla, in vid ci de constanta c.

Lumina are viteza constanta in vid - un experiment a demonstrat masurand viteza luminii la rasarit si la asfintit. Viteza Pamantului nu e neglijabila in masuratori, iar experimentul a aratat ca viteza luminii este exact aceeasi in ambele cazuri.

Edited by loki
Link to comment
Share on other sites

De cand au spart particulele au descoperit ca antimateria exista cu adevarat. Si de curand a fost observata si in natura. Faptul ca nu poate fi produsa in cantitati mai mari e un principiu fizic. Nu exista imbunatatiri aduse procesului.

Totusi e destul de naspa ideea asta... adica trebuie.. trebuie sa existe o solutie de a produce antimaterie in cantitati mai mari. Ar fi vis :). Energie en-gross :X

Sau cosmar.. planeta distrusa :))

Ma enerveaza... din lipsa de energie toate chestiile sunt scumpe si vor fi si mai scumpe. Descoperirea unei surse de energie de genul asta ne-ar salva pe toti.

Multe lucruri sunt si fortate. Cum ar fi petrolul. Se baga in mod fortat pe gatu consumatorului. Polueaza natura, goleste buzunarele.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...