Jump to content
sharkyz

Metode de Monetizare Blogger/Blogspot

Recommended Posts

De cateva luni ma ocup de SEO si metode de monetizare, in special pe platforma google blogger/blogspot.com si cred ca am adunat cateva informatii.[Daca stiti alte metode completati!]

Metoda 1.

Prima si cea mai cunoscuta metoda de monetizare a unui site/blog este Google Adsense.Adsense este un serviciu prin care poti castiga bani afisand anunturi publicate de Google.In plus Google Adsense va permite sa puneti o bara de cautare pe blogul vostru care va arata rezultatele aparute pe motorul lor de cautare.

Tip: Metoda numar unu contine toate serviciile de genu ppc (pay per click) si toate alternativele pentru Google Adsense cam toate au la baza metoda cu care lucreaza google adsense!

Metoda 2.

Metoda numarul doi ar fi AdFly.Ce este adfly?, adfly este un site de scurtat link-uri care iti poate aduce un venit [bun] in functie de blogul/site-ul care ai!Cum functioneaza?, Dupa ce scurtezi link-urile de care ai nevoie folosind AdFly si dupa ce publici acele link-uri pe site-ul tau sau pe orce alt site, cand va face vizitatorul click pe acel link va fi redirectionat pe o pagina adfly cu o publicitate timp de 5 secunde cu anunturi dupa care urmeaza sa fie din nou redirectionat pe pagina care a fost data!Cat de mari sunt castigurile?, in functie de site si de tara de unde este accesat acel click 0,005-0,0005 euro!

Metoda 3.

Inca o metoda ar fi cu refferals pe buxuri.Adica sa pui un banner pe blogul tau pentru a trimite vizitatorii pe un site ptc dupa care sa se inregistreze si tu sa castigi dupa urma lor!...Jeg!

Toate metodele de mai sus sunt foarte greu de realizat si nu cred ca merita fara sa investesti.

As vrea cineva sa lasa un comment despre affilieri!

Link to comment
Share on other sites

Ca sa monetizezi un blog pe care pui link-uri de neobux si restul, trebuie sa ai si mult continut. Majoritatea doar baga in nestire bannere si titluri cat pagina cu "castiga mii de euro". Blogger iti ofera atat de mult variante sa optimizezi incat cine se implica serios poate sa profite de oricare din astea 3 variante enumerate de tine.

Link to comment
Share on other sites

Folosesti autoposter cateva luni pana faci destul de multi vizitatori, apoi te bagi manual, iti faci cont pe fileice, mie mi l-au aprobat din prima, si bagi acolo linkuri de download, primesti chiar si 15$ per download de la ei daca ai dlduri din tari cu rata mare (fr, uk, us). Daca ai trafic pe un site, posibilitatile de monetizare sunt nelimitate.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...