Jump to content
bubu2005

Google vrea sa-ti cumpere intimitatea cu 25 dolari

Recommended Posts

Banii vor fi oferiti sub forma unor carduri cadou la Amazon.

Prin acest sistem, numit Screenwise, Google va obtine informatii despre toate site-urile si motoarele de cautare accesate de utilizatorul calculatorului.

Mai mult, conform noului sau regulament pentru securitatea datelor, Google are dreptul sa furnizeze toate informatiile primite si serviciilor YouTube si Gmail.

Acest lucru a socat bloggerii, site-ul ZDNet sustinand ca prin acest sistem Google “va afla mai multe despre tine decat stie chiar si sotia ta”, comparand proiectul cu o emisiune gen Big Brother.

Compania Google precizeaza ca sunt pur si simplu coplesiti de cererea mare venita din partea clientilor, care vor sa fie inclusi in proiect.

Reprezentantii firmei spun ca orice client se poate retrage oricand doreste, iar modalitatea de plata este urmatoarea: primul card de cadouri, in valoare de 5 dolari, va fi oferit la inscriere, apoi in fiecare luna va fi dat cate un card de 5 dolari, cat timp utilizatorul va ramane in sistem.

“Facem aceasta cercetare pentru a ne imbunatati serviciile si ca sa aflam mai multe despre modul in care oamenii folosesc Internetul”, spune un purtator de cuvant al Google.

Panelul Screenwise se adreseaza utilizatorilor care au un cont Google si varsta peste 13 ani.

Sursa: PRO TV

Google vrea sa-ti cumpere intimitatea cu 25 dolari. Ce trebuie sa faci pentru a primi acesti bani

Link to comment
Share on other sites

Google deja reprezinta un monopol... care din punctul meu de vedere momentan e bun ( Google maps, Google android etc. ). Mai putin si se satura oamenii de toti de cocalarii si pitipoancele de pe facebok si vor trece pe google+. Oricum ... din cate stiu eu google oricum stocheaza cautarile tale pe baza de ip si prin algoritmii lor ciudati iti ofera sugestii speciale pentru tine. However... sa sper ca Google sa ramana cel mai mare lucru din lume fara sa i se urce la cap ! Bafta !

Link to comment
Share on other sites

@sandabot la asta ma gandeam si eu, poate merge sa faci un ban cinstit :))

Daca e vorba de facut un ban pe tema asta trebuiesc cativa pasi respectati in opinia mea:

1). NU se va face treaba cu nici un BOT

2). NU se va face cont cu nici un proxy cu atat mai putin proxylist (toate proxyurile sunt monitorizate de google am cont de adsense terminat pe tema asta)

3). Cel mai bine este sa iei de la un provider de net 100 ip uri din diferite clase pentru a le putea "administra"

4). De fiecare data cand intrii pe cate un ip cureti cache ul chrome ului.

5). Daca e sa iti faci conturi vezi sa nu le inrudesti in vreun fel ca nu e de bine.

6). Incearca sa intrii pe acele ip uri cu minim 5 computere astfel incat tot timpul sa fie 4-5 online si care fac "browsing".

7). Ai grija ca robotul pe care il faci sa faca browsing sa caute chestii diferite pe net si niciunul din ei sa nu faca ce a facut altul de mai devreme.

8). Retine nu cu vreun proxy ca degeaba te chinui, si mare grija la ip uri.

Nu stiu odata la cat timp trebuie sa intrii pe browser sa navighezi dar daca nu ar trebui zilnic as imparti ip urile in 2 grupuri unul care face browsing si altul care se "odihneste". E mai usor si mai putin de munca pentru tine.

O sa sap putin in directia asta pentru inceput cu 10 ip uri daca tine jmekeria platesc 1000 ip uri cu 300 ron lunar si tine-te mama ca vin cu banuti acasa !

Link to comment
Share on other sites

Daca e vorba de facut un ban pe tema asta trebuiesc cativa pasi respectati in opinia mea:

1). NU se va face treaba cu nici un BOT

2). NU se va face cont cu nici un proxy cu atat mai putin proxylist (toate proxyurile sunt monitorizate de google am cont de adsense terminat pe tema asta)

3). Cel mai bine este sa iei de la un provider de net 100 ip uri din diferite clase pentru a le putea "administra"

4). De fiecare data cand intrii pe cate un ip cureti cache ul chrome ului.

5). Daca e sa iti faci conturi vezi sa nu le inrudesti in vreun fel ca nu e de bine.

6). Incearca sa intrii pe acele ip uri cu minim 5 computere astfel incat tot timpul sa fie 4-5 online si care fac "browsing".

7). Ai grija ca robotul pe care il faci sa faca browsing sa caute chestii diferite pe net si niciunul din ei sa nu faca ce a facut altul de mai devreme.

8). Retine nu cu vreun proxy ca degeaba te chinui, si mare grija la ip uri.

Nu stiu odata la cat timp trebuie sa intrii pe browser sa navighezi dar daca nu ar trebui zilnic as imparti ip urile in 2 grupuri unul care face browsing si altul care se "odihneste". E mai usor si mai putin de munca pentru tine.

O sa sap putin in directia asta pentru inceput cu 10 ip uri daca tine jmekeria platesc 1000 ip uri cu 300 ron lunar si tine-te mama ca vin cu banuti acasa !

Din cate am citit unii spun ca daca G vede ca din click-urile astea de care zici tu nu ies conversii cica ar fi red flag la ei .

Eu sper sa nu fie asa, m-am gandit si eu la metoda asta dar nu stiu cum sa fac rost de acele ip-uri din clase diferite... poate imi dau yb pont in directia corecta.

Chiar sunt curios daca iti merge

Bafta la facut bani :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...