Jump to content
DuTy^

Uitati`va cat de mici suntem!

Recommended Posts

nu stiu de ce am impresia ca e cam fake adica obviously e fake, dar arata asa in principiu [ daca eu vand bicicleta lu gheorghitza counterul ala ++ ? :) ]

:)))))))))

Da.

E cineva la colt de strada care te vede cand vinzi bicicleta si te contabilizeaza :)).

Sau, (varianta mai putin probabila), exista niste statistici facute de oameni cum ar fi numarul de biciclete vandute pe an iar javascriptul nu face decat sa se incrementeze in mod constant cu x biciclete pe unitatea de timp.

Nu e nici pe departe ceva interesant. Lucrurile astea se cunosc. Numai ca faptul ca exista si javascriptul care incrementeaza "real time" si le da numerelor o oarecare dinamica ii face pe unii sa inteleaga mai usor ce inseamna x litri de petrol / an asta in cazul in care le era mai greu altfel.

Interesant era daca vedeam datoria Americii. Puteai spune ca esti martor la cele mai rapide numere din lume :))

Edited by crs12decoder
Link to comment
Share on other sites

Toate datele respective au la baza niste date statistice, de genul, se nasc 10 copii pe secunda, mor 5 oameni pe secunda, se cumpara 5 pachete de tigari pe secunda, smd. Ei nu au facut decat sa puna niste contoare care incrementeaza cifrele respective pe baza acestor statistici. Acelea nu sunt exact cifrele reale ci doar niste aproximari.

Link to comment
Share on other sites

Oricum statisticile sunt folositoare ca sa va dati seama de cat de prosti suntem noi oamenii ca civilizatie.

Si cat de slabi dezvoltati din punct de vedere tehnologic.

Ganditi-va doar aici:

227,060,971 from non-renewable sources (MWh)

53,262,739 from renewable sources (MWh)

Total: 280,572,030 Energy used today (MWh)

2,092,976,374,445 Solar energy striking Earth today (MWh)

Imaginati-va ca daca am reusi sa captam 0.14% din energia soarelui am avea energie cat sa alimentam tot globul fara a fi nevoie de nimic altceva.(la un consum constant de energie).

Ganditi-va ca extragem energie din plante fosilizate si in jurul nostru e atat de multa energie incat nu avem ce sa facem cu ea.

Energia ar trebui sa aiba aproape 0 costuri la cat de multa e in jurul nostru.

Singura problema e ca nu stim sa o captam... suntem prosti.

Link to comment
Share on other sites

Oricum statisticile sunt folositoare ca sa va dati seama de cat de prosti suntem noi oamenii ca civilizatie.

Si cat de slabi dezvoltati din punct de vedere tehnologic.

Ganditi-va doar aici:

227,060,971 from non-renewable sources (MWh)

53,262,739 from renewable sources (MWh)

Total: 280,572,030 Energy used today (MWh)

2,092,976,374,445 Solar energy striking Earth today (MWh)

Imaginati-va ca daca am reusi sa captam 0.14% din energia soarelui am avea energie cat sa alimentam tot globul fara a fi nevoie de nimic altceva.(la un consum constant de energie).

Ganditi-va ca extragem energie din plante fosilizate si in jurul nostru e atat de multa energie incat nu avem ce sa facem cu ea.

Energia ar trebui sa aiba aproape 0 costuri la cat de multa e in jurul nostru.

Singura problema e ca nu stim sa o captam... suntem prosti.

stim cum sa o captam dar nu e in interesul tipilor care detin $$ sa o folosim asa ca nu suntem prosti , suntem sclavi!

Link to comment
Share on other sites

Momentan implementarea unor technologii pentru preluarea energiei solare este foarte scumpe, deoarece inca sunt foarte scumpe panourile solare, chiar si cele care au la baza carbonul in loc de siliciu. Problema e ca cele pe baza de carbon au doar 6-7% eficienta pe cand cele pe siliciu au 15%.

Totusi cu un efort se poate face si investitia se va amortiza in aproximativ un an.

cel mai "verde" oras din lume

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...