Jump to content
hanibal

Internet Moca (cica)

Recommended Posts

Nu am incercat..

Material prezentat de Win32.Worm.Sasser.@mm

Se discuta problema "cum sa ai net moca" m-am gandit sa scriu

aceste randuri ca sa va luminez mintea.

Metoda pe care am sa o prezint va da roade numai daca sunteti in retea simpla cu admini-

strator care atribuie net prin DHCP , adika iti da IP rutabil dupa adresa MAC, fara nici

un fel logare cu user si parola sau altceva cum este de ex: la RDS, Matco, etc...

Haidetzi sa va spun in ce consta aceasta metoda si suntetzi liberi, dar sa nu spuneti ca

atzi auzit de la mine :P

=============================================================

=============================================================

***Regula de baza: alegeti o victima si incercati sa va faceti PC-ul cat mai asemanator cu

al ei ( nume -f important-, sistem, workgroup, etc ) astfel ISP-ului sa

nu-si dea seama ca e ceva suspect, sau potea iji da si asa, da mai greu.

-pentru a face aceasta mica infractiune aveti nevoie de un singur lucru: un scaner de re-

tea (netscan de la "Soft Perfect Scaner) e mai bun decat Angry. E intradevar mai lent, dar

aveti toata incredera ca isi face treaba cum trebuie.

-pentru prima data sa zicem ca stiti ce clasa de IP-uri au copatriotzii tai din retea :D

Booon... rulati scanerul si introduceti rangul IP-urilor de ex: 195.95.40.1-195.95.40.255

apoi ca duceti la optiuni (Ctrl+O) si bifati "Resolve MAC address" si "Resolve host name".

-dati drumul la scan su ajteptati cand s-a terminat uitati-va pe rezultate si alegeti o

victima care vi se pare mai "fraiera" =)) care are un nume de retea de ex: Acasa, Emy,

Home-XJF454D, etc..(nu va alegeti de ex: Kenzor, Hacker sau altele care vi se par mai jme-

kere :D )

-va duceti frumos la MY Computer=> proprietati=> nume computer=> change si va puneti numele

victimei pe care ati ales-o.

-apoi copiezi MAC-ul victimei ii dai paste pe un fisier txt, el trebuie unpic preparat =))

-dk macul arata asa: 00-04-61-52-77-7S voi va trebui sa ii stergeti cratimele "-" si il adu-

ceti la forma 00046152777S ii mai dati un copy si va duceti la proprietati placa de retea

a voastra dati Configure=>Advanced=>Network Address, bifati casuta si dati paste la MAC-ul

preparat dati "OK" si ajteptati...

-va duceti la proprietati IP setati-l pe automat, da-ti un repair si tre sa va apara IP-ul

victimei, dk a aparut dati un restart ca sa se skimbe si numele PC-ului. Dk nu, verificati

cu atentie inca odata dk ati executat corect pasii care vi am spus.

-ca sa fiti mai siguri ca nu va mai descopera nimeni instalati-va un FireWall bun, Zone

Alarm e superb, incercati-l! "trust me" Acesta va bloca pingul, broadcast, inforamtiile

despre NetBiosul tau, etc ;)

***Observatie: -daca ati scanat si ati gasit adresa literara (vedeti $^dedicat

incepatorilor 100%^$ by Win32) nu o puneti pt ca nu e bine.

-Intrati in Start=>Run=>cmd=>nbtstat -a xxx.xxx.xxx.xxx

-unde xxx.xxx.xxx.xxx este IP-ul victimei, iar rezultatul km asa

trebuie sa arate:

NetBIOS Remote Machine Name Table

Name Type Status

---------------------------------------------

Ady <00> UNIQUE Registered

Retea 2 <00> GROUP Registered

Ady <20> UNIQUE Registered

Retea 2 <1E> GROUP Registered

Retea 2 <1D> UNIQUE Registered

..__MSBROWSE__.<01> GROUP Registered

MAC Address = 00-04-61-52-77-7S

-unde "Ady" este numele real al PC-ului, iar "Retea 2" e numele

workgroup-ului.

-si pastea trebuie sa le pui si la tine dk vrei net ;)

================================================================

================================================================

-sa mai zic o kestie: dk faceti intocmai cum v-am explicat nu veti mai avea problemae genu "IP conflict" si veti avea si voi si victima net, pt ca aveti acelaji nume, IP, mac.

-hmm... ar mai fi o metoda cu un program care-ti skimba direct macul, dar eu unul vreu sa va

si invat sa faceti scanari si sa vedeti cam cum sta treaba si logic, ca asa cu prog ala...

poc ai dat un MAC,poc ai dat "Apply" si gata ziceti "am invatat sa fur net, sunt hacker", dar

eu vreau sa si retineti ceva ca daia m-am kinuit att sa scriu si ceea ce v-am lasat in scris

am descoperit de unul singur in luni de zile...

-cam atat, sper, ca de obicei, ca am explicat pe intelesul tuturor cum sta treaba, spor la trb!

Link to comment
Share on other sites

Mie chiar mi-a reusit. Nu mai platisem netul si bulangiul de admin mi-a scos macul din server.

Am facut la fel ca mai sus si totul a fost frumos cateva saptamani pana s-a prins adminul si mi-a scos cablul de retea(a mai zis ca nu-mi mai da net cate zile o avea :@ ). acum mi-am luat zapp :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...