Jump to content
begood

Am luat jobul !!! :D ( C++ )

Recommended Posts

In romania oricat de bun ai fi toti te fut in gura ca ei sunt mai destepti ca tine dar de fapt vor doar sa lase impresia asta.In toate firmele prin care am trecut romanesti era un haos si o dezorganizare totala fiecare facea ce il taia capul,seful doarme in bocanci il doare in pl de angajati si tot asa.Degeaba patronul vrea sa faca ceva si sa fie bine daca angajeaza oamenii prosti la conducere.Cel de la conducere se presupune a fi peste angajati si a coordona proiectele si sarcinile dar nu se intampla asta in realitate.

Si tot odata daca vrei sa le demonstrezi ca esti mai bun ca ei in toate punctele de vedere te vor privii ciudat si vor spune ca esti un tampit si ca nu ai ce cauta intre ei, asa ca nu va coborati la nivelul prostilor ca va bate cu experienta.

Link to comment
Share on other sites

@Nytro eu stiu ce zici, am invatzat-o pe pielea mea din pacate:).....da' voiam sa stiu de la el, poate a avut noroc de o firma mai misto.

@MagicThunder are mare, mare dreptate. Eu trec prin asta zi de zi, de asta momentan m-am apucat de invatzat iar, poate prin un job misto pe-afara. Patronii romani sunt niste jegosi ordinari, multinatzionalele sunt pline de curve proaste(M sau F), angajarea in pozitii cheie e pe baze de politica interna:)

Link to comment
Share on other sites

Azi a fost prima zi de lucru la nou loc de munca (administrator retea).

Pro : am unde evolua, e miscare multa, asa cum imi place, problemele-s relativ usor de rezolvat, infrastructura nefiind prea complicata, sefu coordoneaza 120 de oameni, ii stie pe nume, stie fiecare ce are de facut, zi de zi, ce a facut sau "ce a uitat" sa faca.

Am un prieten vechi, deja in firma.

E plin de farmaciste BUNE si inteligente.

Con : 1h dus + 1h intors la faculta = 2 h / zi pierdute pe tramvai, telefoane peste telefoane pentru a ma sincroniza cu ceilalti 2 din echipa. Platesc si abonament pe doua linii.

Se cam impung oamenii, m-au testat, punandu-mi bete in roate. Un tip a modificat niste setari din registrii ca sa faca misto ca nu gasesc problema, think again Bob.

Pentru asta, o sa-i fac un user si-i restrictionez hosts-ul (n other shit) de nu mai intra veci pururi pe facebook, pun parental control la tot ce exista. :)))

Locul actual :

Pro : e aproape de home si faculta, 1 h pe zi pe drumuri, max, e pe nisa pe care as vrea sa evoluez desi mai e timp pentru asta.

Con : e firma noua, nu-mi plac coordonatorii, nu exista documentatie pusa la punct, se cam impung unu pe altu, sunt prea putine femei cu care poti discuta.

In alta ordine de idei m-am trezit la 7, la 16:45 am plecat de la al doilea (potential) job, am ajuns la fix la faculta la 18:00, la 20:05 am plecat din sala, iar la 20si ceva am ajuns la primu job, pana la 22:55. Dupa o masa copioasa, putin scris, ma culc. Maine de la capat. Toata saptamana pana ma decid ce fac.

Raman la jobul cu programarea sau trec pe administrare.

Voi ce ziceti ?

Edited by begood
Link to comment
Share on other sites

parerea mea:

treci pe administrare. Din ce-am observat eu adminii au mai mult (mult mai mult, chiar 90%) timp liber ca sa faca ce doresc ei.....inclusiv sa-nvetze programare/sa faca programare alte proiecte.....acuma depinde evident si de compania unde esti.

ps: daca mai angajeaza si si mie oferta, poate-s interesat:):P

Link to comment
Share on other sites

E oarecum mai lejer ca sysadmin, ai mult timp liber, dar apar probleme ca "Ba, nu imi merge calculatorul, ce sa ii fac?", sau daca se intampla ceva la 02:00 AM ar cam trebui sa mergi sa rezolvi problema, sysadminii de la mine au venit sambata si duminica sa configureze reteaua dupa ce au pus mai multe servere, sau lucrau seara de dupa program pana noaptea pe la 03:00.

Link to comment
Share on other sites

Ca sysadmin, pot spune ca am destul timp liber, oricum mai mult decat altii.

Servere noi nu pui in fiecare weekend, si nici dupa program nu prea ai de ce sa stai, decat daca ocazional apare vreo problema/upgrade etc.

Astia cu "Ba, nu imi merge calculatorul, ce sa ii fac?" trebuie sa aibe statiile bine configurate/politici care sa nu le permita sa-si strice aplicatiile/OS-ul, si nu te vor deranja.

Link to comment
Share on other sites

Da, dar se pot intampla si multe chestii aiurea, eu primam BSOD de 7-8 ori pe zi. Bine, nu sunt genu "ba, iau BSOD, cumpara-mi alt calculator", dar a trecut ceva timp sa imi dau seama ca problema era de la un driver pentru portul serial...

La fel sunt problemele cu "nu merge reteaua". Stiu ca pusesem EU un cablu de telefon aiurea, si se forma o bucla infinita, si reteaua merge putin, pica, iar mergea putin, iar pica... Si nu e neaparat usor sa iti dai seama de asta.

