Jump to content
bruttus139

Antena parabolica home-made internet-wireless 33dbi-2,4Ghz

Recommended Posts

Bruttus139 omule, Multumesc pentru mesajul de bun venit ca sa zic asa, desigur ca nu voi incerca sa fac abuz de PM -uri, cunosc indeaproape viata de rezident din tari diferite, stiu cum merge treaba pe acolo, zilnic este o "lupta" pentru incercarea de a fi mai bine pentru tine si familia ta, nu ai timp de flecarit si frecat menta inutil, seara doresti sa te relaxezi cu o bere in fata, sa fi cu familia nu sa belesti ochii in computer exagerat, timpul este costisitor iar cu raspunsurile acordate tuturor deasemenea (mai ales celora care inca nu stiu ce este aceia o ansa de pistol, fludor, saciz, pertinax etc.).

Am citit posturile anterioare si efectiv sunt incintat ca mai exista persoane ca si mine din vechea scoala, asa cum era ea comunista unde daca exista pasiune, iar atunci cu materiale si dotari putine nu ca acum, in cercurile de electronica aplicata pe la palaturile pionierilor ori scoli se realizau multe montaje ce ne bucura copilaria.

Asa cum bine ziceai mai inainte si eu la rindu-mi retraiesc amintirea primelor bucurii a copilariei de prin anii 70 cind realizam primul meu aparat de radio cu o galena " imprumuntata" de la telefoanele publice cu monede, stind in recreatie cu un fir in gura iar altul pe burlanul scolii, ori in anii 80 atunci cind pe anumite filiere din IPRS incercam si procuram placi de baza pentru HC85 chinuindu-ma ulterior cu plantarea de CDB-uri si memorii EPROM, nu mai zic de mai noile aparute si greu procurate atunci surse de alimentare specializate seria LM7812 care realmente ne facea sa ne minunam ce pot face in domeniu occidentalii domnule.

Este un pic mai complicat sa inteleaga cei mai tineri de astazi care efectiv nu au trecut prin astfel de " lectii" de ce nu poti raspunde asa simplu si repede la o intrebare pusa anapoda. Eu inteleg, si cind sunt confruntat cu asa ceva am o frustrare scurta de moment, pentru nestiinta (doua maini stingi, parca asa se numeste o astfel de categorie - specific expres ca nu rid ori fac misto de ei, fiecare cu talentul si inzestrarea nativa primita) interlocutorului, apoi renunt in a mai raspunde pe moment. Asta este trebui sa ne inarmam cu rabdare si sa impartasim din putinele noastre cunostiinte celor din noua generatiie, precum zicalei "nimeni nu se naste invatat".

Cam asta este nu vreau sa devin patetic si sa fac pe atotstiitorul, consider ca toata viiata am de invatat iar cind acumulez cunostiinte noi ma simt iaras tinar, ne mai auzim. Sa traiesti. Stima maxima si repet ma bucur inca o data sa descopar persoane din aceeas generatie cu preocupari asemanatoare.

Poate in viitor mai revii si prin tara si asa cum ai clasificarea aici de " cititor" de palinca mi-ar face o reala placere sa dam gata impreuna la un gratar de carbuni (si asa acolo in Spania cum ai spus "bastinasii" nu stiu ce este un gratar adevarat) una de pruna adevarata tinuta in butoi de dud veche de 4-5 anisori.:))

Edited by iulianx2000
Link to comment
Share on other sites

cum as putea pune impreuna Alfa awus036h + asa ceva 2v7xwqs.jpg ( sa zic asa "LBN-ul" antenei din imagine este un GD57-25 care lucreaza in 5Ghz si scrie pe el ca are un gain de 25dBi. Ce si cum ar trebuii facut ?

ps tin sa mentionez ca vreau sa raman in 2.4Ghz

Edited by Dark_4ngel
Link to comment
Share on other sites

Da aia este partea care trebuie modificata,din pacate in poza nu reusesc sa-mi dau seama din ce este facut elementul activ ca sa iti indic exact ce trebuie modificat.In ce priveste Alfa,daca ea nu are putere pentru astfel de antena,atunci cu siguranta nu vei gasi nimic care sa aiba puterea pentru asa ceva.

