Jump to content
Sonny

Despre Google penalty

Recommended Posts

In mod bizar sau nu, am un site care este grav penalizat de google. La fel de ciudat este ca brusc din 2 pagini indexate, a doua zi aveam 811. Ce este ciudat este ca la comanda site:www.site.com nu returneaza decat o singura pagina indexata, iar daca bag site:site.com , imi returneaza acele 811 pagini care apartin site-ului meu. Pana la urma care e smecheria ca nu mai inteleg nimic

Link to comment
Share on other sites

Spam nu, exista de vreo 4 zile site-ul. Malware nici atat. Copy-paste sunt doar preluarile de feed in adaugarea de jocuri online automat, dar pentru chestia asta sa fie atat de sever penalizat? Si totusi indexarile sunt acolo dupa cum am explicat in primul post...

Link to comment
Share on other sites

Dupa asa putine zile nu poti sa spui ca ai fost penalizat , nici nu se pune problema .Pur si simplu te indexeaza greu din cauza ca nu ai vechime ,backlink....etc .

Peste 1 an mai vorbim .

Tocmai asta e faza ca google iti da un boost daca e nou domeniul, si legat de faza cu www, probabil site-ul tau a fost indexat mai bine cu www.(www si fara www sunt 2 chestii diferite)

Link to comment
Share on other sites

Tocmai asta e faza ca google iti da un boost daca e nou domeniul, si legat de faza cu www, probabil site-ul tau a fost indexat mai bine cu www.(www si fara www sunt 2 chestii diferite)

Daca bag pe google "site:exemplu.com" , imi returneaza 811 rezultate. Daca bag "site:www.exemplu.com" returneaza un singur rezultat. Care sa fie diferenta? :)

Link to comment
Share on other sites

Daca bag pe google "site:exemplu.com" , imi returneaza 811 rezultate. Daca bag "site:www.exemplu.com" returneaza un singur rezultat. Care sa fie diferenta? :)

- Banuiesc ca ai construit site-ul pe "exemplu.com" si tot asa l-a indexat google. Partea proasta e ca G nu prea agreeaza "non-www" si de aceea nici adsense nu functioneaza in foarte multe cazuri. Trebuie sa te duci in Webmaster Tools sa il indexezi de acolo inca odata cu "www." dupa ce ii pui la setari "Display URLs as www.exemplu.com"... dureaza pana la 48h sau poate chiar mai mult sa iti indexeze celelalte pagini pe "www." Indiferent, faci toate posibilitatile in WMT sa iti reindexezi site-ul si sitemap pe "www."

- Daca ai folosit WP trebuie sa verifici in setarile generale ca site-ul tau sa fie http://www.exemplu.com in amandoua campurile.

hope it helps.

Link to comment
Share on other sites

Intrebare idioata: E vreo diferenta uploadul de fisiere dintre folderul public_html si folderul www? Si asta cu "Display URLs as" chiar nu dau de ea in webmaster tools...

- Unul e "root folder" altul e "web application folder" (acelasi lucru pentru G)

- ar trebuii sa ajungi la: https://www.google.com/webmasters/tools/settings?hl=en&siteUrl=http://www.exemplu.com/ (daca e in engleza)

Link to comment
Share on other sites

Printre altele am aflat ca indexarea fara www nu e o problema. Pana una alta am umblat si in htacces si am facut redirect catre adresa fara www. Nedumerirea mea este daca sa las in continuare in webmaster tools ambele variante sau sa elimin versiunea cu www

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...