Jump to content
pyth0n3

old school VS new school

What about this?  

115 members have voted

  1. 1. What about this?

    • I'm from the new school
      31
    • I'm from the old school
      84


Recommended Posts

@old school Dacii si Romanii (jocul din carton), CIP, HC 90 (cu stocare pe caseta audio), HC 91 (cu stocare pe 5"25), internet prin dial-up, si evident +++ ATH 0 :D (pt cunoscatori) + toate de mai sus... sunt mai batran :P + antrenamente de 4 ori pe sapt.

@new school acces rapid la tehnologie si la informatie, o libertate mai mare de miscare, oportunitati mai multe decat acum 20 de ani ;)

Concluzie: fiecare perioada are + urile si - urile ei. Importante sunt alegerile si personalitatea fiecaruia. Clar new school nu o sa mai prinda vremurile trecute dar si ei vor devenii old school peste 20 de ani.

Link to comment
Share on other sites

Ca tot venii vorba de old school, HackThisSite(.org) au introdus noi challenge-uri de Phone Phreaking[1], punand in picioare un PBX. Necesita fie un simulator (duh, easy nowadays cu python) sau construirea fizica a cutiilor[2] (blue, red, black etc.).

[1] Hack This Site!

[2] Category:Phreaking boxes - Wikipedia, the free encyclopedia

Sa nu uitam, frecventa tonului magic, 2600(hz).

`Respect to the old school, knowledge and ego.`

Link to comment
Share on other sites

Bineinteles c? toti vom alege old school.. E copil?ria noastr?. Sunt vremurile cele mai frumoase cand nu aveai nici o grij?, problem?. ?in minte cand mi-au luat ai mei primul meu joc pt tv cu casete, Terminator.

Sau mai erau jocurile cu rama, tetris, curse cu ma?ini (am uitat cum se numea), acele jocuri dreptunghiulare cu un buton mare rotund ?i alte cateva mai micute. Imi amintesc cand aveam grija de animale pe un pager oval. Chiar ?i acum imi aduc aminte prima mea biciclet?, un pegas ro?u.. :(

Seara cand stateam cu baietii si fetele din cartier la scara blocului si vroiam sa fiu ca ei. ?otronul/ flori, fete ?i b?ie?i/ de-a v-ati ascunselea/ ?ar?, ?ar? vrem osta?i ?i alte jocuri vor r?mane in memoria fiecarui om ce a apucat acele vremuri.

Generatia de azi nu se mai oboseste s? petreaca timp pe afara atata timp cat mami ?i tati ii cumpara telefon de ultima genera?ie sau calculator pe care s? stea pe site-uri de socializare sau s? joace cs.

Muzica era mai bun? pe atunci. Lumea o f?cea din pl?cere, nu ca acum s? se vand? pentru bani. Cine nu-?i aduce aminte de 3SE, AnimalX, Asia, Candy, N&D sau Genius?

Melodia asta poate spune totul pentru mul?i:

http://www.youtube.com/watch?v=KHW3yXSoHBo

Chiar dac? tanjim dupa vremurile bune, nimic nu le va aduce inapoi.. Timpul trece ?i noi odat? cu el..

Link to comment
Share on other sites

Imi amintesc,ca erau casetele alea rosi,galbene,albastre ....de le bagai intro tastatura ( nustiu cum ii se zice ) si o mufa in televizor, avea 2 joystick din alea albe, 1 pistol si ma jucam in fie care zi.

Atuncea nu aveam curajul sa comentam la oameni mari, copii mai mari cu vreo 4,5 ani.

Asteptam sa vina iepurasul cu dulciurii,sau cu o jucarie.

Nu injuram.

Ps: Poze cu casetele http://arch5.okr.ro/auctions.v3/700_700/2010/10/28/3/c/247928745-161375-700_700.jpg

Edited by Nokia94
Link to comment
Share on other sites

Imi amintesc,ca erau casetele alea rosi,galbene,albastre ....de le bagai intro tastatura ( nustiu cum ii se zice ) si o mufa in televizor, avea 2 joystick din alea albe, 1 pistol si ma jucam in fie care zi.

Atuncea nu aveam curajul sa comentam la oameni mari, copii mai mari cu vreo 4,5 ani.

Asteptam sa vina iepurasul cu dulciurii,sau cu o jucarie.

Nu injuram.

Ps: Poze cu casetele http://arch5.okr.ro/auctions.v3/700_700/2010/10/28/3/c/247928745-161375-700_700.jpg

Cred ca de asta e vorba. Ce frumos mai era pe vremea aia :-<

http://bibabum.ro/wp-content/uploads/2010/06/Terminator_bibabum.ro_.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...