Jump to content
bruttus139

Antena parabolica home-made internet-wireless 33dbi-2,4Ghz

Recommended Posts

Am reeditat.Toate materialele imi apartin,atit cele teoretice cit si cele practice,ma refer la antene,deci pentru orice nelamurire puteti intreba fara probleme,va pot ghida pas su pas in constructia oricarui tip de antena pentru internet wireless.

Chiar daca nu sint zilnic pe acest forum,trec destul de des ca sa va pot fi de folos.

Cum din pacate nu pot sa imi fac publicitate si sa pun link catre pagina mea unde puteti gasi mai multe date constructive,am sa incerc sa fiu prezent cit mai mult timp pentru cei care sint interesati.

Nu am gasit loc sa pun astfel de materiale,si cum tine de wireless deschid aici acest topic,sper sa fie de folos.Daca se doreste mutarea sau deschiderea de o noua sectiune pentru asa ceva,stafful decide.

Astfel de antene homemade sint usor de construit,si au foarte mare randament.Cu antena asta se poate conecta la distante foarte mari (in viziune directa) de genul zecilor sau sutelor de km.

Daca exista interes si nu incalc nici o regula am sa revin si cu alte tipuri de antene,explicatii,manuale pentru constructia lor,etc.

Aceasta este o masuratoarea facuta cu Netstumbler in windows XP SP3 si placa de retea minipci ipw3945 normala de max. 100 mw

23hm5gg.jpg

Reflectorul parabolic este offset de 60 cm de la o instalatie normala de tv-satelit si in imaginea de mai jos reflectorul este pus orizontal nu in pozitia normala ca la receptia satelit.

2mmxo51.jpg

Tuburile din imagine sint pentru prinderea si reglajul elementului activ,al antenei propriuzise.Tuburile sint din cupru,de la instalatiile de fontanerie.

Tubul mai mare este de diametru 15 mm iar cel mai mic este 12 mm.Scopul acestui suport tubular este reglajul elementului activ in adincime,adica apropie sau indeparteaza elementul activ de reflector.

2h66d92.jpg

Lungimea tuburilor trebuie sa asigure o extensie de aproximativ 45 cm deoarece punctul focal al antenei este pentru acest reflector de 60 cm in jur de 27 cm,dar poate oscila in functie de curbura fiecarui platou parabolic.

2qakzrm.jpg

Mai departe aveti antena completa.

Elementul activ,antena,este incapsulata intr-o carcasa de la casetele audio de casetofon,si scopul acesteia este sa protejeze elementele metalice impotriva oxidarii si in acelasi timp este si suport pentru parte din elementele active.

Cablul de antena trece prin interiorul tuburilor de cupru si ajunge in spatele reflectorului parabolic.

Aceasta trecere prin tub a cablurilor are un scop precis,si anume sa protejeze cablul de interferentele produse de reflector pe deoparte,iar pe cealalta parte sa fie estetic.

1070s9h.jpg

Mai departe va prezint elementul activ pe care am sa-l numesc de acum incolo EA impreuna cu cablul si mufa de conexiune.

1410gm1.jpg

Acest element EA a fost construit la vremea respectiva din tabla de cupru,obtinuta din taierea longitudinala a unui tub de cupru....

34ngyeg.jpg

desenul acestui element il aveti mai jos...

antena27db.jpg

A-lipitura fir cald

D-lipitura tresa

B-5 mm

C-4 cm

E-2,7 cm....3,1 cm

Cele doua aripioare de 3 cm se pun in suportul LNB cu latimea lor spre platoul parabolic,adica cu partea superioara a ,,T" spre platou.

Asta este toata antena,fara nici un fel de artificiu in plus,fara cutie,fara reflectorii mici,fara alti directori...........doar ce se vede in desen.

Edited by bruttus139
Link to comment
Share on other sites

Constructia unei antene Biquad pentru internet wifi

La ora actuala este una dintre cele mai laudate antene.Adevarul este ca functioneaza foarte bine si are un cistig foarte mare.

Mai trebuie inteles ca o astfel de antena se poate monta intr-un reflector,lucru care o face directionala si in acelasi timp creste si cistigul antenei.

Antena este construita dintr-o sirma de cupru cu diametru de 1mm....2mm....3mm..si asa mai departe.Cel mai simplu spus dintr-o sirma de cupru nu prea groasa.

