Jump to content
razvan2003

Jailbreak si garantie iPhone 4

Recommended Posts

Am un iPhone 4 pe care vreau sa-l duc la garantie pentru o problema cu butonul de home. Ideea e ca pe el am iOS 4.3.3 jailbreakuit si pana acum aveam in cap ideea ca ii fac update la 5.0.1 (care era ultimul) si cand mi-l aduce de la garantie ii fac jailbreak si totul e perfect. Planu mi s-a dat peste cap pt ca pe 7 martie a aparut iOS 5.1 la care am gasit tutoriale de "semi-untethered","beta" si nu stau sa risc aiurea.

In Itunes pot face "Update" si "Restore", dar nu sunt sigur daca facand "Restore" elimina jailbreakul Si am 3 planuri:

1. Ii dau restore, il duc la garantie si ii fac jailbreak iar la 4.3.3 (in caz ca nu-mi fac ei updateul la 5.1 desi nu prea cred pt. ca e o problema hardware)

2. Am citit pe net ca as putea sa ii fac update cu un .ispw (firmware) original de 5.0.0 sau 5.0.1 si iar aceeasi poveste cand mi-l aduce inapoi ii fac jailbreak.

3. Asta in cel mai rau caz ii fac update la 5.1, il duc la garantie si am rabdare pana apare jailbreak untethered pentru 5.1

Daca cineva se pricepe si stie sa ma lamureasca:

-daca prin "RESTORE" e perfect curat ca sa nu vada ca a fost jailbreakuit.

-daca pot face update cu .ispw original din itunes la 5.0.0 sau 5.0.1 si sa fie totul OK ca si cum as fi facut update din itunes cand nu aparuse iOS 5.1.

Nu cred ca o sa-mi faca update la soft daca il duc cu orice iOS pentru ca problema e hardware.

EDIT: ai dreptate nu se face cu absinthe (am sters ce-am scris in legatura cu absinthe)

Edited by razvan2003
Link to comment
Share on other sites

1. Daca faci restore pierzi jailbreak-ul, pur si simplu se re-instaleaza iOS-ul si ajunge cum era din fabrica (deci logic nu mai ramane urma de nimic).

2. Nu mai poti face in momentul de fata, Apple nu mai "semneaza" firmware-ul 5.0.1 iar daca nu ai salvat SHSH pentru 5.0.1 (ceea ce sigur nu ai), mai poti face update doar la 5.1

Absinthe nu este valabil pentru tine, el functionand doar pe iPhone 4S si iPad 2.

Cand il duci la garantie ti-l duce la ultimul soft indiferent de problema, daca ti-l inlocuieste cu alt terminal atunci ai sansa sa iei unul cu 5.0.1 dar asta depinde.

Link to comment
Share on other sites

Poti incerca sa pui 5.0.1 prin restore. In general, dupa lansarea unei noi versiuni de iOS, mai merge cateva zile posibilitatea de a pune o versiune mai veche.

LE: Foloseste TinyUmbrella, banuiesc ca ai SHSH pt 4.3.3, pui 4.3.3 original. Ei nu or sa-ti atinga telefonul la capitolul software, nu au de ce. Cand vine, faci JB la 4.3.3 si gata. Good as new.

Link to comment
Share on other sites

@connected: si cum o sa-si dea seama ca eu am facut jailbreak din moment ce eu ii dau restore/update si o sa fie ca si nou softul?

@danger2u: am 4.3.3 in momentul asta.

frate da i restore i trimite l in asistenta

cand vine descarci firmware 4.33 original

descarci Redn0w ultima versiune

deschizi programul si intri la Extras si ii dai Pwned DFU

dupa aia intri la Windows-System 32-drivers-etc si midifìci file host cu Notepad si pui linia asta la sfarsit

74.208.105.171 gs.apple.com

salvezi si deschizi Itunes

ii dai Restore si tii apasat pe Shift si incarci firmware 4.3.3 care l ai descarcat mai inainte

daca da eroare 10xx ignora si foloeste FixRecovery sau TinyUmbrella ca sa iesi din recovery mode

mai simplu de atat

io aseara am facut restore de la ios 5.1 la io 5.0.1 fara probleme

aminteste ti sa salvezi tot timpul dupa un update shsh

have fun !!

Link to comment
Share on other sites

frate da i restore i trimite l in asistenta

cand vine descarci firmware 4.33 original

descarci Redn0w ultima versiune

deschizi programul si intri la Extras si ii dai Pwned DFU

dupa aia intri la Windows-System 32-drivers-etc si midifìci file host cu Notepad si pui linia asta la sfarsit

74.208.105.171 gs.apple.com

salvezi si deschizi Itunes

ii dai Restore si tii apasat pe Shift si incarci firmware 4.3.3 care l ai descarcat mai inainte

daca da eroare 10xx ignora si foloeste FixRecovery sau TinyUmbrella ca sa iesi din recovery mode

mai simplu de atat

io aseara am facut restore de la ios 5.1 la io 5.0.1 fara probleme

aminteste ti sa salvezi tot timpul dupa un update shsh

have fun !!

Ce fac mai exact acele shsh-uri si ce sunt?

Stiu ca te ajuti de ele sa faci downgrade, dar ce sunt ele mai exact?

Link to comment
Share on other sites

acele shsh sunt practic semnaturi ale apple care iti permit sa instalezi versiunea de soft respectiva, le poti folosii sa faci un ipsw custom ( care nu iti face upgrade la baseband ) sau pentru a instala versiuni de soft pe care apple nu le mai semneaza, in cazul tau daca vrei neaparat 4.3.3, desi iti recomand 5.0.1

Link to comment
Share on other sites

acele shsh sunt practic semnaturi ale apple care iti permit sa instalezi versiunea de soft respectiva, le poti folosii sa faci un ipsw custom ( care nu iti face upgrade la baseband ) sau pentru a instala versiuni de soft pe care apple nu le mai semneaza, in cazul tau daca vrei neaparat 4.3.3, desi iti recomand 5.0.1

exact

Link to comment
Share on other sites

@connected: si cum o sa-si dea seama ca eu am facut jailbreak din moment ce eu ii dau restore/update si o sa fie ca si nou softul?

@danger2u: am 4.3.3 in momentul asta.

nici cum daca o sai faci restore, in primul rind la razvan2003 e defectat butonul HOME, ceea ce inseamna ca e problema fixica dar nu ce tine de soft...pina lasoftware poate nici sa nu ajunga sa se uite daca are jailbreak, sau nu

Link to comment
Share on other sites

Nu mai poate salva SHSH pentru 5.0.1 sau pentru oricare alt firmware (doar 5.1) cu TinyUmbrella odata ce Apple nu il mai semneaza, doar cu iFaith mai poate salva (pentru restu inafara de 5.1).

Daca a avut 5.0.1 instalat stock, poate salva cu tinyumbrella direct de pe telefon, daca a avut 5.0.1 instalat cu jailbreak shsh e si pe server-ul cydiei.

Daca nu a avut 5.0.1 instalat are sanse sa gasesaca shsh pt. 5.0.1 pe serverul cydiei.

5.1 e doar pentru 4s si ipad2, care are si varianta de jailbreak untethered.

pentru iphone4 inca se semneaza shsh de 5.0.1 (12.03.2012)

Cu iFaith isi poate crea custom ipsw cu shsh blobs integrate ca sa nu aiba nici o problema la instalare.

Deci il doare la basca, poate sa faca orice vrea cu telefonul ca tot are o solutie de jailbreak untethered.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...