Jump to content
verde_888

Cum dezactivez Ram lipit pe placa de baza?

Recommended Posts

Sunt o serie de laptop-uri ?i pc-uri mai vechi( nu foarte vechi) care au memorie ram onboard + socket.

Acele memorii se pot înl?tura foarte u?or cu aer cald, dar ?i cu un pistol de lipit + flux + tres?.

Lipsa lor nu afecteaz? în vreun fel func?ionarea laptop-ului.

am intalnit placi care din cauza supra sarcini sau lipit de slot.

Ce în?elegi tu prin suprasarcin??

Stiind care este rolul memoriei RAM(Random Acces Memory) într-un sistem, dac? ne luam dup? afirma?iile tale ar trebui s? în?elegem c? prin acele memorii ram a trecut un flux de date atât de mare încât ramii s-au sudat de socket???

Oare câ?i terabi?i/secund? tranzitau prin acele memorii ram de a dus la acea suprasarcin?!!!!!? Încerc s?-mi imaginez cam ce cantitate enorm? de date putea s? treac? prin acei rami, s? fac? arc electric ?i s? sudeze modul-ul de pad-urile socket-ului... :))

Mai documenta?i-v? ?i voi înainte.....

Edited by dixongsm
Link to comment
Share on other sites

Eu am intalnit si desktopuri cu ram lipit de mb.Nu prea cred ca ai cum sa il scoti ,daca crezi ca de la el iti da erori poti incerca alt sistem de operare,cateodata asta rezolva situatia.Ce folosesti in prezent?Daca e win. incearca sa treci pe linux.

asta cu sudarea e o aberatie..ce sa sudezi la 1,5-2v sau la cat o merge...

Edited by ripoff
Link to comment
Share on other sites

Supravoltarea este una ?i suprasarcina este alta.... acum depinde ?i la ce suprasarcina s-a facut referire.

Ramii de regul? se alimenteaza la tensiuni ?i curen?i mici, 1.8, 2.2, 3.3v/1-3A. Ca s? se produc? acea sudur? despre care vorbe?te, este nevoie de un arc electric. Arcul electric se formeaz? în urma unui contact imperfect. Dac? contactul intre modul-ul ram si socket este bun(de regul? este...), voltajul se poate dubla, tripla.... se ajunge pân? la distrugere prin ambalarea termic? a C.I. dar acea sudur? tot nu se produce.

Pe române?te spus: iese fum din ram si se crap? C.I. dar modulul nu se sudeaz? de socket...

Cel pu?in în câteva zeci de cazuri în care eu am g?sit ramii defec?i(în scurt) nu au fost suda?i de socket.

În fine probabil c? sunt ?i cazuri mai aparte, mai speciale.. eu nu am întâlnit, ?i nici nu am auzit.

În ceea ce prive?te acei rami onboard cum am mai spus .... îi poate da jos linistit f?r? nici o problem?. Laptop-ul func?ioneaz? corect doar cu ramul de pe socket nefiind dependent de cel de pe motherboard.

EDIT: @rippof

Se poate suda ?i la 1v dac? ai un curent mare ?i ?ti cum s? produci acel arc electric.

De exemplu la aparatul de sudur? (electric) nu se folose?te mai mult de 35-40 de vol?i...

Edited by dixongsm
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...