Link to comment
Share on other sites

Ca programator ti se vor deschide in timp mult mai multe optiuni si vei vedea altfel joburile IT si niciodata nu vei avea salariu prea motivant ca incepator, dar acumuland experienta creste si salariul + multe bonusuri in functie de ce vei sti sa faci. Asa pe sisteme/retea e la fel cum te-ai casatori pe la 20 ani, pierzi toata distractia dar stii ca ai ceva stabil, pe cand ca programator nu te pune nimeni sa ramai acolo, lucreaza minimul ala de ore, prinde ceva experienta, poate ai timp si de un mic proiect freelance din cand in cand si apoi iti faci cvul mai frumos si aplici undeva mai sus, apoi firma s-ar putea sa-ti faca oferte doar sa ramai la ei asta daca chiar te tii de treaba si tot asa nu te vei opri niciodata :). Plus ca, dupa parerea mea, ca programator faci mai mult ce vrei (cum vrei) decat oricare alt slujbas.

Link to comment
Share on other sites

1) problemele care apar ptr sys la 2-3 noaptea sunt f.f.f rare......daca-ti faci treaba bine, nu se-ntampla si esti liber in general.

Alea cu "bai nu-mi merge retzeaua si etc".....la fel se rezolva cu politici stricte. In companiile mari exista si help-desk care este un buffer ce te scapa de mult frecus.

2)daca incepi ca programator o sa lucrezi la ce proiecte vor ei, nu la ce vrei tu si te vor freca cu multe rahaturi. De obicei invetzi cam tot ce e de invatzat in cateva luni si dupa aia stagnezi. Asa ca sys-admin ma gandesc ca ai mai mult timp liberi si invetzi ce programare vrei tu si poti ajunge la un nivel f. smecher (asta daca nu esti deja si vrei sa ajungi undeva sus). Iti poti dezvolta cateva proiecte f. tari si apoi aplici direct la companiile de top, sarind astfel cativa pasi , trecand peste companiile mici.

Link to comment
Share on other sites

Hehe, si eu lucrez ca Inginer de sistem la facultate. E lejer pentru ca fac ceea ce imi place, insa aici in Cluj sefii sunt tipi extrem de inteligenti, care au pus bazele firmei si au habar cu ce se mananca industria software. Fara bete in roate, fara keyloggere si de cand m-am bagat pe sistem fara facebook.

Bineinteles, au si venit vreo 5 secretare sa carcoteasca insa m-a felicitat superiorul pentru initiativa.

Edit: pe administrare timpul depinde de cat de inteligent ti-l organizezi. De cand m-am bagat pe virtualizare, munca de 8 ore o pot face lejer in 2 ore de acasa, cu tot cu verificatul logurilor.

Cu BSOD-urile, daca persista dupa vreo 3 reparatii, scrii pe echipament "defect", faci referat si in cateva zile ai hardware nou. Daca iei aceleasi modele, este foarte rapid cu partition magic de exemplu sa faci o clona si sa faci un deployment.

Totusi, tu te descurci pe partea de programare bine si daca as avea inclinatiile tale, m-as duce pe acea ramura.

Edited by wildchild
Link to comment
Share on other sites

Treci pe administrare, deoarece:

1 - o sa ai mai mult timp liber, iar facultatea este prioritatea ta.

2 - momentan, vei castiga mai bine, depunand putin efort (poti sa inveti, sa faci tot ce vrei la "munca")

3 - programarea o faci si acasa, sau "la munca" si poti dezvolta proiecte personale, care te pasioneaza

4 - da bine in cv.

Link to comment
Share on other sites

Pentru mine altceva merge si distractia e la maxim: sa nu am nici o slujba in serviciul IT, sa fiu un simplu user intr-un birou obscur si nebagat in seama dar sa pot face ce vreau in sistem. Imi mai place sa privesc cateodata sysadminii cum se agita;):)) Mda, e putin sadic:)) Le mai pun cate o intrebare "naiva" sa nu bata la ochi...

Edited by the wolf
Link to comment
Share on other sites

Mi-am dat demisia ieri seara de la fostul job.

Tot ieri m-a luat (noul) presedinte in birou, sa ma intrebe daca nu vreau sa fac niste cursuri/laboratoare de pregatire pentru cercetare medicala [implica fizica, chimie organica, electronica si informatica ] (eu fiind olimpic la fizica chimie informatica si matematica) :D.

Platite de firma.

FREAKING HAPPIEST DAY OF MY LIFE.

Cercetare mi-am dorit sa fac de cand ma stiu, dar niciodata nu m-a dus capu ca as putea face asta pe echipamente medicale. In Romania.

Link to comment
Share on other sites

In cercetare/dezvoltare echipamente medicale, se castiga bine, si este un domeniu relativ nou.Deasemenea este lipsa si de personal calificat intretinere/service, deoarece totalitatea echipamentelor hi-tech sunt computerizate, pline de traductori, analizori, motorase, pompe si pompite, filtre diverse, lasere, becuri uv, camere de luat vederi, samd.

O sa-ti placa cursurile respective, si vei invata si puntina electronica (destula cat sa repari telefoane mobile ca hobby).Deasemenea, este posibil sa ai acees si la echipamente specializate de service.

Link to comment
Share on other sites

Se cauta si programatori sa sti. Cel putin eu am ratat o gramada de proiecte din lipsa de resurse. As fi dat si outsourcing, numai ca nu sunt oamenii pregatiti(in facultate va invata numai prostii). In orice caz felicitari pentru noul tau job. Sper sa revi, totusi, in breasla programatorilor. :)

Link to comment
Share on other sites

felicitari inca o data, joburile in cercetare mi se par f. tari. Si inca o data ptr faza cu olimpiadele, eu personal nu stiam de asta:)

Uitandu-ma in trecut si eu as fi vrut sa fi fost mai activ la olimpiade, dar n-a fost sa fie......am fost prost ca nu m-a interesat, dar incerc sa recuperez la batranetze:)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...