Jump to content
anon

Windows XP vs Windows 7

Recommended Posts

Eu as spune ca septe e mai tampit :) dupa 1 luna de utilizare l-am "futut" nu mai functiona cum trebuia, programele se opreau cu erori dubioase si tot felul de cacaturi :) in schimb, o instalatie de XP m-a tinut vreo 3 ani, pana am reinstalat eu sistemul pentru ca era deja prea folosit si prea mult cacat si imi era lene sa curat

Oricum nu se compara cu distributiile linux, care m-au tinut fara probleme o groaza de timp :)

Link to comment
Share on other sites

Daca vrei un windows bun, uita-te la 2003 server edition sau 98 se.

Si ca sa fiu la subiect, din experienta personala de 10 ani de lucru cu windows-ul pot sa spun ca xp-ul inca bate windows 7 la majoritatea aspectelor(exceptand suportul pentru noile tehnologii si management-ul de memorie volatila ). -> din astea 2 nu inseamna nici pe departe ca 7 e mai bun.

Din ce am bagat de seama, 7 este o copie reusita la vista, cu bugurile enervante tratate.(still a failure)

La restul, inca suge.

PS:Copilasii cu placile video sa se abtina daca habar n-au cum functioneaza GPU-rile.

Edited by wildchild
Link to comment
Share on other sites

va plangeti atat de cacaturile scoase din anusul lui bill gates, da' va este lene sa invatati sa folositi linux/unix/sistem-de-operare-fara-jocuri, sub orice forma il cunoasteti/ati auzit de el. va instalati backtrack in masina virtuala pe desktop, si sunteti hecari de cartier.

// edit : fara tine, wildchild sayan, tu esti baiat cu capu' pe umeri.

Link to comment
Share on other sites

Cum topicul se numeste WinXP vs Win7 aici nu ar avea loc nici un comentariu legat de Linux (oricat ar sari de cur in sus linuxarii care fac si dreg in linuxu lor). WinXP are locul lui, inca are o cota de piata buna, consuma mai putina memorie, are niste kestii poate marunte cu care unii s-au obisnuit si nu mai sunt in Win7 gen "find text in files" sau butonul de "up" in windows explorer. Din ce am vazut Win7 se descurca mai binisor cu multitasking-ul (in XP am avut mai dese situatii in care m-am uitat la clepsidra sau la o fereastra nedesenata complet).Un alt lucru important este legat desistemele pe 64 de biti care incep sa fie majoritare, iar win7 x64 pare cel mai potrivit sistem de operare pentru ele. Si mai e si problema ca la un moment dat suportul pt WinXP o sa dispara. Asa schimbarea probail va fi inevitabila.

Link to comment
Share on other sites

Din cei ce au citit, nici unul nu va intra in detalii....copii, nu-i intereseaza decat jocuri, si hack-uri de mess.Ma uit la ceea ce au postat pana acum, si nik...nik barat.

Link to comment
Share on other sites

Daca vrei un windows bun, uita-te la 2003 server edition sau 98 se.

Si ca sa fiu la subiect, din experienta personala de 10 ani de lucru cu windows-ul pot sa spun ca xp-ul inca bate windows 7 la majoritatea aspectelor(exceptand suportul pentru noile tehnologii si management-ul de memorie volatila ). -> din astea 2 nu inseamna nici pe departe ca 7 e mai bun.

Din ce am bagat de seama, 7 este o copie reusita la vista, cu bugurile enervante tratate.(still a failure)

La restul, inca suge.

PS:Copilasii cu placile video sa se abtina daca habar n-au cum functioneaza GPU-rile.

esti ramas in urm? bunicule

uite o regul? simplu de urmat pentru oricine: în general cu cât este mai nou? versiunea unui program sau a unui sistem de operare, cu atât este mai bun

Link to comment
Share on other sites

Am win7 si nu am avut nici o problema cu el nu se blocheaza si nici un blue screen etc, pe xp altfel stateau lucrurile, iar pe linux sa stai sa faci configurari ca nu iti detecteaza corect rezolutia la monitor, sau ca nu ai sunet.. nu vrei asta sigur.

Parerea mea e ca daca aveti un sistem nou (dualcore/2-4Giga/512-1G video) si va trebuie pentru GAMES/MOVIE/Office.. win7 e cel mai bun, nu XP, nu Linux, nu.... chrome-os :))

Edited by tdxev
Link to comment
Share on other sites

Ai pc performant logic trebuie si ceva performant ca si windows 7.

As alege windows xp insa stiu ca are atatea update-uri + w7 nu imi da bsod mai ales pe pcurile noi.

pe cele vechi xp isi face treaba mai bine decat w7.Chiar are si boot time-ul mai mic decat windows 7 bineinteles xp cu grafica mai slaba.

Deci ai cu ce w7,nu ai cu ce xp.

Solutia simpla ar fii de ce nu folositi un dual boot?Eu asa aveam si mi am dat seama ca w7 mergea mult mai bine.:)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...