Jump to content
BigT

Joc de strategie mass multiplayer

Recommended Posts

Am o intrebare si/sau o idee care suna asa: caut un joc de strategie (gen war&economics problems, cum ar fi Command & Conquer, World in conflict, etc.) care sa se axeze in primul rand pe multiplayer. Exista asa ceva?

Ce vreau sa spun prin multiplayer... stiu ca si jocurile pe care le-am dat ca exemplu au optiune de mp, insa eu caut ceva gen Grepolis insa cu un joc activ(temporal, dpdv al gameplay-ului) si mai dezvoltat, mai complex. Altfel spus, sunt in cautarea unui joc gen Command & Conquer (deci nu browser game) care sa poata fi jucat cu jucatori din intreaga lume intr-un mod continuu, deci eu sa am sa spunem un teritoriu al meu (o tara) pe care o dezvolt dpdv economic, militar, etc alaturi de alti jucatori cu alte teritorii (tari).

Din ce am cautat nu exista asa ceva, si tot ce seamana cu ce am descris eu se poate juca in foarte putini jucatori si nu exista continuitate, deci as putea zice ca se pot juca doar partide, nu este o lume in dezvoltare asa cum vreau eu.

Am spus la inceput ca ar putea fi o idee. Cat de ambitioasa vi se pare in perspectiva dezvoltarea unui joc de natura acestuia si cam ce resurse si cunostinte sunt necesare? Pun intrebarea asta de dragul curiozitatii, imi dau seama ca este o treaba foarte greu realizabila daca nu imposibil cu posibilitatiile pe care le are un om obisnuit. :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...