Jump to content
Guest expl0iter

Hackerul din Cluj care a spart serverele NASA a fost retinut de DIICOT

Recommended Posts

Guest expl0iter

Procurorii Directiei de Investigare a Infractiunilor de Criminalitate Organizata si Terorism (DIICOT) au retinut, marti, un hacker din Cluj ce a spart serverele NASA (National Aeronautics and Space Administration).

Butyka Robert, in varsta de 26 ani, din municipiul Cluj Napoca, a fost retinut de procurorii Directiei de Investigare a Infractiunilor de Criminalitate Organizata si Terorism - Serviciul Teritorial Cluj, pentru 24 de ore.

El este acuzat de comiterea infractiunilor de acces fara drept la un sistem informatic, prin incalcarea masurilor de securitate, perturbare grava a functionarii unui sistem informatic prin introducerea, modificarea si deteriorarea datelor informatice si prin restrictionarea accesului la aceste date si detinere fara drept a unui program informatic in scopul savarsirii acestor infractiuni, prevazute de articolul 42, alineatele 1 si 3, articolele 45 si 46, alineatul 2, din Legea 161/2003.

In 12 decembrie 2010, Butyka Robert a accesat neautorizat, prin incalcarea mijloacelor de securitate, mai multe servere apartinand NASA, precizeaza DIICOT.

"Prin activitatea infractionala, inculpatul a perturbat in mod grav functionarea serverelor, prin introducerea, modificarea si deteriorarea datelor informatice si prin restrictionarea accesului la aceste date", adauga sursa citata.

Cu ocazia perchezitiei domiciliare efectuate la locuinta inculpatului au fost ridicate mai multe sisteme informatice.

Cercetarile au fost efectuate impreuna cu ofiteri de politie judiciara din cadrul BCCO Cluj

sursa:

Hackerul din Cluj care a spart serverele NASA a fost retinut de DIICOT www.stirileprotv.ro

Link to comment
Share on other sites

TinKode sa jucat pe la nasa anul acesta in luna Aprilie din cate imi aduc aminte.

Butyka asta sau cum il mai cheama, sa jucat in anul 2010 - 12 Decembrie.

Mai postai pe blocului unuia care credea ca TinKode sa dus la racoare.. si apropo daca era TinKode urlau toate posturile : HACKERUL INTITULAT TINKODE A FOST PRINS , parerea mea.

Fereasca Dumnezeu si pe TinKode si pe toti asta care umblati pe unde nu trebuie fara sa stiti.

Edit: Trebuie sa recunosc caci in momentul cand am vazut stirea la ProTV am avut in minte TinKode, dar dupa ce am vazut ca era vorba de 2010-12-12 imi dadui seama.

Edited by skizZ
Link to comment
Share on other sites

Pana la urma toti ne ducem . Nu vedeti ce legi scot astia numai sa ne salte pe toti.

Toate legile care vin , sunt date din america ca incearca sa ne "etanausieze" pe toti.

Asa ca nu trebuie sa mai ramana o mirare ;)

Stai cuminte in banca ta si lasa umblatu prin site-uri si nu te duci nicaieri, foloseste cunostintele in alte scopuri nu sa arati ca esti THE BEST la ShowOFF.

Link to comment
Share on other sites

Stai cuminte in banca ta si lasa umblatu prin site-uri si nu te duci nicaieri, foloseste cunostintele in alte scopuri nu sa arati ca esti THE BEST la ShowOFF.

Copilasii care descopera Havij-ul si fac deface-uri gen ******** sunt cel mai usor de prins.Aia merita arsi pentru ca au tupeul sa se dea hackeri cand de fapt sunt simplii utilizatori.Nu-i de mirare ca nu i-a trecut prin cap sa foloseasca macar un proxy.

Edited by wildchild
********
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Pana la urma toti ne ducem . Nu vedeti ce legi scot astia numai sa ne salte pe toti.

Toate legile care vin , sunt date din america ca incearca sa ne "etanausieze" pe toti.

Asa ca nu trebuie sa mai ramana o mirare

Normal ca te duci daca esti un penal. Nu e vorba de legi, este vorba de persoana in sine. Nimeni nu vrea sa scape de oamenii destepti, ci de prostii care se cred hecari de havij. Click-click-pwn. Un exemplu bun (pe care-l stiu eu) este Tinkoi (salpa sefu'). E destept, stie ce sa faca cu vulnerabilitatile, stie sa se protejeze, le raporteaza pe cele importante, si-si creeaza o reputatie buna. Cum spuneam si-n alt topic, termenul de hacker si-a pierdut definitia adevarata cu mult timp in urma. Acum toti sunt hackeri daca fac spam pe facebook cu servere de istealer, pe cand putini sunt cei care-si codeaza serverele singuri. Acum toti sunt hackeri daca pun un apostrof nenorocit cand vad .php?id=mata si-l baga in havij si se lauda printre colegi si prieteni, pe cand foarte putini sunt cei ce stiu sa exploateze o vulnerabilitate manual. Exemplele pot continua.

Link to comment
Share on other sites

Guest expl0iter
Copilasii care descopera Havij-ul si fac deface-uri gen ******** sunt cel mai usor de prins.Aia merita arsi pentru ca au tupeul sa se dea hackeri cand de fapt sunt simplii utilizatori.Nu-i de mirare ca nu i-a trecut prin cap sa foloseasca macar un proxy.

Si daca folosesti proxy, chiar crezi ca nu te poate prinde nimeni?:)... Lasi niste loguri, iar daca nu stii sa iti stergi urma, s-ar putea sa nu scapi.

