Jump to content
macs

Unde poti sa vinzi domenii repede? FAST!

Recommended Posts

Ma puteti indruma/ajuta unde pot vinde niste domenii "trademark" repede? Fara licitatii sau alte asteptari.... doh.

update (scuze mods):

Ok... pentru toti care nu stiu inca despre domenii, copyright si noile stiri de la google:

Buying Trademark Domain Names

Don’t Buy Brandable Trademark Domains!

http://imageshack.us/photo/my-images/717/captureqgz.png

Deci, .co era de Columbia si acuma sunt Gobal Domains iar google le vede TLD. Nu multi au stiut asta si aproape toate firmele si-au luat deja .co punand-ul forward catre .com

Sa cumperi si sa vinzi nu e ilegal, sa le folosesti ca sa "copii" idea si marca... foarte ilegal.

Asa ca, daca aveti sange-n-p si vreti sa va riscati cu cateva domenii care sa le transformati in forum sau blog... e ok! daca vreti sa le vindeti... e ok!

hope it helps!;) poate se mai trezesc si altii

Edited by macs
Link to comment
Share on other sites

ma refer la Premium Global TradeMarks Domain nu la cacao si tutun :)

Adica googlestore sau yahooshop :) ...

Nu am timp sa ma ocup de ele dar cine pune mana pe ele poate fi un om bogat... very!

GoogleStore - nu are program de afiliati dar poti sa improvizezi un magazin prin ebay sau amazon cu produse dedicate la google... banuiesc ca in primele saptamani cu putin munca si seo bun... o sa vina google sa il cumpere.

YahooShop - au program de afiliare si API, deci, de mii de ori mai usor si poti fi cel mai bogat om... dupa SteveJobs :D

Idei, cineva? ce ati putea face cu ele!? sau ce am putea face cu ele ? :) Totusi, sunt trademark domain... nu am timp :((

Link to comment
Share on other sites

ma refer la Premium Global TradeMarks Domain nu la cacao si tutun :)

Adica googlestore sau yahooshop :) ...

Nu am timp sa ma ocup de ele dar cine pune mana pe ele poate fi un om bogat... very!

GoogleStore - nu are program de afiliati dar poti sa improvizezi un magazin prin ebay sau amazon cu produse dedicate la google... banuiesc ca in primele saptamani cu putin munca si seo bun... o sa vina google sa il cumpere.

YahooShop - au program de afiliare si API, deci, de mii de ori mai usor si poti fi cel mai bogat om... dupa SteveJobs :D

Idei, cineva? ce ati putea face cu ele!? sau ce am putea face cu ele ? :) Totusi, sunt trademark domain... nu am timp :((

e cam greu idealul sa imi imaginez un om bogat din domenii.cum zici tu very :)

eu raman la stadiu de filme online :)) mizerie multa.curvasarie..

Link to comment
Share on other sites

:) yeah, cred ca ai dreptate!

...n-am zis sa te faci bogat din domenii, am zis ca poti sa te faci bogat daca muncesti cu un trademark domain.

whatever!

par asa destept ca sa fac un branding de la 0?un proiect facut din bani putini care sa explodeze?daca cred ca nebunu in el ca in nisa de filme da :))) da vorba unuia din rahat greu faci bici.fac din rahat un rahatel mai pur si dupa fac si bici.cu domeniile tale sincer am vreo 3-4 domenii brandabile romanesti si la fel ca de ale mele si de ale tale o sa se aleaga praf.daca nu e ceva fierbinte, ca sincer poti sa ai orice domeniu din 5 litere pe care tu il visezi etc. daca prinde doar in mintea ta, il faci din pasiune si atata tot.

----------------------------------

http://en.wikipedia.org/wiki/Trademark_infringement

Edited by j1g0
trademark
Link to comment
Share on other sites

bag de seama ce nu ai inteles ce e ala "premium trademark" domain... adica... yahooshop.com care da la "Yahoo Shop®" e trademark, e Global TLD , pemium... blablabla :)

- daca ai un TLD Global cu acelasi nume e "trademark domain" adica... .co .com :D

of, mama lui de net cu scoala lui.

trademark pe romania nu se poate ptr ca sunt LLD 8 local level domain si de obicei nu exista 2 altex.ro si gata :) daca ai altex.info ala nu mai e trademark dar e TLD, daca ai altex.cc ... nu ai mai nimic defapt si google nu prea te baga in seama.

teorie: daca ai cacamaca mare ... nea gogu miroase a bine si se gandeste de 2 ori... daca faci pe tine... fuge la alta adresa.

practica: toti jucatorii mari au contracte si intelegeri cu google in privinta asta, deci ii poti incurca...

Edited by macs
Link to comment
Share on other sites

Ma, si in fine ce e greu in plm sa faci un magazin online pe unu din domeniile alea !? te afiliezi la ebay, amazon si yahoo, alegi ce te intereseaza si il promovezi cum stii mai bine plus ca ai avantajul prostilor ca intotdeauna se mai gaseste unu sa uite ultima litera sau inducerea in eroare e o vulnerabilitate omeneasca.

Link to comment
Share on other sites

bag de seama ce nu ai inteles ce e ala "premium trademark" domain... adica... yahooshop.com care da la "Yahoo Shop®" e trademark, e Global TLD , pemium... blablabla :)

- daca ai un TLD Global cu acelasi nume e "trademark domain" adica... .co .com :D

of, mama lui de net cu scoala lui.

trademark pe romania nu se poate ptr ca sunt LLD 8 local level domain si de obicei nu exista 2 altex.ro si gata :) daca ai altex.info ala nu mai e trademark dar e TLD, daca ai altex.cc ... nu ai mai nimic defapt si google nu prea te baga in seama.

teorie: daca ai cacamaca mare ... nea gogu miroase a bine si se gandeste de 2 ori... daca faci pe tine... fuge la alta adresa.

practica: toti jucatorii mari au contracte si intelegeri cu google in privinta asta, deci ii poti incurca...

ti-au trimis si tie baietii fake email sa le cedezi si ai strans din cur?

