Jump to content
pyth0n3

Cateva sfaturi pentru viitorii (System Administrator) de pe RST

Recommended Posts

Cateva sfaturi pentru cei care vor sa lucreze intrun ambient IT ca sysadmin

Voi acoperi exact cerintele si ceea ce ar trebui ca o persoana sa cunoasca.

Linux

Singurele sisteme Linux folosite intrun enterprise vor fi RedHat

Veti intalni des IBM Power Systems cu suport Linux (Versiuni RedHat 4,5,6)

Rar se pot intalni si versiuni de Centos

Pentru administrarea sistemelor Linux se cer urmatoarele cunostinte

-Clustering (Red Hat cluster suite)

-Virtualizare (Red Hat Enterprise Virtualization)(QEMU) un bun inceput

-Storage (RAID,LVM)

-Web (Tomcat)

Asadar toate cunostintele precedente de Linux nu vor fi de folos daca nu se

cunosc elementele care le-am spus mai sus

Unix

Sistemele intalnite sunt HP-UX,SOLARIS,AIX,True64

-Clustering (fiecare sistem in parte are un cluster suite)

-Storage (RAID,VXVM,LVM,Solstice DiskSuite)

-Web LotusDomino,Tomcat,Software grafica comercial sau software PBX comercial

-Virtualizare PowerVM (IBM)

Solaris Containers (Solaris)

VmWare (HP)

Windows

(tinand cont ca sistemele windows sunt foarte rare si in acelasi timp vor fi doar sisteme virtualizate in Unix)

Singurele motive pentru care exista windows intrun enterprise sunt urmatarele:

-Active Directory (directory service)

-Exchange

-Ldap

Database:

-Oracle Real Application Clusters (RAC)

-Oracle Database 11g Enterprise Edition

Alte tipuri de DB nu vin folosite decat pentru hosting

(Puteti sa uitati faptul ca cunoasteti Mysql sau Postgresql)

Filesystem

Se cer urmatoarele cunostinte

Unix (UFS) Unix Filesystem

Linux (GFS) Global File System

Solaris (ZFS) Zetabyte Filesystem

IBM (GPFS) General Parallel File System

Unix/Linux in general (NFS) Network File System

Toate aceste jucarii le veti intalni in fiecare zi de dimineata pana seara

intrun ambient IT .Bineinteles vi se pot cere diplome sau certificate dar voi sunteti hackeri si reusiti sa treceti de orice interviu , asadar veti fi ghidati de catre propria voastra stralucire.(dar pe aceasta tema pot fi deschise alte topic-uri cum ar fi "Cum sa ajungi sysadmin intrun corporate cu numai 4 clase?).Bafta la studiat si la interviu.Daca aveti intrebari , nu ezitati sa le faceti, daca aveti idei sau cunostinte despre ce altceva ar trebui cunoscut nu ezitati sa le propuneti, nu stati cu mainile legate daca aveti ceva de spus in legatura cu subiectul , plimbati degetele pe tastiera .

Edited by pyth0n3
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

.Bineinteles vi se pot cere diplome sau certificate dar voi sunteti hackeri si reusiti sa treceti de orice interviu , asadar veti fi ghidati de catre propria voastra stralucire.(dar pe aceasta tema pot fi deschise alte topic-uri cum ar fi "Cum sa ajungi sysadmin intrun corporate cu numai 4 clase?).

Daca tot ai spus ca sa venim cu intrebari atunci intrebarea mea, si poate a mai multora ar fi CUM sa treci de un interviu,fara dipome, cu doar cateva clase ?

Nu ca nu as avea destule clase dar asa de curiozitate.Diplomele facute home-made si scoase la imprimanta proprie sunt ele ceva, dar daca sunt verificate de catre angajatori si descopera ca sunt niste fake-uri te mai baga in seama? Chiar si daca ai avea cunostintele necesare dar daca nu ai o diploma acolo cam greu sa te bage in seama, te cred neserios.(parerea mea personala).Nu zic ca nu se poate dar e destul de greu.

Link to comment
Share on other sites

Daca tot ai spus ca sa venim cu intrebari atunci intrebarea mea, si poate a mai multora ar fi CUM sa treci de un interviu,fara dipome, cu doar cateva clase ?

Nu ca nu as avea destule clase dar asa de curiozitate.Diplomele facute home-made si scoase la imprimanta proprie sunt ele ceva, dar daca sunt verificate de catre angajatori si descopera ca sunt niste fake-uri te mai baga in seama? Chiar si daca ai avea cunostintele necesare dar daca nu ai o diploma acolo cam greu sa te bage in seama, te cred neserios.(parerea mea personala).Nu zic ca nu se poate dar e destul de greu.

Trebuie sa cunosti mai mult decat un individ care a absolvit universitatea

Trebuie sa cunosti in special modul in care ti se vorbeste (care din voi au facut cursuri de personalitate poate inteleg putin)Trebuie sa fi covins de ceea ce spui cand arunci pastila chiar daca e un bullsh*t curat

