Jump to content
BETng4U

autoconnect to RDS

Recommended Posts

valabil pentru cei care au RDS prin PPPOE

in mod normal de cate ori vrei sa folosesti net'ul tre realizezi manual conexiunea.. exista o metoda de a o face windows'ul automat la statup :@

so...

1. ai nevoie de o scurtatura la conexiune.. da o ai deja sari peste urmatorul pas;

1.1 pentru a creea o scurtatura: control panel=>network connections=>click dreapta pe conecsiunea PPPOE rds (deci nu LAN'ul, cea de la broadban) => create shortcut => yes ca sa o puna pe desktop;

2. copie noua scurtatura creata in Start=>Programs (All Programs...)=> startup (apuci de ea si o tragi peste start apoi ppeste programs... si dai drumul in startup);

3. control panel=>network connections=>click dreapta pe conecsiunea;

PPPOE rds => properties => options => debifeaza "Prompt for name and password...", a doua opt;

asta e tot eventual poti debifa si prima opt ("display progress while connecting") si nu o sa mai apara nimic.. doar in caz de eroare.

nu inteleg dc n'o fac aia de la rds asa cand vin si iti inst net'u ... a ba da.. stiu :D ... they suck :@

hai sa va zic istorie cu rds la mine in oras ...

intr'o zi constat ca mergea greu net'u.. adik f greu .... adik mai putin de 500b/s greu....ce puii mei are?!.. da'i reconnect peste reconnect ... schimba placa de retea (mergea si reteaua cu >500b/s).. sun in stanga si dreapta .. la toti 120kb/s pe net si 10mb/s pe LAN :| ... wtf?! ... bon.. aflu numar sun la aia si vine unul destul de prompt... vede ca mere greu... da reconnect si el (de parca n'am facut eu deja de j'de mii de ori.. da treaca-mearga) si apoi imi zice el mie ca am virusi... ca stie el ca o mai vz.. si ca "e virusi"... dumb shit... am tinut prea din scurt update'urile mele ca sa am virusi... ma rog.. imi zice omu sa formatez... eu ii explic ca am server pe calc si daca vrea imi pune el sys la loc si ca eu nu formatez pana nu imi arata exact ce "virusi" am... omu pleaca

eu a doua zi ma duc la vecinu... "vecine... i-a da cablu de net (tot rds) incoace"... si sa vezi supriza .. zbarnaia net'u

ok... mi'as in RDS sa'mi bag... chem din nou... vine altu.. si asta la fel de luminat... da macar nu o m-ai zis ca's virusi... o zis ca vine el cu echipa maine ca acu e tarziu si nu e nimeni... ok... vin a doua zi 3 oameni; eu nu eram acs da culmea, au rez probl... si fara sa mod nik la calcul meu .. asta o stiu pt ca os'ul e parolat.. asa ca au schimbat ceva de la ei... da vedeti si voi ce oameni de baza au cei de la RDS :|

de atunci am pe hub'ul rds nik'u [RDS]Roumanian _Dumb_Shit

sper ca o fost de fol tip'ul... iar ca idee daca va spune unu de la RDS sa formateze... trimiteti'l in locul nasteri ca voi nu formatati nik...

ce ziceti ca prim post fol (sper) pe rst :@

Link to comment
Share on other sites

@flyppy .. din ce oras esti?.... ca eu's din province daca tu esti in buc ...

adresa cam difera de la oras la oras... nush daca ajuta cu ceva... da in barlad e 10.10.7.48

ma rog.... acu fac restructurari la LAN si is doua clase de ip'uri 10.10 si 10.20... harababura totala.. vrei sa intri undeva.. schibi ip'ul.. vrei cu vecinu sa sharezi.. schimbi din nou ip'ul :| ....

stii.. e o faza .. daca scrii ieftin in titlu/numlee unui produs/serviciu.. e clar ce calitate o sa ai.. acu la RDS o sa se inventeze alta faza... daca scrii romania in titlu/nume din nou e clar de leapsha pe care ti'o iei... servici roamne de calitate ...

fuck romania.. i'm moving to freaking canada :P

Link to comment
Share on other sites

sry man .. nush

vezi ca eu am gasit pe la mine hub'uri scanand reteaua si vazand care ip are o activitate mai mare :)..

am ginit asa cam toate huburile.. ma rog.. e un pic trial an' error ...

o alta metodata e sa cauti in reteaua ta toate ip'urile care au portul pt telnet deschis...

si incerci sa te conectezi la acel ip

daca e un hub deobicei apare un header cu info despre acel engine si iti cere parola admin'ului...

asta daca nu e inchis respectivul port... la noi in bd nu e :)

succes

Link to comment
Share on other sites

BETng4U wrote: sry man .. nush

vezi ca eu am gasit pe la mine hub'uri scanand reteaua si vazand care ip are o activitate mai mare :)..

am ginit asa cam toate huburile.. ma rog.. e un pic trial an' error ...

o alta metodata e sa cauti in reteaua ta toate ip'urile care au portul pt telnet deschis...

si incerci sa te conectezi la acel ip

daca e un hub deobicei apare un header cu info despre acel engine si iti cere parola admin'ului...

asta daca nu e inchis respectivul port... la noi in bd nu e :)

succes

:D mersi e bine sa incerk...ma rog nu is nebun dupa huburi

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...