Link to comment
Share on other sites

nu stiu cat iti apartine materialu ca era si anu trecut imaginiile astea pe un site si le-am facut pe toate parabola aia mare este o mare prostie nu prinde nimic bani cheltuiti aiurea pe mufe stafe cablu si cum spuneai mai sus faza cu sarma de cupru ca se ,sudeaza usor cu cel de la antena este misiune imposibila am reusit intrun final sal lipesc cu un pistol din ala de butelie cu flacara

cu pistolul de lipit ai de injurat vreo jumatate de zi nu tine se dezlipeste incepi si injuri ca nu e bun pistolu fludoru si asa mai departe :)) singura care a mers este by quad am reusit intrun final so fac sa mearga randament pana la 100 de metri nu mai mult

Deci cu toate astea nu convine deloc sa-ti faci o antena de genu cea mai buna afacere un adaptor alfa aws......ultimu model stiu ca este o bomba si costa in jur de 60 de euro da nu ai probleme pe 2 km si nu-ti mai trebuie parabolia aia ingombranta care nu prinde nimic :D

Link to comment
Share on other sites

Imi pare rau ca esti incapabil sa construiesti o antena,dar asta nu inseamna ca nu merge,ci ca tu nu poti sau nu stii sa o construiesti.Puteai sa faci un comentariu mai civilizat,ceva de genul ,,eu am incercat si nu am reusit" nu sa arunci cu mizerii pe munca altora.

Problema este in felul urmator,eu si inca citeva sute de persoane o avem in dotare si functioneaza ireprosabil,si mai cunoastem si alte citeva sute de persoane care nu au aceasta indeminare in a construi ceva.

Daca vrei sa cunosti din experienta mea si a altora,pot sa iti spun ca am vazut fotografii de antene homemade in care baietii se plingeau ca si tine,dar ei vroiau sa cositoreasca aluminiu,si injurau de mama focului ca nu le iese antena,iar altii au facut elementul activ din tabla de 3mm grosime,si cablu de antena de televizor,iar in loc sa lipeasca cablul antenei direct pe element,l-au prins cu surub de caruta sau de tractor ca nu am reusit sa-mi dau seama,si asa ceva la frecvente mari nu este permis.

Faptul ca tie nu ti-a iesit nu inseamna ca modelul asta de antena nu functioneaza,ci doar ca tie nu iti functioneaza.

Ca sa nu ramai cu indoieli prea mari asupra acestui model,te anunt ca antena dupa care sa facut cea din topicul asta este una comerciala,se vinde in magazine,singura diferenta ca la a mea am desfiintat anumiti elementi care erau in plus,mai bine zis am simplificat-o,si asta cred eu ca inseamna de fapt dupa spusele tale,ca tu esti mai pregatit si ca aia care vind asa ceva si ca restul care au astfel de antene si le functioneaza.

In ce priveste pozele mele,si descrierea respectiva imi apartin,nu am obiceiul sa fur munca altuia,iar paginile pe care ai mai vazut asa ceva sint probabil ale celor care fac copy paste sau chiar vreuna pe care sint colaborator.

Link to comment
Share on other sites

De la conectorul N pina la elementul activ ai cablu de antena,adevaratul element activ este cred eu din ce vad in poze de la cele doua suruburi pina in virv,acolo se uneste elementul activ(adevarata antena) cu cablul de antena.

Daca am dreptate,pentru ca nu sint sigur,nu pot deslusi in poze,trebuie sa desfaci cele doua suruburi,sa scoti sirma/le din teava aia,si sa le redimensionezi la 3,1 cm ATENTIE 31mm ca sa nu se inteleaga 31cm.

ps:

ce ai prins?si eu sint pescar...unde pescuiesti?...eu am pe forum un loc unde ne laudam cu capturile si cu zonele de pescuit.(stau in Spania)

Link to comment
Share on other sites

eu stau in italia undeva langa Perugia,si am fost la un lac destul de mare de prin apropiere se cheama Trasimeno si am prins 1 Stiuca de cam 750g si 3 carasi la care le-am dat drumu :-) . maine dimineata desfac de tot antena aia bucata cu bucata si revin cu poze :D

ps Bruttus as dorii sa invat mai mult despre wireless si electronica care implica, ai ceva sofware de calculat dBi, de facut schitze de antena, chestii de genul asta ce m-ar putea ajuta ? eventual linkuri de studiat, orice :D

Edited by Dark_4ngel
Link to comment
Share on other sites

Prea mult soft nu vei gasi pentru astfel de masuratori,cel putin la nivel de user normal,eu folosesc Netstumbler pentru XP,dar mai ai si Vistumbler,Innsider,pentru Vista si seria w7.

Destul de bune pentru ce masuratori facem noi,si oricum nu este nevoie de chestii stiintifice.

Pentru antene singura informatie necesara este lungimea de unda pentru fiecare banda de frecvente in parte,dupa care iti calculezi dimensiunile elementelor antenei,restul gen simulatoare si lucrurile astea sint mai mult ca sa ai o viziune generala dar practic nu te ajuta la nimic.

Electronica...puff,sintem o societate de consum,ce se strica se arunca nu mai putem face nimic in domeniul asta,doar banuiesc ca ai observat acolo unde traiesti,lumea nu repara,schimba cu nou.

Tot ce apare in domeniul wireless este compact,poti schimba antena sau cablul de alimentare,altceva nimic.

