Jump to content
gotr00t

Client-Arena.net /Speedwebsolutions.org - "Firme" de care sa va feriti

Recommended Posts

Povestea incepe cam asa. Cu 12 zile in urma am luat un VPS de la Celebru(tipul care se ocupa de client arena). Intelegerea a fost pentru 40usd, 40gb spatiu, 3 gb ram si o jumatate dintr-un quad core, pe openvz. Initial trebuia sa fac comanda pe Client Arena - Host, dar mi-a zis ca vrea sa se mute pe alt site(Speed Web Solutions LLC - Portal Home ) pentru ca un nepot al lui pe care l-a lasat sa se ocupe de client-arena cateva zile a dat tepe si acum lumea ii ocoleste site-ul. Am zis ok, a facut factura si am platit cei 40 usd. Cand sa activeze insa vps-ul mi-a zis ca nu mai are IP-uri. Am asteptat pana a doua zi cand am primit un email cu datele de acces. Pe langa faptul ca aveam doar un nucleu la procesor am primit doar 2gb ram. Nucleul a fost oferit dupa ce l-am sesizat in legatura cu asta, insa ramul a ramas asa. Scuza lui a fost ca m-a bagat pe xen si ca ramii de swap nu sunt aratati. (jenibil).

In fine, am pus la punct vpsul si am inceput sa caut clienti pentru game-hosting, clienti pe care i-am gasit dupa cateva zile. Am configurat serverele si totul a fost ok pe moment, trecand cu vederea ca vps-ul mai avea momente cand claca. Si nu, nu primeam flood (cum a incercat el in prima faza sa-mi explice) si nici nu era un proces care facea asta. Azi am primit insa reclamatii de la 2-3 utilizatori ca le tot cad serverele si ca lagul sare peste 60. L-am contactat pe baiat care mi-a zis ca e de la mine, ca nu stiu nimic si ca nu isi imagineaza cum vand eu hosting, de parca asta e treaba lui. In fine, i-am cerut refund, in conformitate cu termenii de pe site-ul de pe care am cumparat. A zis ca nu imi poate oferi asta si m-a indrumat sa-l dau in judecata.(din nou jenibil).

In fine, punctul incitant al povestii e sa il ocoliti pe cat posibil si sa stati departe de cardasia cu el. Serviciile lui sunt mizere si are un caracter jenibil.

Link to comment
Share on other sites

Odata sincer i-am tinut partea ca intrase intrun scandal si eu aveam servicii de la el de care ma foloseam si nu imi facuse nici o faza de genu dar mi-a venit si mie randu cand am primit un email de la speedwebsolutions... Ca, client-arena este cumparata de speed... Si alte cele un email compus cu ochii ichisi sibcand l-am contactat pe acel Celebru ( Ghiaor pe RST ) imi zice ca el a vandut firma nu si serverele si ca ar trebui sa vorbesc cu cei de la speed ca el nu are ce sa faca deci in concluzie aceiasi poezie alte versuri :(. Nu fac urat pentru banii pierduti dar obrazu conteaza si nu stii niciodata cand ai nevoie de ajutor cine te va ajuta ca ai avut obraz subtire.

Edited by FaNt0maX
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...