Jump to content
Petzy

Interfoane ELECTRA

Recommended Posts

Petzy Tex are dreptate , Cardul ala e RFID iar modelele mai vechi sunt niste cartele cu un cod de bare.

SticKyWoX Ai incercat sa dai cu capul ? Ia vezi ca altora le-a iesit ....

Ai incercat cu un soc electric? Ar trebui sa reseteze interfonul si sunt sanse sa deschida si usa. La "sonerii scoase" functioneaza xD.

In primul rand interfonul ala e facut sa reziste la intemperii , ca dupa cum observi se monteaza la intrarea in scara , nu in dulapul cu haine din dormitor de la tine.

In al doilea rand cand le proiecteaza se gandesc cum sa le protejeze de factorul extern . Exemplu : demontare, socuri electrice si/sau mecanice.

In al treilea rand se respecta niste standarde ISO de calitate.

Cum ar fi sa vii acasa si sa vezi ca lipseste tasta 3 si cumea tu stai la apartamentul 23 ? Ce faci ?

jojo123 Asa o fi , nu te contrazic. Da spune si mie cat de BOU trebuie sa fie ala care l-a instalat sa nu ii schimbe codul de programare ? Adica tu iti pui Cod pin 0000 la telefon si crezi ca esti in siguranta ?

Edited by backdoor
Link to comment
Share on other sites

Nu am stat sa citesc dar o sa va dau cateva informatii pentru cei curiosi

1. Socurile electrice nu au nici o legatura cu resetarea

2. Pentru a programa cartele trebuie ca sa detii acele cartele

- nu ti le da instalatorul neprogramate ca n-ai ce face cu ele deci nu are rost sa incercati decat pe motive gen: "n-am breloc"

- cartelele de proximitate (alea rotunde) care au in ele "un cerc din lita de cupru" sunt impartite in 2 categorii in functie de vechime: alea mai vechi au un anumit nr de biti pe care sunt proiectate iar astea noi au alt numar deci nu exista posibilitatea sa nu mearga daca nu stii ce si cum

- cartelele optice *alea foarte vechi dreptunghiulare) decat sa le clonezi te dai drept locatar nou mutat cand te duci la firma instalatoare si le obtii

3. DACA ai cartelele potrivite (vorbesc de alea de proximitate) poti reseta codul de programare DOAR DACA desfaci panoul exterior si faci scurt intre pinii/lipiturile (in functie de model) pe care scrie reset apoi intri in meniu cu 999 000000 (trei de 9 si sase de 0) dar de acolo in functie de modelul aparatului trebuie sa stii ce sa dai pentru a programa (la unele modele in meniu apesi 1 apoi 2, la altele apesi direct 3 etc

4. Pentru COMODITATE daca stii sa urmaresti un circuit si stii ce sa faci poti deschide yala prin apasarea simultana a 2 butoane dar asta inseamna sa scoti aparatul exterior si sa bagi un releu care prin apasarea a 2 taste la alegere sa dea comanda la yala sa se deschida. AICI ar mai fi o SOLUTIE dar eu am probat un singur model si a mers. Modelul e AICI. Daca la acest model se respecta in yala +y si y atunci doar prin lipirea unui fir din butonul yalei undeva unde este un minus (adica undeva pe carcasa yalei sa faca masa) si apasarea simultana a sagetilor usa se va deschide

5. E adevarat ca unele modele mai noi au functia de programare a codurilor doar cu o cartela master (ceva gen cei de la tehnoton sau cei de la resel) si cartela o are doar instalatorul si isi da seama daca ati facut magarii

6. Luati cele 2 fire de la butonul yalei si mai adaugati un buton undeva afara mic si nevazut, ferit de intemperii si sa stiti doar voi de el

PRECIZARE: stiu ca yalele noi sunt din plastic si nu ai unde sa pui sa faca masa dar cand erau aparatele de exterior alea de le vedeti in link-ul de mai sus erau si yalele de fier

Pentru orice intrebare nu ezitati

Link to comment
Share on other sites

Foarte interesant tot ce s-a propus in acest thread dar am eu o cunostinta la fabrica de interfoane si mi-a zis secretul.

DISCLAIMER : CEEA CE VA FI PREZENTAT ESTE INTENTIONAT DOAR CU SCOP INFORMATIV SI CA PROOF OF CONCEPT. NU SUNT RESPONSABIL PENTRU ACTIUNILE VOASTRE O DATA CE ATI INTRAT IN SCARA DE BLOC.

Metoda urmatoare merge pe orice tip de interfon facut vreodata si foarte posibil sa mearga si pe viitoarele modele !

METODA : suni la un numar oarecare si spui raspicat " POSTA " . ATENTIE ! Este foarte important sa fiti siguri pe sine, sa nu radeti ( pentru ca sunteti in proximitatea microfonului si daca suflii in el de la ras n-o sa mai mearga ).

Daca nu merge din prima sunati la alt numar. Depinde de receiver-ul apartamentului dar in general mai mult de 3 ori nu trebuie sa sunati. Singura "problema" cu aceasta metoda este ca trebuie sa raspunda cineva.

TESTAT de mine in numeroase instante. Cea mai extrema a fost in noaptea de revelion la ora 23:45 ( a mers din prima incercare ).

Link to comment
Share on other sites

Cartela Rfid model electra dupa 2010 nu poate fi copiata , are un bit in plus fata de cele de uz comercial / copiatoarele de cartele citesc codul standard si chiar daca ai putea citi intreg codul , o cartela reinscriptibila normala accepta un numar standard de biti . Asta e in ideea- ai interfon Electra , cumperi doar cartela Electra . Colac peste pupaza , o cartela Electra o poti inscrie pe orice cititor RFID , Betamex , Genway , Resel , si care or mai fi pe 125 khz . In rest celelalte cartele se pot clona . Iti trebuie cartela model , copiatorul / pana in 100 euro , am vazut ca sant si modele portabile , / si cartela reinscriptibila care e ceva mai scumpa decat una chioara care nu poate fi reinscriptionata .

Mai nou , cei de la Resel au trecut la cartele Mifare care spun ei ca nu pot fi clonate , dar nu cred . La momentul asta , cartelele Mifare nu se justifica din motive de cost sa fie clonate , costa mai mult inscriptorul .

In principiu , trebuie sa recunosc faptul ca nu prea e in regula ca unul care se chinuie sa prinda un contract de montaj interfon intr o scara ,/// isi da interesul sa iasa treaba buna , sa lucreze ingrijit , face o suta de drumuri pana ii gaseste pe toti acasa sa le instaleze postul de apartament, mai are si garantie 2 ani , pe scurt o intreaga bataie de cap /// sa fie shuntat de un Fasola care habar n are ce i cu el dar si a cumparat un rahat de inscriptor si cartele inscriptionabile si umbla din usa in usa sa lipeasca afise pe care scrie ca el da cartela cu un leu mai ieftin

Link to comment
Share on other sites

Salutare! Am și eu o problema. Un vecin face ca yala de la interfon sa nu mai meargă, adică interfonul funcționează (pot suna) dar ușa se deschide doar trăgând de ea fără să fie nevoie de tag. Știe cineva ce se întâmplă și dacă pot remedia eu?

Am vorbit cu administratorul de mai multe ori dar problema persista.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...