De ce de cupru? simplu ca sa poata fi lipita (cositorita) de cablu de antena,dar la fel de bine poate fi si de fier,otel,etc.

Dimensiunile fiecarei laturi a antenei este de 3,1 cm insa nu este o marime standard.Se poate face si de 2,7 cm sau mai mare si lucrul asta influenteaza in captarea canalelor wireless.

Internetul wireless lucreaza in 14 canale diferite,numerotate de la 1 la 14.

Fiecare canal lucreaza in alta frecventa din banda de 2,4 Ghz.

Lungimea de unda in banda de 2,4 ghz este de 12,4 cm ceea ce inseamna ca laturile acestei antene pot fi de dimensiunui diferite.

Faptul ca se fac de 3,1 cm ajuta la micsorarea antenei.

Aceste laturi pot fi de exemplu de 6,2 cm fiecare,sau direct de 12,4 cm daca doriti o antena de dimensiuni.

Reflectorul poate avea orice forma si poate fi oricit de mare insa cele mai bune rezultate se obtin cu reflectoarele parabolice.

images?q=tbn:ANd9GcRGnV4_pVK39sI1yNfRKVvsmk8PPMp2D_AGMA9F-R6W2rG5nLA0HQ

antena terminata si cu reflector obtinut din PCB

images?q=tbn:ANd9GcREXMp6ivszAoqAdvOJW1g_VRqfwFE4c4fIn92zm-uJycKJQBYAcw

12.jpg7.jpg

Link to comment
Share on other sites

In primul rind pentru cei care nu stiu, internetul wireless se foloseste in mai multe frecvente

iar cele mai folosite sint 2,4Ghz si mai nou 5Ghz.

Nu o sa fac un manual cu toate frecventele folosite,pe canale etc,pentru ca nu este cazul.

Cel mai important de retinut este ca de exemplu,in banda de 2,4Ghz cea mai folosita la ora

actuala in lume,cu toate ca sint anumite persoane care zic ca cea de 5 Ghz este cea mai folosita,

insa nu este adevarat si dovada ca toata aparatura de serie in toate magazinele se vinde in banda de

2,4Ghz,antena propriuzisa este o bucata metalica,de sirma,cablaj imprimat,tabla,etc,de 2,7cm....3,1cm.

Aceste antene echipeaza atit modemurile sau routerele wireless cit si placile de retea,fie ele de tip

usb,pcmcia,minipci,etc.

Pentru a capta mai usor semnalul emis de aceste aparate,si pentru al amplifica,se pot folosi antene exterioare.Cind zic antene exterioare

ma refer de fapt la prelungiri ale antenelor cu care se vind aceste aparate.

Majoritatea acestor aparate au antenele conectate direct la aparat,iar aparatul se afla in interiorul

unei incaperi,si pentru a mari cistigul acestor antene,ele se pot inlocui cu altele fabricate in casa sau cumparate.

Nimic mai simplu....daca desurubati o antena de la un modem wireless,si puneti un cablu intre ea,si modem

atunci puteti scoate antena afara din casa,iar daca o montati in focarul unei antene parabolice,cum sint cele

de TV,atunci veti amplifica foarte mult semnalul.

Mai departe....daca taiati antena care este din plastic,veti observa ca in interior,are o mica sirma de vreo 3cm

lungime,si acea sirma este de fapt antena activa,nu si plasticul care o inveleste.

Perfect,acum ginditi-va ca fara plastic antena va fi mai mica,lucru care confera multe avantaje cind ajungem

la reglajul in focarul parabolicii.

In decursul timpului,unii au inceput sa faca experiente cu acea sirma de 3 cmm,si pe parcurs,antena a inceput

sa capete alte forme,cum ar fi un patrat de 3cm din tabla,sau un romb de sirma cu laturile de 3 cm,s.a.m.d.

Materialul din care se fabrica aceasta antena nu este asa de important,poate fi o moneda de 3cm,sau o sirma

ori o bucata de tabla,sau orice dar sa fie metalic.

Cel mai bun material cunoscut in aceasta industrie este aurul,argintul,cuprul,aluminiu,numai ca cel mai ieftin

si cu rezultate foarte bune este cuprul,insa asta nu inseamna ca nu merge si din aluminiu,doar ca asta nu se poate

cositori(lipi cu fludor) si din cauza asta se prefera cuprul.