Ti-as pune linkuri dar eu folosesc doar spaniola,in engleza nu cunosc mai nimic,ma refer la pagini in acest domeniu,si nu stiu daca iti pot fi de folos.

Link to comment
Share on other sites

Am uitat sa mai trec pe aici,sorry.In teorie antena trebuie sa fie calculata dupa formula lambda=viteza luminii(300.000km/s) impartit la frecventa pe care o vrei,2,4ghz sau 5 ghz si pentru fiecare vei avea rezultatele respective,125mm sau 60mm.

Ce observ in pozele de mai sus pare doar suportul pentru antena propriuzisa,deci trebuie sa mai ai ceva care ti-a scapat,un cablu,o sirma,in nici un caz surubul din imagine,ala este cam gros ca sa rezoneze cum trebuie in microunde.

Link to comment
Share on other sites

As vrea sa stiu daca pot trimite si receptiona la 70 de Km cu placi ieftine dar sa fac 2 antene si cum sa le fac.

Sunt nu incepator dar nu m-am interesat pe acest domeniu si as vrea sa stiu ceva conditii.

din ce am citit cred ca se poate si ar fi simplu sa receptionez semnalul dar nu stiu cum sa il trimit tinand cont ca nu stiu cu exact directia in care sa il trimit.

Link to comment
Share on other sites

As vrea sa stiu daca pot trimite si receptiona la 70 de Km cu placi ieftine dar sa fac 2 antene si cum sa le fac.

Sunt nu incepator dar nu m-am interesat pe acest domeniu si as vrea sa stiu ceva conditii.

din ce am citit cred ca se poate si ar fi simplu sa receptionez semnalul dar nu stiu cum sa il trimit tinand cont ca nu stiu cu exact directia in care sa il trimit.

trebuie sa sti exact directia si trebuie neaparat ca intre cele 2 antene sa nu existe absolut nimic

Link to comment
Share on other sites

Salutare, precizez ca nu stiu absolut nimic despre wireless.

Iata ce vreau sa fac:

Sa cumpar un stick usb wireless si un cablu prelungitor pt usb cam 10 metri

Sa urc stickul in podul casei si sa il atasez unui lighean.

As putea capta semnal wireless de la 300 de metri ?

Intrebari tehnice:

Din ce material sa fie ligheanul ?

Cu cat e mai mare cu atat mai bine ?

Pot aparea probleme din cauza dimensiunii cablului usb ? (gen: sa se incinga laptop-ul, sa se arda...)

Edited by xplorex
Link to comment
Share on other sites

Salutare, precizez ca nu stiu absolut nimic despre wireless.

Iata ce vreau sa fac:

Sa cumpar un stick usb wireless si un cablu prelungitor pt usb cam 10 metri

Sa urc stickul in podul casei si sa il atasez unui lighean.

As putea capta semnal wireless de la 300 de metri ?

Intrebari tehnice:

Din ce material sa fie ligheanul ?

Cu cat e mai mare cu atat mai bine ?

Pot aparea probleme din cauza dimensiunii cablului usb ? (gen: sa se incinga laptop-ul, sa se arda...)

lasa ligheanul , iti trebuie o antenna yagi (vand eu daca te intereseaza) cu ce stick te gandesti sa faci asta?

prelungitor-ul usb trebuie neaparat sa fie activ altfel nici nu o sa se alimenteze corect adapator-ul wireless ,

reusesti sa vezi locul de unde vrei sa prinzi semnalul wireless? exista vrun obstacol ?

Link to comment
Share on other sites

Trebuie neaparat parabolica? (nu am facut rost deocamdata)

Obstacol ar fi peretele blocului de unde vine semnalul (jos la scara blocului am 2, 3 linii de semnal), plus placa de azbociment de pe casa mea (groasa de vreo 7 milimetri)

Cablul trebuie sa se alimenteze independent ?

Link to comment
Share on other sites

Vroiam una home made cat mai mic bugetul.

Dupa parerea mea 300 de metrii nu sunt chiar asa multi ca am vazut pe aici ca se poate si la zeci sau sute de kilometri daca e facuta cum trebuie. Ma gandeam ca nu ar fi mari pretentii la distanta asta oricum o sa mai citesc pe aici si prin alte parti ca sa imi fac o idee.

Edited by xplorex
Link to comment
Share on other sites

Vreau sa fac si eu o antena home made la fel ca asta am aproape tot ce trebuie imi mai trebuie sa cumpar cablu si mufe, intrebarea mea ar fi daca se merita sa pun antena pe o placa wireless usb ca aceasta http://img10.imageshack.us/img10/7172/adaptorwirelessrpcrpcwu.jpg sau sa imi cumpar una pentru pci. bruttus139 nu mi-ai mai raspuns in topicul meu de cand ai vazut ca nu ai dreptate... sper sa imi raspunzi macar aici in legatura cu placa usb

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...