Jump to content
selected

Vama incaltaminte SUA

Recommended Posts

nu se prea renteaza, adica depinde daca cunosti pe cineva care se ocupa si iti poate scoate un pret bun (taxe vamale, curierat, tva). un amic si-a comandat de pe ebay o pereche de converse si dupa ce a platit toate taxele enumerate anterior si-a dat seama ca iesea mai ieftin daca ii cumpara de aici.

dupa cum ti-am spus, variaza de la caz la caz (eu personal prefer sa fac cumparaturile de pe siteuri din europa, astfel scap de taxe vamale si tva, in plus unele siteuri ofera si transport gratuit).

Link to comment
Share on other sites

Pe Asos vad ca la standard delivery e gratis in romania . intrebare : peste o anumita suma sau nu conteaza si vin prin posta sau curier ?

nu conteaza valoarea comenzii. coletul vine prin posta - il ridici de la oficiu postal de care apartii (soseste cam in 1-1,5 sapt. de la plasarea comenzii)

Link to comment
Share on other sites

@gaby1995: Eu intrebam care ar fi taxele. Nu ma intereseaza sa cumpar prin cineva (decat daca e cineva de incredere sau caruia trebuie sa ii platesc coletul cu ramburs, doar atat).

Taxele sunt in functie de ceea ce vrei sa introduci in tara, treba merge cam asa: faci comanda, coletul ajunge la vama, ti se repartizeaza in oficiul postal al orasului tau, te duci acolo si vei deschide coletul in fata vamesului si apoi te "intelegi" cu el, cred ca o sa iti treca papucii la o categorie de taxa mica, undeva la 1-2 dolari. Sunt diferite bareme de taxare. Alta metoda este sa rogi pe cei ce iti trimit coletul sa faca o specificare pe factura, ca sunt mostre si nu mai platesti nici o vama!

Link to comment
Share on other sites

salut . in primul rand scuze ca postez aici dar nu avea rost sa mai fac un post doar pentru o intrebare.

vreau sa cumpar de pe ebay un cititor de benzi magnetice din america. sunt sanse ca vamesii de la noi sa imi opreasca coletul pe motiv ca aparatura aia ar fi " ilegala" ? nu as vrea sa pierd 200 de dolari degaba ... astept pareri

Link to comment
Share on other sites

Eu am mai tot comandat de pe ebay, si am obs ca daca expeditorul declara coletul "unsolicited gift" nu se platesc taxe vamale. Asa ca recomand sa fie declarat asa.

//le: legat de continutul coletului poate sa gaseasca un pretext ca se afla altceva inauntru, oricum tipa de la posta cu vama nu stie ce e aia, spui ceva ce ar trb sa semene. Astfel chiar daca te pune sa il desfaci la posta ii zici e x produs il desfaci si cu asta basta...

Vezi ca se scanaza si cu raze x, asa ca nu trebuie sa fie suficient de sugestiv. Eu as spune ca este un cititor de RFID pentru acces, vrei sa iti pui la usa, sa renunti la cheie.

Edited by Cheater
Link to comment
Share on other sites

Eu am mai tot comandat de pe ebay, si am obs ca daca expeditorul declara coletul "unsolicited gift" nu se platesc taxe vamale. Asa ca recomand sa fie declarat asa.

//le: legat de continutul coletului poate sa gaseasca un pretext ca se afla altceva inauntru, oricum tipa de la posta cu vama nu stie ce e aia, spui ceva ce ar trb sa semene. Astfel chiar daca te pune sa il desfaci la posta ii zici e x produs il desfaci si cu asta basta...

Vezi ca se scanaza si cu raze x, asa ca nu trebuie sa fie suficient de sugestiv. Eu as spune ca este un cititor de RFID pentru acces, vrei sa iti pui la usa, sa renunti la cheie.

ok multumesc pentru sfaturi

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...