Jump to content
crs12decoder

Sa-mi iau iphone 4 sau sa astept 5?

Recommended Posts

Ok... nici mie nu-mi plac subiectele in care cineva vrea sa-si cumpere ceva si umple forumu' cu carnatzi. Dar... ideea e ca decat sa intreb pe softpedia mai bine imi iau injuraturi aici dar poate si niste sfaturi mai serioase.

Vreau sa-mi cumpar un iphone 4. Insa in vara apare iphone 5 si ma gandesc daca e o decizie destul de ok sa-mi iau 4 acum si sa-l vand atunci ca sa-mi iau 5.

Ma gandeam in primul rand daca sa-mi iau 4 din magazin sau sa-l iau 2nd hand. Pe de alta parte ma gandeam ca as mai putea sa astept pana la vara sa vad daca e ok 5-ul. Am unele indoieli privind calitatea iphone 5-ului avand in vedere ca a murit Steve Jobs.

Din cate am mai inteles e posibil sa nu-l dea direct la liber de cand apare... si sa trebuiasca sa mai si astept o perioada dupa el.

De asta ma gandeam sa-mi cumpar 4 acum.

Voi cum ati proceda?

Vreau sa se aiba in vedere urm. aspecte:

1) Daca sa cumpar sau nu I4 din magazin sau 2nd hand.

2) Valoarea I4-ului cand voi putea achizitiona 5.

3) Daca este o idee buna sa merg la risc si sa astept.

4) Pretul in magazin: 21 mil

5) Pretul 2nd hand: 15 mil

Link to comment
Share on other sites

Prietene , eu zic sa astepti Iphone 10 sau 11, ca si asa nu o sa folosesti mai mult decat feisbuc si playeru` din el. Si pana la urma ce conteaza daca iei acum ceva sau astepti pt altceva? Oricum la toamna scot astia Iphone 5S sau 6 ceva si al tau o sa fie demodat destul de repede.

Off: Probabil o sa mor inainte sa inteleg de ce sunt atat de prosti unii oameni care aparent gandesc. In fond de ce sa iei asa ceva General Dynamics Itronix Duo-Touch II Tablet PC ? Cand poti sa iei I4 sau I5 si sa fii "cool".

Link to comment
Share on other sites

Ia 4 sh . Il iei la 12-13 mil , peste 1 an e posibil sa-l vinzi tot la banii astia .

Daca il iei nou , dai 20 mil + abonament (mare) pe 2 ani si peste 1 an il vinzi cu 12-13 .

Daca totusi vrei sa il iei nou , ia-l de la cosmote ca nu e blocat si ai avantaj cand il vinzi .

Edited by daatdraqq
Link to comment
Share on other sites

Nu prea are legatura cu faptul ca Steve Jobs a murit, oricum designerul din spatele produselor Apple e un geniu in domeniul lui(britanic de altfel... eleganta britanica e incomparabila). Eu zic sa astepti iPhone 5 fiindca din orgoliu, ar trebui sa schimbe multe chestii la el(pana la urma e alta "generatie", alta cifra). Nu mai e mult pana in vara oricum :)

Link to comment
Share on other sites

Si eu cautam zilele astea ceva similar la un dslr de la Canon, si ma tot intrebam daca sa astept sau sa il cumpar. Ideea este in felu' urmator, tu vrei oricum iPhone 5, fie ca astepti fie ca iti cumperi acum 4 si apoi il vinzi. Parerea mea, posibil sa gresesc, e ca pretul la 4 o sa scada destul de rau cand apare 5 si nu faci o mare afacere. Pana la urma conteaza de tine daca ai rabdare, eu zic sa astepti 5-ul ca nu iti conditioneaza telefonul existenta.

Apropo, cum a zis si cineva mai sus, Galaxy S II? Eu am avut iPhone 4 luat de la Vdf cu ab. si dupa ce a inceput sa ceara la service din 2 in 2 luni m-am mutat la Samsung, care este o afacere mult mai buna. Intre noi fie vorba, eu astept S III.

Link to comment
Share on other sites

Si eu cautam zilele astea ceva similar la un dslr de la Canon, si ma tot intrebam daca sa astept sau sa il cumpar. Ideea este in felu' urmator, tu vrei oricum iPhone 5, fie ca astepti fie ca iti cumperi acum 4 si apoi il vinzi. Parerea mea, posibil sa gresesc, e ca pretul la 4 o sa scada destul de rau cand apare 5 si nu faci o mare afacere. Pana la urma conteaza de tine daca ai rabdare, eu zic sa astepti 5-ul ca nu iti conditioneaza telefonul existenta.

Apropo, cum a zis si cineva mai sus, Galaxy S II? Eu am avut iPhone 4 luat de la Vdf cu ab. si dupa ce a inceput sa ceara la service din 2 in 2 luni m-am mutat la Samsung, care este o afacere mult mai buna. Intre noi fie vorba, eu astept S III.

o.O

iPhone la service? A cerut la service probabil ca nu ai tu grija de el. Eu am iPhone 4 de cand s-a lansat... din Septembrie 2010, si crede-ma, i-am facut de toate, update,downgrade, il brickuisem, l-am futut pana i-au sarit capacele... si daca nu ii faceam astea crede-ma ca nu aveam nici o problema cu el... iPhone 4 e bun, iati-l, iPhone 5 nu e sigur daca o sa apara, probabil ca da... si ce o sa aibe mai nou... camera mai buna... procesoare... si ce ar mai putea fi? Design? :))

Link to comment
Share on other sites

o.O

iPhone la service? A cerut la service probabil ca nu ai tu grija de el. Eu am iPhone 4 de cand s-a lansat... din Septembrie 2010, si crede-ma, i-am facut de toate, update,downgrade, il brickuisem, l-am futut pana i-au sarit capacele... si daca nu ii faceam astea crede-ma ca nu aveam nici o problema cu el... iPhone 4 e bun, iati-l, iPhone 5 nu e sigur daca o sa apara, probabil ca da... si ce o sa aibe mai nou... camera mai buna... procesoare... si ce ar mai putea fi? Design? :))

Discutand despre ce poate oferi iphone 5 ca offtopic.. a spune ca "ce poate sa aiba mai nou" nu e tocmai o idee prea buna.