Deci,la intrebarea din ce material pot construi o antena,raspunsul este...din orice material,sirma de fier,de cupru,de aluminiu,de orice

care sa fie metalic.

Cablul de antena si mufele sint diferite de ce cunoasteti in general.Cablul are o impedanta de 50 ohmi,insa

merge bine si cu 75 ohmi,cum este cel de TV.

Mufele trebuiesc sa fie dupa cum aveti mufele pereche la aparate,sau daca nu este cazul,cablul se poate lipi

direct de placa montajului.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

R?spunde-mi la o mic? întrebare te rog, ca s? nu mor prost. S? spunem c? realizez o anten? ca în primul post, cea în form? de „T”. Ea nu trebuie legat? la nimic, nu ? Acel „T” de cupru (sau alt metal, cum ai precizat), preluând semnalul ?i îmbun?t??indu-l pentru captarea lui de c?tre telefon/laptop/adaptor/etc.

Link to comment
Share on other sites

R?spunde-mi la o mic? întrebare te rog, ca s? nu mor prost. S? spunem c? realizez o anten? ca în primul post, cea în form? de „T”. Ea nu trebuie legat? la nimic, nu ? Acel „T” de cupru (sau alt metal, cum ai precizat), preluând semnalul ?i îmbun?t??indu-l pentru captarea lui de c?tre telefon/laptop/adaptor/etc.

O bagi in router la tine si il transformi in AP :)

Link to comment
Share on other sites

Antena este pentru adaptoarele de retea wireless care au mufa de antena,sau daca esti electronist,poti sa lipesti cablul direct pe placa de retea wireless.Modemurile la fel,le scoti antena originala,si daca este cu mufa SMA doar schimbi antena,daca nu il desfaci si lipesti cablul de antena direct.

Antena indiferent de model,poate fi adaptata la orice dispozitiv wireless pentru 2,4 ghz( nu la telefon,kpentru ala trebuie alte dimensiuni ca este in 3G).Merge adaptat la pcmcia,pci,minipci,usb,etc.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Te inseli,dar te inteleg...cauta pe google ca sa vezi recordurile inca din 2005

El investigador Ermanno Pietrosemoli ha batido un nuevo record de distancia entre dos conexiones Wifi , 382 kilómetros .

Pietrosemoli , presidente de la Escuela Latinoamerica de Redes estableció un enlace Wifi entre dos ordenadores en la localidad El Aguila y Platillon Mountain , Venezuela .

Utilizó hardware de Intel y consiguió una velocidad estable de 3 megabits por segundo en ambas conexiones .

Debido a la curvatura de la tierra la señal Wifi puede no lograr establecerse entre dos conexiones Wifi lejanas , pero gracias a la elegida y estudiada geografía entre los dos puntos en este nuevo record , el Aguila y el Platillon Mountain que se situa en los Andes , se pudo lograr .

El anterior record era de 310 kilómetros , unos científicos suecos hicieron un enlace entre un globo y una estación terrestre

small wireless Internet service provider in Idaho and a wireless equipment start-up claim to have set a new record for transmitting data across a wireless link this week.

Microserv Computer Technologies, based in Idaho Falls, and Trango Broadband Wireless, a fixed-wireless broadband equipment maker, announced on Tuesday that they wirelessly transmitted data over unlicensed spectrum 137.2 miles.

A wireless record?

Microserv used gear from Trango to establish the wireless links between two mountaintops in Idaho using the 2.4GHz and 5.8 Ghz wireless spectrum. The link was able to transmit an FTP file transfer at the rate of 2.3 megabits per second. The equipment used was not based on standard 802.11 wireless technology, but instead was based on proprietary radio technology from Trango. The companies also used external PacWireless 2-foot dishes to transmit the radio signals.

The demonstration supposedly beats a previous record set at the end of July as part of the Defcon Wifi Shootout Contest, during which the winners claimed to transmit data 125 miles. On July 30, a group of college students from Cincinnati connected two computers across the Las Vegas desert using standard 802.11b Wi-Fi radios. The group used a collection of homemade antennas, surplus 12-foot satellite dishes, home-welded support structures, scaffolds, ropes and computers to wirelessly transmit data at 11mbps.

