Jump to content
skrotos

Un sfat pentru SEO va rog

Recommended Posts

O sa-mi fac un blog(e pe blogspot,am deja tema optimizata cat de cat pentru on page SEO). Stiu pe ce keyworduri sa ma axez. Problema mea e backlinkingul.

Poate cineva sa imi dea un sfat valabil pentru cum sa construiesc backlinkuri constant si valabile ?

Nu ma astept sa ma imbogatesc . Merci.:*

Link to comment
Share on other sites

Intai iti faci blogul... pui cateva articole min.10-20... il lasi 1-2 luni la dospit si dupa te duci pe un site gen fiverr.com sau chiar donerr.com si cumperi cel mai bun serviciu de backlinkuri dofollow...

Inainte de toate trebuie sa stii onpage seo pe keywordurile cu cea mai mica competitie si cel mai mare trafic... bafta!

Link to comment
Share on other sites

cele mai bune backlink-uri sunt alea care vin de la sine, pe care le obtii prin originalitatea si calitatea continutului, dar sunt bune si backlink-urile de tip link exchange. mai bine mai putine backlink-uri si mai de calitate, decat mai multe si fara sens.

Link to comment
Share on other sites

cele mai bune backlink-uri sunt alea care vin de la sine, pe care le obtii prin originalitatea si calitatea continutului, dar sunt bune si backlink-urile de tip link exchange. mai bine mai putine backlink-uri si mai de calitate, decat mai multe si fara sens.
Cred ca glumesti, linkurile din link exchange pot sa iti faca enorm de mult rau, nu inteleg la te referi cand spui multe si fara sens, ai tu un secret care noi restul nu il stim ?
Link to comment
Share on other sites

spre exemplu am un site ca pagerank1 si fac link exchange cu alti 5 prieteni care au site-uri cu pagerank2, cum poate sa-mi faca rau asta?

cand am spus multe si fara sens, ma refeream la un serviciu gen 247 Backlinks: The Lowest Priced Links Online! Fully Automated Linking Services! care iti face 1000 backlink-uri gratis, insa iti face backlink-uri pe site-uri care au pagerank0, sau fara continut sau care nu le vizitateaza nimeni si asa mai departe, acest tip de backlink-uri iti pot dauna.

Asa ca mai bine mai putine dar mai de calitate

Link to comment
Share on other sites

Cand faci shimb de linkuri trebuie sa te gandesti ca cu cat faci schimb cu mai multi cu atat mai rau.

Linkurile externe sunt benefice dar nu in numar mare, pagina ta are o anumita reputatie, un anumit procent, linkurile externe scad din reputatia pagini, nu conteaza ca site-ul cu care faci schimb de linkuri are pr de 3 daca el este considerat spammy si de o calitate proasta, este recomandat ca schimbul de linkuri sa fie legat de continut, nu pe general, e mult de discutat si chiar nu am timp!

NoFollow si paginile cu pr de 0 au o importanta destul de mare, iti intaresc pozitia pe keyword si cresc vizibilitatea ta in motoarele de cautare, conteaza foarte mult importanta domeniului si nu neaprat importanta pagini de pe care faci backlink, se imparte juice de pe domeniu si catre tine, si aici este foarte mult de vorbit dar de asemenea nu este timp!

Calitatea backlinkurilor trebuie sa varieze, de la pr 0 pana la cat de mare poti tu sa il faci, nu te ajuta cu nimic sa ai 3 backlinuri de pr 5 cand poti sa ai 100 cu pr de 2,3

Link to comment
Share on other sites

Am citit si am aplicat ce e acolo scris.

Ceva mai avansat ?

Nu sunt reguli generale, sunt diferite informatii imprastiate pe net, in seo ce i se aplica lu' X nu ti se aplica si tie, nu este o solutie generala pentru a atinge potentialul maxim, trebuie sa faci analiza, sa verifici competitia pentru a detrona anumite keyword-uri!

Link to comment
Share on other sites

Linkurile din link exchange sunt bune atata timp cat nu exagerezi si au legatura cu continutul tau. Ceea ce multi nu au inteles in timp este si faptul ca nu numai Google si PR conteaza la ora actuala... Eu personal as prefera un rank bun in Alexa si mozRank cat mai bun decat google PR mare si alexa cu milioanele... Nu odata am vazut site-uri cu PR4-5 si Alexa 1mil+

Link to comment
Share on other sites

Care sunt baremele pentru un keyword sa intre in nisa profitabil ?

Imi puteti recomanda un programel/serviciu cu care sa construiesc constatn 2-3 backlinkuri pe zi.

Tu decizi daca un keyword e profitabil sau nu, dar in mare sa ai peste 3000-4000 de cautari pe luna(macar atat) si sa fie cpc peste 1$.

Daca vrei doar atatea backlinkuri poti sa ti le faci manual.

Link to comment
Share on other sites

Tu decizi daca un keyword e profitabil sau nu, dar in mare sa ai peste 3000-4000 de cautari pe luna(macar atat) si sa fie cpc peste 1$.

Daca vrei doar atatea backlinkuri poti sa ti le faci manual.

Am folosti ranks.nl page analyzer si pentru keyword-ul meu cica on page stau bine,la fel si pentru celelalte related kw-uri. Am folosit Market Samurai pentru a vedea daca kw-ul e bun dpdv CPC si e bun(1.40$). Market samurai mi-a zis ca concurenta e cam mare,ceilalti concurenti au backlinking serios. Google Adwords tool imi zice ca vai ca concurenta e low si pentru exact match am 90k cautari si pe phrase am 200k.

Cat despre backlinking am tot dat de tool-uri gen Drop My Link - Find sites to create backlinks on and etc. Dar mi se pare ca jetul meu e mai mic ca al lor.

Ce ma diferentzeaza pe mine e ca am calitate,cantitate si originalitate(suna a manea :)))) )

Sincer cum fac in cazul asta?

Merci anticipat.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...