Jump to content
hackedss

Frauda sms 1229

Recommended Posts

Frauda 1229.

Aseara verificasem telefonu aveam 4,5 euro centi .. azi dimineata m-am trezit si am primit un sms de la 1229 spunandu-mi daca vreau aplicatii , jocuri 3 euro pe saptamana si mi-a lasat si un link . am inchis am crezut ca sunt mesaje cum primim toti cu oferte orange si diverse. Am zis sa dau la credit ca mi s-a parut ceva suspect ca nu ziceau , daca doresc sa trimit sms , nimik, nimik.

Am dat la credit aveam 1,5 euro centi :|

Cum e posibil asa ceva si vad ca nu sunt singurul

Retragerea dreptului de utilizare a nr. 1229 de catre Total Spin | Petitieonline.com

ReclamatieOnline.ro - orange-frauda-pe-fata | details | reclamatii

Ce e de facut :|

Link to comment
Share on other sites

Crede-ma e cat se poate de posibil deoarece nu am accesat nici un link si nici nu am telefon compatibil la internet .

Deci e posibil nu stiu cum dar e .

Cineva mi-a spus ca sunt cei care fac magariile parteneri de-al lor dar orange nu vor recunoaste asta si nu vor da nici un detaliu despre acei ei. Si chiar daca ii dai in judecata tot vor castiga . Si nu iti vei recupera acei euro pierduti !

Link to comment
Share on other sites

Va explic eu cum e cu rahatul asta.

Oricine poate inscrie pe oricine in jocurile astea tampite + ca exista si un alt motiv de a inscrie pe cineva in afara a te razbuna, banii. Sunt campanii la 2Parale care iti dau 13RON / lead, si bineinteles ca le poti completa chiar tu. Exemplu de teapa tot la Total Spin este : Love Thermometer ... am ajuns aici printr-un click de 2parale... unde se poate observa ca pot completa orice numar de Cosmote,Vodafone sau Orange fara ca acea persoana sa isi dea acordul.

Nu mi-ar lua foarte mult timp sa fac un script care sa completeze cu +1 toate numerele de telefon, chiar sa schimbe si proxy si etc...

Asta e tara in care traim si astia sunt operatorii care ii avem, li se rupe de abonatii lor.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Orange-ul e cacat expus spre vanzare!! Abia am semnal si daca ma duc in baie sa vorbesc la telefon imi pica semnalul de tot si trebuie mentionat ca stau in mijlocul orasului. Fata de Cosmote si daca ma duc intr-un sat uitat de lume pana si acolo am semnal full !!! Am telefon dual sim si nu are nici o problema, merge brici ... e problema voastra daca va place sa fiti trasi in teapa pe fata si sa stati cu mainile la spate asteptand sa se rezolve ...PEACE

Link to comment
Share on other sites

Aceeasi firma, acceasi inselatorie: spyology :: Vizualizare subiect - SCAM ALERT - O alta inselaciune cu aplicatii spion

App: chiar nu trebuie ca sa dai un accept pe undeva sau un save, ceva, la mesaj ? doar ca primesti un sms si iti ia cate 3 euro pe sptamana sau pe luna? Foarte grav ca este permis de catre operatori asa ceva.

Edited by rimagheo
Link to comment
Share on other sites

Scrie micut micut da micut micut ca esti de acord cu serviciile lor. Singura chestie e ca nu pot dovedi ca te-ai inscris tu. Si asta e o problema pentru ei. Inscrierea se poate face si de pe net, sau mai bine zis te poate inscrie oricine. Faza cu localizarea telefonului mobil, sau cu scaneru X - au muscat-o cei mai multi!

Link to comment
Share on other sites

hackedss: sunt curios ce telefon ai de nu stie sa acceseze Internetul. Mai vechi de 1998?

Nu oricine poate sa inscrie pe oricine, este nevoie mai intai de o confirmare venita de la user sub forma unui SMS sau fara confirmare, prin accesarea paginii wap de pe telefon. Eu am testat atit de pe prepay cat si abonament cu vreo 2 luni in urma cind am citit ca cineva se plingea pe Softpedia. Rezultatul: nu am fost tarifat deloc cu cei 3 EUR.

Nu inteleg de ce nu ai verificat in contul tau Orange sa vezi exact pentru ce ai fost taxat, data, ora. Pune un printscreen aici.

Spunea cineva de prezentarea de la Iasi - nu e posibil intrucat utilizatorul trebuie sa trimita "Da" prin SMS

Singurii care te-ar putea abona abuziv sunt acei parteneri Orange, insa ma cam indoiesc ca au facut asa ceva - clauzele sunt destul de dure.

Astept printscreen-ul sa vedem si noi exact cind ai fost tarifat si pentru ce (destinatia).

Link to comment
Share on other sites

Tu nu intelegi ca am fost taxat fara sa fac nimic.

Uitete sa vezi primele linkuri nu sunt singurul.

Da exact am un nokia 1600 gasit prin casa , ca in urma cu 1 sapt mi-am crapat display la celalalt nokia care te asigur ca acela putea .

Mesajul nu il m-ai am am scris destul de citet acolo ce sa intamplat daca nu stii sa citesti cu atentie e problema ta .

Si in ziua respectiva am spus ca am vorbit cu suportu tehnic de la orange pentru a intreba si mi-au spus de cei de la 1229 ca mi-au luat si mi-au dat un numar de contact care chiar am uitat sa ii sun azi si ii voi suna maine dimineata . O zi buna si sper sa fii mai atent !

Link to comment
Share on other sites

cel mai bine este sa incepi prin a merge la un magazin orange si a cere sa faci o reclamatie scrisa. vei completa un tipizat in care vei descrie problema (ai grija sa dai toate amanuntele ex: ora sosirii mesajului,creditul initial etc). vei solicita expres ca raspunsul sa-l primesti in scris, prin posta. ti se va da un nr de inregistrare a reclamatiei, fie pe loc, fie printr-un sms.

dupa ce primesti raspunsul in scris printr-o recomandata, te prezinti cu acel raspuns la OPC, si le vei descrie problema. OPC-ul are obligatia ca in termen de 30 zile(parca) sa dea curs reclamatiei. din cauza naturii "tehnice" a problemei tale (nu tine de produse expirate cu care cei de la opc sunt maestrii), poate dura mai mult, sau pur si simplu sesizarea ta nu va fi inteleasa(caz in care te vor imbarliga sa retragi reclamatia).

dupa ce primesti raspuns de la opc, te poti adresa unui avocat caruia ii vei relata intreaga poveste.

era bine sa fi pastrat acel mesaj de la 1229

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...