Despite Microserv's claims, Defcon officials say their record holds.

"I suppose it's certainly possible for Microserv to have done what they claim to have done," Dave Moore, founder of the Defcon contest, said in an e-mail. "What sets apar.

Link to comment
Share on other sites

Nu este tehnologia mea.Eu sint unul care are ca hobby asa ceva.Eu nu am inventat nimic,doar am practicat si am publicat.Am 44 de ani,radioamator din vremea lui ceasca,si electronist de cind ma stiu,acum imi pierd timpul spunind celor de seama cu copiii mei,ca o antena se poate face din sirma,patent,si placere,s nu costa ca la magazin zeci de euros.

Link to comment
Share on other sites

Am inteles aluzia...crede-ma ca nu sunt toti copii pe aici, unii sunt membrii doar din motive de pura informare, unii sunt capacitati pasionati de IT, unii incearca sa devina hackeri de carton peste noapte folosind un scaner sau un program facut de altcineva (vitejii internauti), altii sunt "tragatori cu privirea", daca tu consideri ca ti-ai pierdut timpul postand o antena cu, care prindeam bulgarii pe vremea lui ceasca (just kidding) nu trebuia sa deschizi acest thread. Nu ti-am contestat sau iti contest capacitatile si hobby-urile tale si nici proiectul expus.

Respect!

Edited by mengele
Link to comment
Share on other sites

Studio x sau cum se numea ala pe care il vinam toti pe bulgari??am uitat,au trecut anii.

Nu am nici o pretentie,am timp liber si cum nu cresc gaini,si nici nu repar masini,scriu si eu din ce cunosc si cam atit.

Primul meu calculator derula programe de pe casetofoanele de la rusi,Electronika 302,mergea pe banda audio---la mine e hobby toata viata,restul e chin,si cum nu am ce face,..................................oricum,nu mi se plateste pentru asa ceva,si nici nu cresc in vreun ,,TOP"...pur si simplu incerc sa fac pentru altii exact ce au facut ,,batrinii" mei pentru mine,si conform legilor vietii,cine vrea si este interesat invata,cine nu sta la PS sau la TV,are vreo importanta?..eu ma simt bine daca ma simt util.

Link to comment
Share on other sites

HC, CIP sau Cobra ?:) astea erau pe dupa 89 mai am si eu o relicva de HC90 (Basic Included - o sa-l scot pe eBay prin 2020) ca am avut si un CIP caruia trebuia sa ii incarc basicul de fiecare data pana am rupt vre-o 3 casete si i-am scos butoanele de nervi ca imi mai dadea erroare la sfarsit :) so...remember the time...ca mi-ai adus aminte de benzi...

Link to comment
Share on other sites

HC 90.Frumoase timpuri.Acum le gasim pe toate de-a gata si nu mai aprofundam nimic,doar luam rezultatele si le folosim.

Amintiri stravechi,o galena furata de la un telefon public,o dioda EFD,si doua sirme,si prindeam radio fara baterii de vreun fel,sau alta sursa de energie.

Asta este,acum fiecare face ce stie,cum stie,si restul....oricum vine la toata lumea,adica moartea,important este sa ne tinem mintea ocupata cu ceva.

Link to comment
Share on other sites

HC 90.Frumoase timpuri.Acum le gasim pe toate de-a gata si nu mai aprofundam nimic,doar luam rezultatele si le folosim.

Amintiri stravechi,o galena furata de la un telefon public,o dioda EFD,si doua sirme,si prindeam radio fara baterii de vreun fel,sau alta sursa de energie.

Asta este,acum fiecare face ce stie,cum stie,si restul....oricum vine la toata lumea,adica moartea,important este sa ne tinem mintea ocupata cu ceva.

sursa de energie era limba si un obiect metalic :)

Link to comment
Share on other sites

La bloc caloriferul,la casa impamintarea,sau bagam un fier in pamint.

Dar inainte de astea au fost cutiutele de vitamina C cu tipla de la pachetele de tigari,bete de chibrit,si ata de papiota..si se numea ,,Talkiewalkie"...

Ma bucur ca v-am gasit baieti,cred ca o sa avem multe de ,,impartit"

welcome in the club :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...