Jump to content
phantomas90

Caut un cunoscator auto!

Recommended Posts

Dupa cum spune si titlul, daca e cineva pe forum care se pricepe la masini( perioada 2001-2003), adica sa-i dea seama daca directia, franele, suspensiile sunt ok. Vreau sa iau o masina din bucuresti. Am cateva variante dar nu stiu inca sa verific toate defectele la o masina. Daca iese afacerea dau o sticla de jack celui care ma ajuta(sau ne intelegem la fata locului).Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Ce model vrei sa-ti cumperi mai exact si ce buget ai?Fiecare model in parte are avantaje,dezavantaje si "defectiuni" specifice .

Posteaza anunturile aici sa ne putem da si noi cu parerea.

Citeste articolul asta sa te lamuresti mai bine: Ponturi de la profesionisti - la ce sa te uiti cand cumperi o masina?

Edited by bogdi19
Link to comment
Share on other sites

Sa te astepti la un consum destul de mare si fiabilitatea nu e punctu' lor forte.Nici electronica nu-i stralucita.

Daca poti gaseste una cu motorizarea de 1.9 JTD.In principiu benzinarele pana in 1.8 de pe modelul asta o sa consume mult si o sa cam tragi de ele.Intretinerea este destul de pretentioasa pentru o masina din clasa ei,in locul tau m-as orienta spre un golf 4.

Edited by bogdi19
Link to comment
Share on other sites

E de preferat sa te hotarasti prima oara ce vrei sa cumperi apoi sa cauti pe cineva care are aceiasi masina de cel putin 1-2 ani .

Sau sa mergi cu un mecanic dupa tine (mecanic nu trompeta) .

Off : sunt curios cate pagini de "cunoscatori" o sa faca topicul asta :)) . E cunoscut faptul ca romanul este priceput la femei , fotbal si masini .

Link to comment
Share on other sites

E de preferat sa te hotarasti prima oara ce vrei sa cumperi apoi sa cauti pe cineva care are aceiasi masina de cel putin 1-2 ani .

Sau sa mergi cu un mecanic dupa tine (mecanic nu trompeta) .

Off : sunt curios cate pagini de "cunoscatori" o sa faca topicul asta :)) . E cunoscut faptul ca romanul este priceput la femei , fotbal si masini .

Sau priceput la : Fotbal , Religie si Politica :))

Ontopic : Eu cand mi-am luat masina am duso la tester sa vada ce si cum.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Probabil un mecanic auto stie ce defecte are masina..

vreau sa fac o prajitura cu mere puteti sa ma ajutati si pe mine cu o reteta? fac cinste

Cantitate: 1 kg (5-6 portii)

Timp de preparare: 30 min

Dificultate: usor

Timp total de pregatire: 15 min

Faina alba calitate superioara

150 g

un pahar

Zahar

200 g

un pahar

Oua

3 buc

Mere Ionatan

4 buc

sau orice alt tip de mere mai acrisoare si aromate

Unt

10 g

Pesmet alb/galben

20 g

Praf de copt

1 buc

un plic de praf de copt

1. Pregatiti ingredientele pentru prajitura cu mere, spalati merele.

2. Luati o forma pentru copt, teflonata, din sticla, etc. Ungeti forma cu unt (untul nu se topeste), presarati pesmet pe fundul si peretii tavii.

3. Merele se curata si se taie bucati medii.

4. Aranjati merele uniform in forma unsa si tapetata cu pesmet.

5. Intr-un bol bateti ouale si adaugati zaharul. Le bateti bine, cu telul sau cel mai bine mixerul, pana se fac spuma.

6. Intr-un pahar amestecati bine faina cu un pliculet de praf de copt, adaugati peste ouale batute spuma.

Amestecati bine.

7. Aluatul obtinut se toarna peste mere, uniform, ca sa le acopere toata suprafata.

Nu va speriati daca se vad merele, aluatul creste foarte bine

8. Se pune tava la cuptor, la temperatura medie, pana se rumeneste bine.

Dureaza aproximativ 20 de min la 180 de grade C.

9. Dupa ce se raceste putin, se taie cu un cutit prajitura cu mere in bucati de marimea preferata si se scoate din tava cu o paleta.

10. Ca sa fie si mai gustoasa si frumoasa, inainte de servire puteti presara prajitura cu mere cu zahar pudra vanilat.

Pofta Buna!

Edited by HackKing
Link to comment
Share on other sites

Mda, unii de pe aici vad numai hacking.

@hack3r2001: Daca e forum de hacking, nu inseamna ca oamenii de pe aici nu au masini sau nu se pricep sa analizeze o masina.(+ ca postul e la offtopic).

on: Am vazut fiatul din linku de sus, vanzatorul a zis ca numai dupa tester (de la FIAT) discutam despre pret. Ca mici defecte:

-masina are un delay intre decuplarea ambreiajului si plecatul de pe loc. Cine stie despre ce e vorba isi da seama.

-are un martor de bord de la airbag mereu aprins. Proprietarul zice ca din cauza a nu stiu ce scaun din dreapta.

-la o cursa de 2-3 cm a pedalei de frana, franeaza instant si intra abs-ul in functiune. Oricum decizia va fi in urma testerului.

Daca stiti un service bun prin bucuresti nu ezitati sa postati. Merci.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...