Jump to content
gogusan

rss feed

Recommended Posts

pai o sa am si continut unic, dar vroiam sa stiu pentru un articol luat prin rss(cu sursa specificata) daca mi-l indexeaza si mie :D, binenteles cu low sifr

Daca vrei ca articolul sa fie unic il rescrii cu tesaurus sau thebestspinner, e bine daca folosesti ceva pentru indexare rapida sa apari inaintea celuilalt

Link to comment
Share on other sites

am si eu o curiozitate privind google penalty.

1. daca iau niste articole de la un site prin RSS, si specific in articol sursa dar fara link(doar sursa: www.site.com), primesc penalty?

2. avand in vedere punctul 1, ce sanse am sa apar si eu pe prima pagina un respectiv articol?

multumesc

Banuiesc ca folosesti WP...

1. Orice articol luat prin RSS si nemodificat este COPY, in timp poti sa pierzi PR sau sa nu cresti... Totusi, este foarte recomandat sa folosesti in articol sursa originala si sa permiti "rel=dofollow" PingBacks si TrackBacks intre articole, daca autorul articolului original le permite (macar 1-10 din 100 de la acelasi autor) atunci creezi schimb de linkuri si Google nu o sa te penalizeze. Sa zicem ca tu ai PR=0 si autorul articoleleor are pe site PR=4, chiar daca numai tu trimiti link catre articolul lui, google o sa vada intentia buna si o sa cresti in rank deoarece "recomanzi" un site mai "relevant".

2. totul depinde de prima regula si SEO on-page (BOLD UNDELINE ITALIC HEAD) la tine in articol si ce cuvinte sau taguri folosesti pentru SEO. Poti sa ajungi usor inaintea autorului daca respecti si regula de mai sus.

TIP: Decat au auto-blog cu 2000 de articole copiate mai bine un amarat de blog cu continut "semi"original si 100 articole cu SEO bun...

hope it helps!

Link to comment
Share on other sites

Banuiesc ca folosesti WP...

1. Orice articol luat prin RSS si nemodificat este COPY, in timp poti sa pierzi PR sau sa nu cresti... Totusi, este foarte recomandat sa folosesti in articol sursa originala si sa permiti "rel=dofollow" PingBacks si TrackBacks intre articole, daca autorul articolului original le permite (macar 1-10 din 100 de la acelasi autor) atunci creezi schimb de linkuri si Google nu o sa te penalizeze. Sa zicem ca tu ai PR=0 si autorul articoleleor are pe site PR=4, chiar daca numai tu trimiti link catre articolul lui, google o sa vada intentia buna si o sa cresti in rank deoarece "recomanzi" un site mai "relevant".

2. totul depinde de prima regula si SEO on-page (BOLD UNDELINE ITALIC HEAD) la tine in articol si ce cuvinte sau taguri folosesti pentru SEO. Poti sa ajungi usor inaintea autorului daca respecti si regula de mai sus.

TIP: Decat au auto-blog cu 2000 de articole copiate mai bine un amarat de blog cu continut "semi"original si 100 articole cu SEO bun...

hope it helps!

Deci.

Este un WP, cu articole in romana(deci nu merge spinner sau tesaurus etc).

70% din articolele de pe site se iau din RSS specificandu-se la sfarsitul articolului sursa(bold+link) si dofollow binenteles+pingback-trackbacK etc. SEO la mine este de 3 ori mai bine facut decat la ala pe site. Tagurile la fiecare articol le generez eu automat(deci nu corespund cu tagurile originale care le are ala pe site).

Btw: RSSUL este convertit in FULL RSS!(deci am articolul full cu tot cu poze etc).

-sper sa nu iau nici un penalty de la google(mai ales ca recomand cum ai zis tu)

-sper sa fac si eu macar pr1sau2 din pr4 cat are ala de exemplu.

-30% sunt articole unice

-prin toate promovez 3 cuvinte cheie mari si late si atat(1 din aceste cuvinte se regaseste si la sursa rssului), si ma intereseaza ca la o cautare pe google de exemplu: gigel; sa gaseasca si siteul meu(cu articol) pe aceeasi pagina cu siteul furnizorului de RSS(pe pagina 1) :)

Link to comment
Share on other sites

... daca este in romana nu mi-as face prea mari griji atata timp cat incerci sa promovezi in alt mod decat autorul si lasi pingbacks+trackbacks... nu cred k google pune prea multa atentie pe romania.

-recomand totusi sa skimbi f putin titlul, este esential sa nu fie chiar identic cu originalul.

-daca vrei sa ajungi pe prima pagina cu un anumit articol sau key trebuie sa ai cateva trackbacks ptr articolul respectiv... sau backlinks... nu la site, eventual daca ai un anumit key la site si acelasi key e si in articol, atunci da, e f posibil sa apari cu amandoua paginile in prima pagina.

hope it helps!

Link to comment
Share on other sites

inca o intrebare si inchei subiectul :)

daca eu iau un articol de la ala dar specific sursa etc, ala poate sa imi faca vreo plangere ceva? ca nu am acordul lui sau kkturi d'astea...

thnkx

si offtopic: exista vreun directory submitter pentru directoarele romanesti? (binenteles sa fie moca ca la romani:) )

Edited by gogusan
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...