Edited by wildchild
********
Link to comment
Share on other sites

TU -> Server 1 -> ... -> Server n -> Victima

Victima -> Server n -> ... -> Server 1 -> TU

Asa cum datele ajung la tine, indiferent prin cate "filtre" trec, asa poate oricine sa ajunga la tine, ca si datele, pas cu pas... :)

Cat despre moda asta cu "spartul" site-urilor mi se pare o prostie. Insa cea mai mare prostie e ca dupa ce te caci, il mai iei si la palme. Adica dupa ce ca faci ceva ce nu e permis de lege (acces neautorizat), te mai si lauzi la toata lumea ca tu "1337"-le ai fost.

Link to comment
Share on other sites

Copilasii care descopera Havij-ul si fac deface-uri gen ********sunt cel mai usor de prins.Aia merita arsi pentru ca au tupeul sa se dea hackeri cand de fapt sunt simplii utilizatori.Nu-i de mirare ca nu i-a trecut prin cap sa foloseasca macar un proxy.

Da stiu.. dar nu inteleg ceva legat de ei.

Activez pe forumuri de gen RST de ceva vreme.. dar intr-un final am decis sa imi fac cont decat aici pentru a mai posta din cand in cand ca acum de exemplu si peste tot am vazut numai copii ce rupt tot felul de site-uri. Nu am inteles niciodata care e satisfactia cand sterg un site / pun un index cu " deface " in el ce castiga? VALOARE , BANI , RESPECT ? conteaza ca ii zice un alt pusti de 15-16 ani, de varsta lui BRAVO ESTI TARE!!!! WOW CUM AI FACUT CE METODATA ???.

Castiga ceva prin asta?... daca da sa'mi zica si mie intr-o noapte pot umble o pagina la sectiunea ShowOFF numai cu asa ceva.. si uite de asta va duceti pe la racoare, ca cautati dork-uri pe google inloc sa faceti altceva sa va castigati o paine. Nu cred ca vro unu din voi e platit sa sparga un site de tot rahatul, si daca vine unu sa'mi zica ca a spart .fr pentru 100 E ii dau peste nas si la propriu si la figurat.

Edited by wildchild
********
Link to comment
Share on other sites

Copilasii care descopera Havij-ul si fac deface-uri gen ********sunt cel mai usor de prins.Aia merita arsi pentru ca au tupeul sa se dea hackeri cand de fapt sunt simplii utilizatori.Nu-i de mirare ca nu i-a trecut prin cap sa foloseasca macar un proxy.

Il cunosc de mult si iti zic eu ca a folosit mai mult decat un simplu proxy si nu e chiar asa de "prost" cum zic unii pe aici,baiatu chiar stie "una alta" :) si inca ceva... poate chiar a vrut sa fie prins la asta nu s-a gandit nimeni pana acum ?

Edited by wildchild
********
Link to comment
Share on other sites

Il cunosc de mult si iti zic eu ca a folosit mai mult decat un simplu proxy si nu e chiar asa de "prost" cum zic unii pe aici,baiatu chiar stie "una alta" :) si inca ceva... poate chiar a vrut sa fie prins la asta nu s-a gandit nimeni pana acum ?

Dap :) A vrut sa fie prins, fiind prins facandu-se cunoscut. Facandu-se cunoscut, ca stie anumite lucruri, i se ofera locuri de job.

Simplu

Link to comment
Share on other sites

Daca mai aud unu ca-l ia la n@s@, c1a, fb1, imi dau cu monitorul in cap, treziti-va ba si apoi mergeti inapoi la culcare.

Probabil singurul lucru la care o sa-l ia e la "Pula", undeva prin cine stie ce dugheana din Romania.

Atata timp cat exploatezi vulnerabilitatea dar nu faci uz de ea, gen nu ai acces la informatii desi ai putea, nu vad de ce s-ar lega cineva de tine.

Inca odata va recomand articolul 46 din legea 161/2003, nu trebuie sa fi absolvit vreo facultate in domeniu pentru a fi capabil sa-l citesti si sa-l intelegi, cineva mai sus a spus clar motivul pentru care omu` risca sa faca parnaie.

Edited by Addic73d
Link to comment
Share on other sites

Asa, ca un pont. Baiatu' e .. cred eu :) iceman, mircarii il stiti. Si nu prea are legatura cu havij ;))) mai mult nu pot zice :)

CLAR!

./scan il vor angaja astia la parnaie.. .

Sa fim seriosi or exagera si aia cu prejudiciu lor dar nici degeaba nu-l saltau pe asta, daca era atat de destept pe cat il umflati nu facea ravagii si nu-l salta nimeni creca are si BNC 8-|. jupan.

Link to comment
Share on other sites

CLAR!

./scan il vor angaja astia la parnaie.. .

Sa fim seriosi or exagera si aia cu prejudiciu lor dar nici degeaba nu-l saltau pe asta, daca era atat de destept pe cat il umflati nu facea ravagii si nu-l salta nimeni creca are si BNC 8-|. jupan.

Vad ca aici cine face un deface e JUPAN,cine gaseste o sursa pe google isi pune numele in locul adevaratului autor e JUPAN,cine modifica un script e JUPAN...etc dar cine sparge niste servere de la Nasa e un pamflete? :-? Sau explica`mi daca nu skizZ cum e ca poate nu inteleg eu.. dar imi "pute" si putin a invidie (nu ma refer la nimeni in special,asa ca nu`mi sariti in cap) adica aici pe forum majoritatea isi arata "capodoperele" multe si marunte... si unu care sparge niste servere de la Nasa e praf ? Ceva de genu zice`ti majoritatea si nu doar la postu asta ma refer ci mai multe am vazut,anyway no offence! E doar parerea mea :)

Edited by Rumy
e 5 dimineata,gramatica ma omoara ^^
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...