Daca ai yahoo.xxx aia e, iti faci filme online pe el si nu ti-l ia nimeni, vei primi oferta sa il vanzi cand ii creste traficul, alegerea e a ta. eu unul nu l-as vinde.

Link to comment
Share on other sites

:D nu ma. Nu mi.au trimis si nici nu poate nimeni sa ti.l ia, doar daca vrei sa faci pe smekeru si le copii marca. Am postat aici initial ca sa aflu mai multe unde pot sa vand niste domenii mai repede fata sa imi dau seama ca nu multi stiau iar cei care stiau deja nu au vrut sa spuna... Am facut un "update" tocmai de asta in legatura cu .co. Sincer, prefer sa stiu ca am cumparat noi romanii cat mai multe decat sa aflu mai tarziu ca vreun chinez sau bastinas de nush de unde s.a imbogatit ca a vandut un domeniu cu nusj cat.

Sper sa ajute postul asta si daca aveti 15e luativa un domeniu trademark (unul deja consacrat pe .com) .co si bagatil la vanzare, mai devreme sau mai tarziu o sa se vanda... Daca chiar aveti o dorinta de moarte sa puneti filme online incercati si cu cateva torrente plus seriale si crackuri... Sigur scapati de el mai repede.

Hope it helps:)

Link to comment
Share on other sites

.co erau vreo 25e/an knd am luat eu prima data acum vreo 3luni. Acuma sunt 14e/an, de asta am postat aici ca sa le luam noi romanii..

ar fi tare sa auzi la stiri ca domeniul pe ro sa skimbat in .co :D

Si daca prinzi un domeniu .co care are alias un .com consacrat cu PR mare si de la o firma sau ceva "mare" ... Tre sa fi prost sa il vinzi fara cateva mii bune.

Acuma tst d p tel... Mai tarziu o sa las aici un link unde puteti sa testati ptr "apraisal" un eventual domeniu inainte sa il cumparati. :) Cred ca pe undeva la aia de la sedo in site gasisem un free tool unde poti sa vezi valoarea unui domeniu... Daca nu il gasiti inainte sa il pun eu... Brb later!;)

UPDATE:

http://www.swiftappraisal.com/step1.php

PS: daca aveti nevoie de ajutor si idei.. pm.

Edited by macs
Link to comment
Share on other sites

nu e nici o combinatie cu .co Eu am prins .info cu 0.49 de pe godaddy. De o suta de para iei vreo 200 de bucati. iti spun pe pm care e treaba

Combinatia e ca poti sa iei domenii de genu reddit.co sau tuenti.co si sa le vinzi la un pret mai mare, sau sa le tii parcate cu aduri pe ele si sa iti dea banuti. Te costa 14e un .co la godaddy si daca iei unu cu "rude" de rank mare in alexa si google pr, poti sa il vinzi cu cateva mii. Exemplu:

reddit.co a fost luat de cineva chiar cu o zi inaintea mea si pus instant la 3mii in licitatie. verifica daca nu crezi. cine plm la luat? sau de ce la luat? adica nu iti convine sa dai 14e ptr 1 an sa ai sansa sa il dai cu macar o mie un domeniu ca si ala? Am vazut ca mai sunt cateva trademark-uri libere pe .co :)

De .info la 50centi pot lua si eu de la godaddy dar nu cred sa iti dea cineva nici macar 100 pe el ,daca ai vreo idee... pm

Edited by macs
Link to comment
Share on other sites

Eu am avut un domeniu .com acum ceva timp , am renuntat la el , nu l-am mai platit si a fost pun in vanzare cu 2600 EURO de o firma care l-a cumparat imediat . Deci chestia asta merge

era brandabil?daca merge imi tai scula jos ori ma apuc sa invat pentru bac..

Link to comment
Share on other sites

sunt firme care cumpara pachete intregi de domenii brandabile si primesc discounturi f mari de la godaddy sau altii. .co cum plm sa nu merite, si dak cumperi cu 10 si vinzi cu 100 tot merita. depinde de cat vrei tu sa astepti.

Daca ai timp si banii necesari sa il indexezi cu continut unic sa creasca in rank e si mai bine.

Am un .eu - o singura pagina (home) cu continut unic si nu am intrat de 10 ori pe el in 9 luni, si uitasem de el (pe bune)... surpriza pr 2. Il vand in premium listing la godaddy si are premium apraisal = 497e (nu ala gratis care ti-l da godaddy moca daca le dai 30 la sute) Concluzia, am cerut 1000e pe el, daca vrea unu bine, daca nu pot oricand sa il dau cu 500.

Link to comment
Share on other sites

sunt firme care cumpara pachete intregi de domenii brandabile si primesc discounturi f mari de la godaddy sau altii. .co cum plm sa nu merite, si dak cumperi cu 10 si vinzi cu 100 tot merita. depinde de cat vrei tu sa astepti.

Daca ai timp si banii necesari sa il indexezi cu continut unic sa creasca in rank e si mai bine.

Am un .eu - o singura pagina (home) cu continut unic si nu am intrat de 10 ori pe el in 9 luni, si uitasem de el (pe bune)... surpriza pr 2. Il vand in premium listing la godaddy si are premium apraisal = 497e (nu ala gratis care ti-l da godaddy moca daca le dai 30 la sute) Concluzia, am cerut 1000e pe el, daca vrea unu bine, daca nu pot oricand sa il dau cu 500.

esti pe messenger?baga buzz..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...