Jump to content
aaa1

Hackerul român care a spart serverele NASA, pus sub acuzare în SUA. El riscă 10 ani

Recommended Posts

Românul din Cluj-Napoca, Robert Butyka, acuzat c? a spart serverele NASA sub numele de cod Iceman, a fost pus sub acuzare în Statele Unite, au anun?at miercuri procurorii americani, informeaz? Mediafax.

Butyka este acuzat pentru c? a spart 25 de computere la Jet Propulsion Laboratory (JPL) în decembrie 2010, cauzând un prejudiciu de 500.000 de dolari ?i f?cându-le inutilizabile timp de mai multe luni, a declarat purt?torul de cuvânt al procuraturii din Los Angeles, Thom Mrozek.

Ulterior, în ianuarie, Iceman a fost condamnat la trei ani de închisoare în România. Statele Unite vor cere îns? aducerea lui pe teritoriul american pentru a fi judecat, a ad?ugat purt?torul de cuvânt. În cazul în care va fi condamnat, el risc? pân? la zece ani de închisoare.

Robert Butyka, în vârst? de 26 ani, din municipiul Cluj-Napoca, a fost re?inut de DIICOT ?i a fost arestat preventiv pe 16 noiembrie 2011, pentru 29 de zile, de Judec?toria Cluj-Napoca.

El a fost acuzat de comiterea infrac?iunilor de acces f?r? drept la un sistem informatic, prin înc?lcarea m?surilor de securitate, perturbare grav? a func?ion?rii unui sistem informatic prin introducerea, modificarea ?i deteriorarea datelor informatice ?i prin restric?ionarea accesului la aceste date ?i de?inere f?r? drept a unui program informatic în scopul s?vâr?irii acestor infrac?iuni, prev?zute de articolul 42, alineatele 1 ?i 3, articolele 45 ?i 46, alineatul 2, din Legea 161/2003.

Tân?rul a fost condamnat, la 17 ianuarie, la trei ani de închisoare cu suspendare, de Judec?toria Cluj-Napoca, el urmând s? fie pus în libertate, întrucât sentin?a este executorie, de?i nu este definitiv?.

Butyka ?i-a recunoscut fapta în fa?a instan?ei, iar ulterior avocatul acestuia a cerut ca procesul s? se judece cu u?ile închise pentru c? infrac?iunea ar aduce atingere demnit??ii inculpatului. Judec?torul a aprobat cererea, astfel c? procesul a avut loc cu u?ile închise.

Din acest dosar a fost disjuns un altul în care se va judeca latura civil?, dup? ce National Aeronautics and Space Administration (NASA) s-a constituit parte civil? ?i solicit? 580.000 de dolari drept desp?gubiri.

Acest dosar are termen pe 13 martie la Judec?toria Cluj-Napoca.

Link to comment
Share on other sites

americanii cred ca metoda "exemplului" inca mai e eficienta.. va dati seama cum ar reactiona comunitatile black-green hat in urma unui astfel de incident? ma intreb de ce nu pun accent pe o securitate mai bine pusa la punct..

sa nu mai vorbim de cazul Teo Peter....

Era imposibil sa nu îl men?ioneze cineva...

cum sa nu se mentioneze cand cele 2 cazuri au la baza acelasi subiect?

Edited by sync
Link to comment
Share on other sites

Voi credeti ca statul roman isi permite sa inchida un geniu? Un om normal nu cred ca poate sparge un server nasa sau ceva. Sa fim seriosi, asta e asa din gura presei dar eu cred ca realitatea e alta.
Cred ca depinde de cine utilizeaza serverul (parera mea)... In ultima vreme singurele metode de hacking (de care stiu eu) care au randament se bazeaza (mult) pe Social Engineering. Edited by u0m3
Ortografia bat-o vina
Link to comment
Share on other sites

Sincer cred ca nu va pati ceva rau poate din acest motiv il vor si americanii. Mai exact ii propun urmatoarele scenarii:

1 puscarie si sapun.

2 ne esti dator sutele astea de mii si te vom angaja si vei reusii sa platesti suma in 10 ani pentru ca iti luam atat la suta din salariu. Dupa 10 ani numai pleaca ala din "firma" nici sa il omori.

si 3. sa fi avut un noroc chior sa fi dat parola jos si acum cand astia il pun la munca descopera ca e un cretin cu mult noroc si atunci go to 1 do not go start you don`t collect 200 $.

Parerea mea ...

Link to comment
Share on other sites

Voi credeti ca statul roman isi permite sa inchida un geniu? Un om normal nu cred ca poate sparge un server nasa sau ceva.

geniu? maybe wannabe! Mai repede as numi un geniu ala ce a facut Havij,sqlmap,acunetix.si celelalte programe/exploituri pe care le-au folosit si inca le folosesc "geniile" astea cum le numesti tu.Pentru ca fara ele cu siguranta nu ar fi fost capabili!...si multumita lor au devenit vedete.

Link to comment
Share on other sites

IceMan IceMan...script kiddie.

A ramas tot cu IRC-u, acuma 4 ani umplea chan-uri pe mIRC cu boti de pe acelasi server dar cu acces la cateva sute de vhosturi si ce sa vezi...are 800 de mech.

Si ce sa mai vezi?

Dadea Max Send Q =)))

Si dupaia "Oleeee Oleeee..sunt hacker"

Un lucru tineti minte la copilasi gen SirVic, IceMan si mai stiu eu care.

Noroc + sniff sniff sniff sniff si ajungi sa ai .gov-uri de te dai mitnick.

Sa putrezeasca, da-l la naiba.

Si eu pe vreama aia am luat la bruteforce un virginia si un mit.edu si am luat drept de root dupa care am bagat sniffer.

Dupa cateva sapt din mit.edu mi-a venit un *.usgs.gov , asta ce inseamna, ca sunt hacker? cacat.

Link to comment
Share on other sites

Ce-or rade chinezii, iranienii, albanezii care stau toata ziua cu nasul in serverele americane, ce-or zice: "Uite prostii, cad ca mustele". Il angajeaza Pulea Spataru, daca o stii sa foloseasca Haviju dar habar nu are de protocoalele de retea si de obicei cam asta e realitatea cu "hacherii" nostri.

Link to comment
Share on other sites

Numai prostii ati postat.

Va cacati pe voi mai ceva ca batranii dupa ce au luat laxative, vedeti-va pe voi intai si apoi dati-va cu parerea despre altii,cum am mai zis si o mai zic: Fiecare si-o face pe pielea lui nu trebuie sa isi dea altii cu parerea ca a focut si a dres.

Iar ala cu angajatul la Nasa, Fbi, Gov si alte rahaturi de institutii....bullshit bro,sunt mii de oameni inteligenti iar cei inteligeti si adevarati profesionisti nu sunt prinsi cu tam-tam pe la televizor si presa ci pur si simplu dupa ani de zile de investigatii, aia sunt adevaratii hackeri nu pustii astia frustrati care dau cu havij in servere si apoi apar pe la televizor ca au spart si au dres.

Lasati-o dracu nu le mai cantati in struna atat la toti "hacerii",.

Link to comment
Share on other sites

http://www.google.com/search?q=site:nasa.gov+filetype%3Aphp+inurl%3Aid

Daca bagati link cu link in Havij pariu ca gasiti un sqli acolo de unde va puteti extinde. Doamne, sunt un geniu, un hacker in toata regula, o sa aplic maine la nasa ca acu e tarziu si poate-i trezesc cu mailul.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...