Jump to content
daatdraqq

Atentie : recensamant

Recommended Posts

Eu tocmai ce am raspuns la usa ... Le-am zis ca nu vreau sa completez nimic , si mi-au zis sa le zic parintilor sa se duca la primarie cu buletinele ...

Despre recensamant ...

Este o buna modalitate de a ne controla ... Nu avem cipuri si gps-uri incorporate pentru a fi controlati in fiecare secunda , in schimb exista acest recensamant , mi se pare acelasi lucru ... O sa-mi ceara probabil si carnetul de sanatate al cainelui .

Link to comment
Share on other sites

Exista formular pentru fiecare persoana. De ex: pentru cei care stau in gazda, pentru cei plecati in stainatate si nu in ultimu rand pentru cei care stau permanent in acea locuinta. O ruda de-a mea lucreaza la Directia Judeteana de Statistica de aici din oras si a venit acasa cu un teanc de formulare pentru 7 blocuri. Perioada in care se desfasoara activitatea lor este intre 20 - 31 octombrie. Chiar daca nu esti azi acasa, vine in fiecare zi la tine pana te gaseste.

Link to comment
Share on other sites

E misto asta cu etnia, cel putin 20.000 de tigani fara buletin sau certificat de nastere in Bucuresti, probabil si mai multi de atat. Probabil ca daca era obligatorie asta la recentsamant, iar cioroii sa fie sinceri si sa nu se declare romani, cred ca aveam o surpriza mare

Link to comment
Share on other sites

Amenda ca nu completezi formularele alea ?

Doar raspunzi la intrebari , nu completezi nimic , la sfarsit semneaza citez "capu' familiei" :-j .

M-am simtit un fel de mafiot asa :)) .

Sunt numai intrebari tampite gen : ce suprafata are apartamentul , ce suprafata are bucataria ( n-am inteles de ce tocmai bucataria) , daca ai gaze , daca ai curent , daca ai probleme cu ochii ,urechile ...etc

Link to comment
Share on other sites

"Esti cu adevarat liber atunci cand nu mai ai nimic de ascuns." - spunea strabunicul meu, veteran de razboi si persecutat din aceasta cauza pana in '89 din aceasta cauza.

Eu chiar cred ca statul are nevoie de cat mai multe informatii despre noi, dar sper ca le vor si folosi! Poate asa se vor lua si masuri de combatere a crizei bazate pe statistici clare, nu pe presupuneri; poate asa ajutoarele sociale vor ajunge acolo unde e nevoie de ele, nu in carciumi, poate asa investitiile vor fi facute mai cu cap, poate informatiile vor fi folosite pentru o mai buna eficientizare a eforturilor noastre.

Evident, acolo unde se poate face bine se va ivi si Bula ca sa dea cu bata-n balta, sperand sa-i stropeasca doar pe ceilalti, dar daca-ti pierzi speranta-n oameni... mai bine te muti in jungla.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...