Jump to content
macs

FairPlay AD Clicks Exchange

Recommended Posts

Cu ceva vreme in urma (pe la inceputul anului...) impreuna cu cativa prieteni am inceput sa ne "ajutam" reciproc cu backlink-uri, vizite gen "open and forget" si alte modalitati de promovare fara exagerari... ca pana la urma din simpla dorinta de a imbunatati SEO sa ajungem la o regula nespusa si ne-scrisa de a folosi adurile in avantajul nostru... o ideea ridicola pe atunci si care niciunul dintre noi nu o luase in serios dar cred ca toti am considerat si am incercat sa dam totusi o sansa "sistemului" creat de noi si sa il incercam... rezultatul:

-aprox 20E pe luna (intre noi)

-dofollow backlinks

-alexa rank

-time on site / time on page

-... idea: fairplay!

Nu demult mi-a fost sugerata idea de a crea un "loc" unde detinatorii de site-uri sa poata schimba vizite si click-uri de ads... si astfel sa fim mai multi fara a exista vreun regulament... M-am gandit la un chat deskis... Nu mai intru in detalii, sunt sigur ca multi au inteles idea...

Idei... !?

Link to comment
Share on other sites

Ma bucur sa vad pareri PRO :) detalii, sper ca deja se stiu principiile SEO...

@Marlboroo :

- NO RULES! FairPlay! ... la urma urmei nu te doare degetul sa vizitezi un site si sa dai un click pe cel mai mare baner care iti iese in cale ... bantui netu' cu "folos"

- TOS (time on site) = sa zicem ca vizitezi un site de la vreun prieten si uiti un TAB deskis...

- ADs TTL = cine nu stie, adurile de G au valabilitate 1 ORA ... concluzia se stie, cred ?!

- BackLinks = multi nu stiu dar paginile de SPONSOR sau Hall of Fame pot avea "oricate" linkuri externe... deci, poti schimba linkuri fara griji atata timp cat site-ul este "friendly" si respecti regulile de baza in SEO (title,alternative,anchor...)

@deserty :

- .ro exclus , un .com cred ca ar fi cel mai potrivit in cazul in care se decide ceva de genul si site-ul respectiv ar trebuii sa contina analitic5 fara ad5ense ... cel mai "corect" site posibil ... un script de alexa ar fi minunat.

Concluzia (din experienta si o sa intru in detalii ceva mai tarziu):

- orice script de tip autosurf este exclus (toti putem lua ban, MARE!)

- linkurile si clickurile trebuie sa fie VIZIBILE ptr G altfel nu vor fi luate in calcul iar prea multe clickuri anulate e de RAU!

- trebuie respectate regulile impuse de G ptr a valida clickurile... adica, timp pe site, pagini vizitate, max 2 - 3 ...

- orice script ptr a numara clickurile este exclus, deci, va trebuii sa fie fairplay, putin mai greu la noi romanii cred dar totusi... cine stie

- cred ca cel mai potrivit ar fi un CHAT deschis unde sa ne spunem pasul...

Daca se vrea site, intradevar ne-am gandit la un autoblog "privat" :

- sa "stranga" FEED-urile doFollow de la "afiliati" = backlink-uri ...

- un sistem de rating unde sa comentam posturile, vizitele ...

- ar trebuii sa fie oarecum "privat" ...

- orice site afiliat trebuie sa treaca de acordul celorlalti

- ... inregistrarile sa fie cu "recomandare" pe CHAT deschis...

- avem un .com disponibil... pus la dospit, alexa -800, PR1 (WPRobot, Easy WP SEO, Rating Widget PRO)

Idei ?! daca am gresit pe undeva sau aveti ceva de daugat... pls do!

PS: pm

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...