Jump to content
Elf

Arc Electric

Recommended Posts

O solutie destul de simpla ar fii:

thumb_200272.jpg

2 bobine de indeuctie (gasesti pe dacia), 1 condensator de 1 sau pana in 10 ?F de 600-1000V, 1 intrerupator cu variator (dimmer), ceva sarma si curaj! ( asta e mortala)

------------------

sau poti folosi un aprinzator de aragaz electronic!

depinde la ce iti foloseste..

Edited by virusz
Link to comment
Share on other sites

Ia-ti o chesti de asta.O gasesti la orice magazin de jucarii sau de chinezarii.

images?q=tbn:ANd9GcTRbx6mZ8MKFXx-tChJx3zuICWwLi-F7rHyy97bAs3tFV-HvFch

Eu am dat pe una 50 de lei.Uite si un video:

Ii desfaci globul ala de sticla(se scoate) si ai inauntru o sarma care genereaza arcuri electrice asemanatoare cu cele din poza ta.

Edited by hate.me
Link to comment
Share on other sites

Vrei arc continuu sau doar asa pe reprize? :)) Ai putea sa faci scurt intre faza si nul (apoi ridici siguranta/schimbi sarma si tot asa) sau ai putea sa te uiti la un aragaz cu aprindere electrica. Daca vrei continuu e cam greu de realizat si aveam cateva scheme pe celalalt pc undeva prin hdd-ul plin de trasnai ... o sa caut cand imi aduc aminte

Link to comment
Share on other sites

Cumperi un aprinzator de aragaz electric, sunt mai multe tipuri, unele fac doar 1 arc electric cand apesi pe buton, iar altele daca tii apasat pe buton face incontinuu

632659926064402860027652-5693772-700_700.jpg

Asta din imagine stiu sigur ca face unul continuu, am avut nevoie de niste chestii din el pentru nu mai stiu ce bazaconie

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...