Jump to content

Recommended Posts

Cand locuiam in Timisoara am avut net de la RDS/RCS cred ca ceva analog,pentru ca mi-au dat un modem Webstar Scientific Atlanta la care intra mufa de cablu in el si din el cablu de reta in PC.

Acum locuiesc in alt oras unde tot RDS/RCS este firma care da internet si cablu.Acelasi sitem il au si aici din cablul pentru tv trage net.

Intrebarea mea este as putea folosi acest modem pentru a ma conecta la internet prin el.Mentionez ca acum am net de la Romtelecom.

Sau daca nu se poate,are rost sa mai tin modemul asta sau il pot arunca?Ms

Link to comment
Share on other sites

Pai am incercat sa il folosesc,dar problema este ca nu se aprind totate led-urile.Imi poti da ceva detali despre cofigurare?Sau cel putin daca sti cum functioneaza acest proces cu conectarea,pentru ca la RDS Timisoara cand nu plateam netul si il oprea,mergeam in scara blocului si scoteam mufa mea de cablu din cutie si o bagam unde era mufa libera,dar netul tot nu functiona.As avea mare nevoie sa stiu daca pot rezolva sau nu.Ms pentru ajutor.

Link to comment
Share on other sites

Modem-urile pentru "Cable" nu le poti configura tu dintr-un web managament... Ele isi primesc setarile prin TFTP de la ISP. Neavand un abonament cu furnizorul de internet, il conectezi degeaba.

Daca vrei sa citesti mai multe despre cum functioneaza, aici trebuie sa te uiti.

Nu cred ca are rost sa-l arunci, iti poti face un mic "laborator" acasa cu lan si toate cele, poti experimenta multe. O sa te ajute in caz ca vrei sa te apuci de networking.

Edited by aelius
Link to comment
Share on other sites

Modem-urile pentru "Cable" nu le poti configura tu dintr-un web managament... Ele isi primesc setarile prin TFTP de la ISP. Neavand un abonament cu furnizorul de internet, il conectezi degeaba.

Daca vrei sa citesti mai multe despre cum functioneaza, aici trebuie sa te uiti.

Nu cred ca are rost sa-l arunci, iti poti face un mic "laborator" acasa cu lan si toate cele, poti experimenta multe. O sa te ajute in caz ca vrei sa te apuci de networking.

Da cam stiam asta dar nu eram sigur.Deci nu se poate face nimik in privinta asta.Multumuesc pentru sfaturi si informati.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...