Trebuie sa risti.Trebuie sa cunosti metodele in viata de zi cu zi si sa te adaptezi la cerinte (multi creaza cv-uri in mod static)Ei bine eu citesc anuntul si adaptez cv-ul la cerintele anuntului.Ceea ce consider este faptul ca studentii nu au timp sa studieze fluxul si metodele oamenilor de afaceri din viata de zi cu zi , ei se limita la cunostintele pe care sistemul universitar impus de catre marile companii de afaceri le vine prezentat.Deci coborand la nivelul gaina si ou sa fiu mai clar din ou iese un pui iar gaina il invata ceea ce considera ea ca ar trebui sa stie.Strategiile au fost deja construite iar majoritatea urmeaza regulile impuse de catre aceste stratgii.Daca noi am cunoaste aceste strategii , daca noi am cunoaste regulile lor si am reusi sa facem diferenta si in acelasi timp ne-am da seama ca de fapt oamenii urmeaza regulile acestor strategii fara sa cunoasca diferentele am putea modifica ceea ce in viata de zi cu zi ni se pare imposibil.Eu nu reusesc sa inteleg cum abordati voi situatia sau ce e in capul vostru dar stiu cine va invatat si ce idei vi sau impus in cap deci va cunosc mai bine si stiu urmatoarea miscare pe care o veti face.In legatura diplomelor daca provin din alte tari e greu sa verifici , dar poate nu m-ati crede daca as spune ca eu am trecut testul pe cuvant fara sa scot foile din buzunar.E clar ca daca careva ar pune intrebari sau ar face pe suspectul eu as considera ca e mai destept decat mine sau cunoaste mai mult.Trebuie doar sa ai imaginea unui student dar sa cunosti mai mult decat profesorul studentului.Uite eu imi pun o pereche de ochelari pe ochi , o cravata , un costum, si iau o gramada de foi si pixuri dupa mine si par un student corect, daca careva ma vede prima intrebare este la care universistate studiezi deci el are deja in subconstientul lui informatia clara ca eu nu as putea sa il mint in aceasta privinta deoarece nu exista 100 de oameni care se dau drept studenti ci soar un student adevarat s-ar putea da drept student (astea sunt ideile care multi le numesc chestii normale asa vau invatat deci nu poate fi gresit un student sa nu fie defapt un student.)Acum depinde doar ce poate iesii din gura acestui student care defapt nu e student dar toti cred ca e student.Daca stiu ca esti student inca nu iti vor cere diploma deoarece stiu ca nu ai teminat universistate , o data ce treci de test nu ti-o vor mai cere deoarece nu vin preocupati de diploma ta si ai deja o oarecare vechime la ei.Un certificat poate fi facut la imprimanta, sau in cel mai simplu caz faci cursul si il iei , nu e greu.Acum ceea ce scoti din gura e proportional cu cunostintele pe care le-ai acumulat pe forum (a fost o gluma) nu poti sa ii spui ca faci sqlinjection cu havij , oricum in database-urile lor nu va merge oricum.Acum daca toata viata ai futut menta pe forum si ai injectat aceleasi coduri de cacat in aceleasi db-uri de 2 lei nu vei trece de interviu bineinteles, doar nickname-ul tau va fi renumit iar tu vei ramane un sobolan batran fara prea multe cunostinte.Acum din punct de vedere personal de cand m-am nascut eu am vrut sa cunosc totul chiar daca altii mi-au spus ca e imposibil si mi-au ras in fata .Faptul ca e imposibil imi place deoarece oamenii nu cunosc altceva inafara de ceea ce le vine impus prin sistemul de educatie si mass media.Cand ti se pare ca ceva e clar il accepti fara sa pui multe intrebari iar eu fac in asa mod incat sa fie claritate si precizie.

Edited by pyth0n3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Cateva sfaturi pentru cei care vor sa lucreze intrun ambient IT ca sysadmin

Voi acoperi exact cerintele si ceea ce ar trebui ca o persoana sa cunoasca.

Windows

(tinand cont ca sistemele windows sunt foarte rare si in acelasi timp vor fi doar sisteme virtualizate in Unix)

Singurele motive pentru care exista windows intrun enterprise sunt urmatarele:

-Active Directory (directory service)

-Exchange

-Ldap

Database:

-Oracle Real Application Clusters (RAC)

-Oracle Database 11g Enterprise Edition

Detaliaza despre ce mediu vorbesti (ca enterprise ) adica domeniu de activitate, dimensiune, organizare geografica ...

How about Terminal Services, Citrix sau MS-SQL ? Fara sa detaliezi pare ca doar dai lectii de cate stii tu si cat de prosti is restu (daca asta voiai sa spui ..sory, ti-ai atins scopul si euvb pe langa subiect :) )

Ma bag si eu ca musca-n lapte pentru ca mi se pare ca detaliezi prea mult (vezi postul ala lung) si poate ratezi niste detalii importante. Am fost in ambele ipostaze si alea de angajat si alea de angajator; ca sa fiu succint :

- is anagatori care cauta atitudine (chiar daca nu ai cunostinte)

- is angajatori care cauta workeri ... baga nene, nu trebuie sa intelegi ce faci

- is care cauta elita (ii numeri usor)

Si parta cu mintitul la interviu ...de ce ai impresia ca daca esti angajat gata l-ai prins pe ala cu barba de picior ? Dureaza max 10 min sa concediezi pe unu cu tot cu urlat .... Sfatul meu : nu mintiti la interviuri, poti sa-i lasi unuia impresia sa creada ce vrei tu fara sa-l minti, depinde de vocabularul tau .... Unii din cei mai interesanti oameni care ii cunosc sunt atat de buni ca iti lasa impresia ca-s de acord cu tine, in conditiile in care iti spun total opusul.

Si nu mai abordati interviurile de parca "mama ce realizare ca o sa ma angajez" ... tineti minte ca intotdeauna este vorba de cerere si de oferta si ca oricand poti sa zici "nu multumesc ...." chiar daca asta inseamana sa mai crapi de foame 2 luni.

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru raspuns, manipularea si jocul cu mintile "angajatorilor" sau altora poate functiona daca este pus in practica ca la carte, dar in unele situatii nu cred ca mai merge sa blufezi. Si daca merge la un moment dat cineva mai inteligent isi va putea da seama ca tu de fapt nu esti cine pretinzi ca esti si ai putea fi dat afara, sau eventual ai avea alte probleme.No pain, no gain .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...