De avut poate avea extrem de multe lucruri. Si multe au fost exemplificate chiar in preview-urile alea facute de artisti.

Intrebarea e daca o sa le aiba, sau vor lansa tot o laba gen 4S.

Daca apple isi mentine ritmul asa cum l-a lasat Steve Jobs atunci vor revolutiona lumea cu fiecare lansare a unui Iphone.

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu cat de pretentios esti si tii sa fii la curent cu tot ce apare nou numai ca sa 'fii tare'.

Eu as lua iPhone 4/4S fara sa astept 5-ul pt. ca e varf la aceasta categorie.

Oricat de tare ar fi iPhone 5 cand o sa apara, iPhone 4/4S tot foarte bun o sa ramana. Ce procesor ar putea sa aiba? Chiar daca ar avea mai bun, ce are iPhone 4 e DESTUL, nu mai zic de 4S. Ce display sa mai scoata? Mai bun sigur o sa iasa dar nu stiu ce ti-ar mai trebui pt. ca displayul de iPhone 4/4S e bestial (cea mai mare densitate de pixeli per inch daca nu ma insel). Nu cred ca vrei sa faci fotografii artistice cu un iPhone desi ce are 4 este bun, 4S deja este peste multe aparate foto.

Dupa cum am zis si mai sus daca vrei sa "fii cel mai tare" sa ai tot ce apare nou asta e alta treaba.

Si cand o sa apara i5 sigur pretul o sa fie IMENS.

Totul depinde de ce vrei tu :).

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu cat de pretentios esti si tii sa fii la curent cu tot ce apare nou numai ca sa 'fii tare'.

Eu as lua iPhone 4/4S fara sa astept 5-ul pt. ca e varf la aceasta categorie.

Oricat de tare ar fi iPhone 5 cand o sa apara, iPhone 4/4S tot foarte bun o sa ramana. Ce procesor ar putea sa aiba? Chiar daca ar avea mai bun, ce are iPhone 4 e DESTUL, nu mai zic de 4S. Ce display sa mai scoata? Mai bun sigur o sa iasa dar nu stiu ce ti-ar mai trebui pt. ca displayul de iPhone 4/4S e bestial (cea mai mare densitate de pixeli per inch daca nu ma insel). Nu cred ca vrei sa faci fotografii artistice cu un iPhone desi ce are 4 este bun, 4S deja este peste multe aparate foto.

Dupa cum am zis si mai sus daca vrei sa "fii cel mai tare" sa ai tot ce apare nou asta e alta treaba.

Si cand o sa apara i5 sigur pretul o sa fie IMENS.

Totul depinde de ce vrei tu :).

Cand zic tehnologii noi nu ma refer in niciun caz la imbunatatirea tehnologiilor actuale. AKA ecran mai pixelat, camera mai buna, procesor mai puternic.

Ci pur si simplu la aparitia unor lucruri cu totul si cu totul noi pentru un smartphone.

Cum a fost giroscopul pt iPhone4.

Uite spre ex. ideea cu tastatura proiectata mi s-a parut geniala. Insa ideea e cat de usor ar fi sa implementezi asa ceva pe un smartphone.

Si da. Din cauza a ceea ce ai zis mai sus ma tot gandesc ce sa fac si cum sa fac. Altfel nu mai aveau rost intrebarile.. era simpla decizia.

Edited by crs12decoder
Link to comment
Share on other sites

ce a zis wild. e overpriced.

dar depinde de la statutul fiecarei persoane.

daca mi-as permite, desigur ca as astepta 5-ul. Un motiv foarte bun este orgoliul, rivalitatea (cum a mai zis cineva). Gandeste ca deja s-a trecut la quad core si multe alte chestii mirifice.

Desigur, daca ai nevoie urgent, ia 4s.

Iar stii cum sunt lansarile: "il scoatem maine!... Tapa, mai asteptati 2 luni"

//Nu m-am legat de alte telefoane. Intrebarea era: "4 sau 5?"

edit. Am exclus treaba cu SH pentru ca, eu personal nu am deloc incredere. Il iei nou nout, e al tau, ai garantie, iar pentru o technologie asa de scumpa se merita sa ii oferi si o protectie cumsecade.

Edited by demon_zone
Link to comment
Share on other sites

Ia-ti iphone 4,cu siguranta 5-ul va avea ceva chestii noi,cel mai probabil si un design al telefonului mai dragut si alte cacaturi dar nu cred ca merita sa astepti pentru achizitionarea unui telefon pana la toamna doar pentru ca o sa ai mai multe aplicatii,procesorul ceva mai puternic si inca ceva plusuri.

Just my opinion .

Edited by culay
Link to comment
Share on other sites

daca vrei sa iei 4 si sa-l vinzi cand apare 5, nu faci afacere, ii va scadea pretul pe piata cumparatorilor second hand tocmai ca a aparut 5

fiind vorba de un telefon practic, eu - ca fost proprietar de iphone, te sfatuiesc sa investesti cei 15-20 mil in tine plecand la vara intr-o vacanta - la bulgari la mare de exemplu, decat sa investesti atatia bani intr-un telefon

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...