Jump to content
matz9101

Temperatura normala a unei placi video

Recommended Posts

De curand mi-am achizitionat un Acer ASPIRE 5755G, Procesor Intel Core i5-2430M 2.4Ghz with turbo boost up to 3.00GHz, Placa video nVidia GeForce GT540M CUDA - 2GB dedicata, RAM 4GB DDR3, 750 GB HDD, DVD-Super Multi DL drive, Acer Nplify 802.11b/g/n si as dorii sa aflu mai multe pareri, detalii, lucruri pe care nu le stiu despre el, in special placa video ... care este temperatura acesteia normala ?:D

Link to comment
Share on other sites

Daca nu este peste 80 de grade la maxim atunci nu te intereseaza temperatura :))

La mine, cam la toate laptopurile care le-am avut(cu placa video dedicata), 4 sau 5, temperatura medie pe idle era 35 de grade, si fortat la maxim cam 50-60 de grade. Cu timpul s-ar putea sa atinga si 90 de grade O_O Dar daca poti, schimba pasta termala, daca nu, las-o asa...

Link to comment
Share on other sites

Spre exemplu daca te joci Crysis 2 sau Battlefield 3(sau orice joc care necesita o placa video calumea) si nu iti merge jocul in reluare , nu are rost sa iti bati capu cu temperaturile.Daca tot esti curios exista programe care iti arata temperatura GPU-ului.(GPU Meter - ii gadget pt windows 7/Vista) Daca temperatura depaseste 80 grade C atunci ar putea fi o problema.

Link to comment
Share on other sites

Spre exemplu daca te joci Crysis 2 sau Battlefield 3(sau orice joc care necesita o placa video calumea) si nu iti merge jocul in reluare , nu are rost sa iti bati capu cu temperaturile.Daca tot esti curios exista programe care iti arata temperatura GPU-ului.(GPU Meter - ii gadget pt windows 7/Vista) Daca temperatura depaseste 80 grade C atunci ar putea fi o problema.

Battlefield 3 m-am jucat si nici-o sacadare. Toate merg la maxim si perfect.

Deci nu trebuie sa imi fac probleme.

Link to comment
Share on other sites

Daca te referi la placa video tin sa spun ca nu am gasit pe net pretul acesteia.

Astia cauta placi video pt laptopuri :))............ !

Bine ......daca vorbim mai "in deep" asa, se gasesc scoase chipseturile dupa alte placi de baza de laptop pentru a fi puse pe alte placi de baza la un alt laptop cu chipsetu bulit exact ca o operatie de schimbare de organ,insa tint sa cred ca nu-l duce capu pe mr "matz9101" asa de departe .

Cat despre temp atat cat nu ajungi la 90 ...da-i branci ....daca ajngi la 90 nu te juca mult ca o sa ajungi la "operatie".

Bafta !

Link to comment
Share on other sites

Eu am un Acer aspire 5742g , cam aceiasi configuratie , doar un gt 420m , iar temperaturile maxime atinse in FurMark sunt undeva la 75-85 coolerpad Intex 24 cm .

Temperaturile in jocuri ar trebuii sa stea la maxim 75 C in cele mai solicitante jocuri , gen bf3. iar 60 c in jocuri normale..

Oricum , sistemul de racire este destul de bine facut , doar sa ai grija la praf , in rest felicitari pt. achizitie.

Pe viitor , un cooler thermalright , nu ar strica.

Link to comment
Share on other sites

Astia cauta placi video pt laptopuri :))............ !

Bine ......daca vorbim mai "in deep" asa, se gasesc scoase chipseturile dupa alte placi de baza de laptop pentru a fi puse pe alte placi de baza la un alt laptop cu chipsetu bulit exact ca o operatie de schimbare de organ,insa tint sa cred ca nu-l duce capu pe mr "matz9101" asa de departe .

Cat despre temp atat cat nu ajungi la 90 ...da-i branci ....daca ajngi la 90 nu te juca mult ca o sa ajungi la "operatie".

Bafta !

Prietene de ce te bagi ca musca-n kkt ?

Link to comment
Share on other sites

Daca te referi la placa video tin sa spun ca nu am gasit pe net pretul acesteia.
Astia cauta placi video pt laptopuri :))............ !

Bine ......daca vorbim mai "in deep" asa, se gasesc scoase chipseturile dupa alte placi de baza de laptop pentru a fi puse pe alte placi de baza la un alt laptop cu chipsetu bulit exact ca o operatie de schimbare de organ,insa tint sa cred ca nu-l duce capu pe mr "matz9101" asa de departe .

Cat despre temp atat cat nu ajungi la 90 ...da-i branci ....daca ajngi la 90 nu te juca mult ca o sa ajungi la "operatie".

Bafta !

Pisoi ,mai bine taceai ca nu prea ai nicio legatura .....!

Mai sunt si oameni care isi vand placile video, nu cautam neaparat in magazin.

In fine, observ ca pe aici daca te vedea lumea ca ai cateva post-uri repede sare sa iti arate ca e el mare si tare.

Nimeni nu s-a nascut inavat, asa ca te rog frumos sa iti vezi de treaba. Fiecare e liber sa invete cate ceva nou, Einstein;)

Link to comment
Share on other sites

Pai daca nu are placa integrat un termomentru sau mai stiu eu ce... poti pune tu unul... bine.. vei afla ceva aprox... oricum gandeste asa... daca pui mana si e ok atunci e bine... daca ai intrebat asta mai e posibil faptul sa te arda cand pui mana. Ai grija cu aerisirea ca nu stiu daca iti acopera garantia o greseala ca asta.

Link to comment
Share on other sites

Poti folosi programul Everest pentru a observa temperaturile la senzori(si alte componente). La laptopuri limitele la temperaturile sunt un pic mai reduse. Dupa 95 grade, iti incep problemele... Desi nu cred ca vei depasi 85, sistemul de autoracire isi face singur treaba destul de bine.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...