Jump to content
Wozniak

Need Help !

Recommended Posts

Am si eu o problema la care sper ca aveti voi rezolvare .

Sunt la un liceu cu o reputatie destul de buna din orasul meu . La acest liceu sunt din clasa a 9a , iar acum sunt in clasa a 11a . Vreau neaparat sa ma transfer pentru ca sunt corijent la metematica . Inainte sa se termine primu` semestru am fost si am vorbit la un alt liceu , iar directoru` de acolo a spus ca ma primeste . Tot ce mai trebuia sa fac era sa iau transferul de la directorul liceului la care invat . Am fost mama astazi si directorul a spus ca nu imi da transferul pentru ca dansul crede ca pot invata sa trec si la matematica .

Problema e ca eu nu vreau deloc sa ma mai duc la acest liceu deoarece la sfarsitu` semestrului , cu ideea ca ma voi muta , am luat la pula toti profesorii pe care nu ii suportam . Daca continui la acest liceu , cu siguranta o sa raman repetent .

Exista vreo solutie sa ma transfer , cu toate ca direcotru` nu vrea in ruptu` capului sa ma lase sa plec ?

Link to comment
Share on other sites

Maine dimineata sunt chemat impreuna cu mama sa vorbesc cu el . Sa vad ce pot sa rezolv eu . Desi e cam greu pentru ca timpu` e comunist si ii place sa vorbeasca doar el ... plm .

M-am gandit sa fac ceva sa ma exmatriculeze dar imi e ca nu ma mai primeste liceul unde vreau eu sa ma duc .

Link to comment
Share on other sites

Ideea cu exmatriculatul nu e prea buna. Nu da bine la dosar sa apara ca tu ai fost exmatriculat. Dupa aceea m-as mira sa te primeasca la un liceu bun; eventual ai ajunge la unul mai mediocru. Si daca te exmatriculeaza probabil ti-ar scadea si nota la purtare pentru ceva motiv, lucru care nu ar fi foarte ok, daca iti doresti sa ajungi la o facultate buna.

Link to comment
Share on other sites

De ce ai face misto de profesori crezand ca scapi de ei ma? Cati ani ai, cinci?

Nu te muta nici dracu intre semestre. Cea mai mare sansa e la sfarsitul clasei a 10-a sa primesti un stransfer, in rest... adio transfer, acolo ramai. Am un coleg care abia s-a mutat dupa a 10-a. El era cu fotbalul dar a fost repartizat aiurea de calculator si a ajuns la mate-info (da, stiu ca e cretin ca a trecut mate-info pe foaie, n-am ce sa-i fac), transferul i-a fost acordat abia dupa prima saptamana de scoala dintr-a 11-a, dupa ce m?-sa s-a tinut de director zi de zi timp de o saptamana.

Toate scolile vor sa-si pastreze elevii, chiar daca au media generala 5. Cu cat sunt mai multi, cu atat mai bine, daca nu ma insel, de fapt ar fi logic, beneficiaza si de chestii in plus daca au mai multi elevi in scoala.

Daca te exmatriculeaza te trimit la cel mai de cacat liceu posibil.

Am zis ca sunt in clasa a 11a , asta inseamna ca am 17-18 ani , nu 5 .

Nu poate sa ma oblige nimeni sa stau intr-o scoala daca eu nu vreau . E alegerea mea unde vreau sa invat .

Si iti spun ca daca o sa ajung la inspectorat cu siguranta o sa ma transfer .

Dar sper totusi ca nu o sa fie nevoie sa ma duc la inspectorat .

Link to comment
Share on other sites

Daca vei fi exmatriculat nu mai ai drept de inscriere.

Incearca sa ramai acolo pana la sfarsitul anului scolar si cere apoi transferul. Insa, recomandat ar fi sa ramai acolo pentru ca mai ai un an (sau 2 daca esti la profesionala) si ai nevoie de materie pentru bac. Mutandu-te, iti va fi mult mai greu sa intelegi si sa mai si asimilezi ceea ce ai tu nevoie. Pe langa asta, la liceul nou materia poate fi mai inaintata fata de cea actuala si astfel vei pierde niste lecii.

Ramai acolo ca va fi bine daca vor vedea ca iti dai interesul.

Link to comment
Share on other sites

-Inainte sa mananc

Ramai acolo koa`! Inteleg situatia, dar daca tu ai vrut sa fi "bagabont" la sfarsit, roata se invartee... :)) acu` profi si-au dat seama/cred ca, comportamentul tau e ala de la sfarsit.. sa ramai la mate nu e ceva foarte nasol, si Einstein a ramas la fizica, dar a ramas la fizica pentru ca vedea lucrurile altfel (fizica quantica) decat fizica mecanica care ii era predata la scoala... poate si la tine e asa.. sau doar ti-e lene sa inveti. Pentu ca materia pana intr-a 11-a s-a construit pe o baza, daca esti intr-a 11-a inseamna ca ai acea baza, deci iti este doar lene sa inveti! L-a ce profil esti..? "

P.S: "Matematica se invata prin exercitiu acasa!" Doar prin practica excelezi la matematica, pentru ca este ceva abstract (vezi definite abstract - real) deci exercitiile sunt calea succesului tau!

-Dupa ce am mancat

http://www.youtube.com/watch?v=DjoNt2viUz0

Uite cum calculeaza el... daca ai destui bani poti sa il faci colegu tau de banca...:))

Edited by DuTy^
Link to comment
Share on other sites

Ai putea vorbi cu mama ta, sa gasiti un motiv bun pentru transfer, apoi aplica social engine.... pe director.

Deasemenea ar fii bine sa inveti, si sa respecti profesorii, nu sa-ti bati joc de ei.

Daca te tine maciuca, fa caterinca pe strada, cu jmekerii.

Totusi, spre binele tau viitor, sper sa nu-ti iese faza cu transferul, ci sa ramai corigent, si sa treci clasa la vara, pe bune, dupa ce vei invata. :))

Link to comment
Share on other sites

-Inainte sa mananc

Ramai acolo koa`! Inteleg situatia, dar daca tu ai vrut sa fi "bagabont" la sfarsit, roata se invartee... :)) acu` profi si-au dat seama/cred ca, comportamentul tau e ala de la sfarsit.. sa ramai la mate nu e ceva foarte nasol, si Einstein a ramas la fizica, dar a ramas la fizica pentru ca vedea lucrurile altfel (fizica quantica) decat fizica mecanica care ii era predata la scoala... poate si la tine e asa.. sau doar ti-e lene sa inveti. Pentu ca materia pana intr-a 11-a s-a construit pe o baza, daca esti intr-a 11-a inseamna ca ai acea baza, deci iti este doar lene sa inveti! L-a ce profil esti..? "

P.S: "Matematica se invata prin exercitiu acasa!" Doar prin practica excelezi la matematica, pentru ca este ceva abstract (vezi definite abstract - real) deci exercitiile sunt calea succesului tau!

-Dupa ce am mancat

Superhumans - The Human Calculator - YouTube

Uite cum calculeaza el... daca ai destui bani poti sa il faci colegu tau de banca...:))

.

Ceva in genu` lui sunt si eu ( The human calculator )

:))

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...