Jump to content
daatdraqq

17 hackeri perchezitionati de DIICOT. Fraudele pe Internet depasesc 6 mil. euro

Recommended Posts

Procurorii DIICOT fac, miercuri, 15 perchezitii in Bucuresti si 7 judete, urmand sa fie aduse la audieri 17 persoane suspectate de infractiuni informatice, care au produs un prejudiciu de peste 6 milioane de euro.

"Procurorii Directiei de Investigare a Infractiunilor de Criminalitate Organizata si Terorism - Serviciul Teritorial Ploiesti efectueaza 15 perchezitii domiciliare - 6 in municipiul Bucuresti, 3 in municipiul Constanta, precum si in Sinaia, Pitesti, Braila, Craiova, Sibiu, com. Fintea, jud. Dambovita, actiunea vizand destructurarea unui grup infractional organizat transfrontalier, specializat in savarsirea de infractiuni informatice", se arata in comunicatul DIICOT.

Astfel, procurorii DIICOT fac cercetari pentru savarsirea infractiunilor de acces fara drept la un sistem informatic, in scopul obtinerii de date informatice, prin incalcarea masurilor de securitate, detinerea fara drept a unor programe informatice si cauzarea unor prejudicii materiale prin introducerea de date informatice in scopul obtinerii de mijloace materiale.

Conform anchetatorilor, in perioada octombrie 2010 - aprilie 2012, invinuitii Ghica Alexandru si Ursu Mihai Valentin au constituit un grup infractional organizat, la care au aderat alte 11 persoane, in scopul obtinerii de beneficii financiare substantiale, prin accesarea fara drept a unor sisteme informatice, prin incalcarea masurilor de securitate.

Invinuitii au obtinut, prin intermediul unor aplicatii informatice puse la dispozitie de catre invinuitul Ene Alin Gabriel, date informatice - ip-uri, user, parola, ale unor conturi de SIP si VOIP, pe care le-au utilizat ulterior pentru a apela numere cu suprataxa din strainatate (Marea Britanie, Germania, Spania, Taiwan, Siera Leone etc), obtinand un procent de 10-15% din valoarea apelurilor pe minut, potrivit DIICOT.

Totodata, Ene Gabriel este acuzat ca a perturbat grav, fara drept, functionarea unui site oficial, pe care l-a accesat ilegal, redirectionand clientii care accesau site-ul catre o aplicatie pirat si ulterior catre o pagina contrafacuta.

Se mai retine ca, in perioada septembrie 2011 - aprilie 2012, invinuitii Etcu Petru si Ghita Eugen George au postat pe site-uri specializate din Statele Unite ale Americii, anunturi de vanzare a unor autoturisme de lux, solicitand potentialilor clienti fie un avans din pret, fie datele unor conturi sau carduri bancare.

Datele astfel obtinute au fost utilizate in mod fraudulos pentru transferul unor sume substantiale de bani din contul titularilor in conturile invinuitilor.

Valoarea prejudiciului cauzat prin activitatea infractionala depaseste suma de 6.000.000 euro.

In urma perchezitiilor, 17 persoane vor fi duse la sediul DIICOT - Serviciul Teritorial Ploiesti pentru a fi audiate.

Procurorii DIICOT au colaborat in instrumentarea cauzei cu ofiterii din cadrul Secret Service si FBI.

Cercetarile in cauza au fost efectuate impreuna cu ofiteri de politie judiciara din cadrul BCCO Ploiesti, iar perchezitiile au fost efectuate cu sprijinul jandarmilor din cadrul Gruparii "Matei Basarab" Ploiesti.

IT&C: 17 hackeri, perchezitionati de DIICOT. Fraudele pe Internet depasesc 6 mil. euro

Link to comment
Share on other sites

Mda....faza e cam cusuta cu ata alba. Nustiu cat de bine va vine sa credeti dar Alin era capul lor. Cand ia venit politia pe cap era foarte fresh. Maicasa machiata. Politistii colectau probele fara manusi sau alte ustensile. Iar toate astea la 6 dimineata. Si mai sunt de zis. Dar nu ma bag. Imi e destul de cunoscuta persoana lui. Activa si aici, dar nu foarte tare. Pe ProTv numa de Alin au dat.

Link to comment
Share on other sites

Bani astia sunt cea mai mare slabiciune a multor oameni.. in general femei...

Acum o sa stea cu un bat in cur cativa ani si daca au strans macar 500.000 de coco traiesc bine dupa...

@DuTy^ lasa frate ca pentru 500k (sa mi ramana) as sta si eu cativa ani. Au fost copii...cu cat sunt mai multi...in ''echipa'' cu atata e mai usor...sa i prinda...si in +...mai stau si in romania....daca era cnv ''jmeker'' cu ei fac pariu ca acum cel putin...jumatate din ei stateau pe un sezlong prin cine stie ce tara ...si numarau banii...dar na...ce sa faci acum :) asta este :P

P.S. aviz amatorilor de ''senzatii tari'' nu mai stai fratilor in ro...daca faceti magarii...afara ''gaborii'' astia dorm pe ei...:)

Link to comment
Share on other sites

Fraude de 6 mln euro...Cine stie care o fi suma reala,in majoritatea cazurilor cind depisteaza pe cineva baga dupa ei toate pierderile lor,nu prea conteaza cine le-a facut.Stiu un caz in care persoana data a furat 1,5 dar i s-au pus dupa el 8 milioane.

Link to comment
Share on other sites

Fraude de 6 mln euro...Cine stie care o fi suma reala,in majoritatea cazurilor cind depisteaza pe cineva baga dupa ei toate pierderile lor,nu prea conteaza cine le-a facut.Stiu un caz in care persoana data a furat 1,5 dar i s-au pus dupa el 8 milioane.

poi cu sip pagubele is imense ca ei primesc 15-20% din cat baga intelegi? faci apeluri de 1 milion iei 150-200k , dar nu vezi ca erau si cu licitatii...si mai multe baietii...tot timpu cand sunt multi...se ajunge la bratari e de ajuns sa ia coada 1 , 1 singur...si se duc toti.

Sa ti dau un ex...in ultimul timp bancile nici nu prea mai publica pierderile reale pt ca au asigurari de ex iti ia cnv bani de pe card...la atm(clonat) sau online platii facute el tu faci plangere la politie de obicei iti returneaza banii in 30 zile aici nici banca(doar ca imagine) nici tu nu pierzi(doar ca ramai o perioada de timp cu banii blocatii) singura care pierde e compania de asigurari da sa fim seriosi daca vezi statistica sunt cateva sute de milioane la nivel global pe an ceea eu sincer nu cred cifra e cu mult mai mare.

In ziua de azi cn face bani sunt aia care au in spate relatii multe si capital mare .

Copilasi astia ''vomita'' prea mult....si se arata prea mult cunosc persoane care au milione in conturi si la prima vedere nu dai 2 bani pe ei :)

HF

Edited by novarulles
Link to comment
Share on other sites

Gainarii, aviz amatorilor, bagati-va mintile in cap, ar fi trebuit sa va fie de ajuns scandalul tinkode.

PS: tinkode liber:

Obiect dosar: prelungirea duratei arest?rii preventive dispuse în cursul urm?ririi penale (art. 156 ?i urm?toarele C.p.p.)

[TABLE=class: Grid]

[TR=class: GridItem]

[TD]29/03/2012[/TD]

[TD]respinge cererea[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD=colspan: 2]Solutie: În baza art. 155, 156 ?i 159 Cpp, respinge ca nefondat? propunerea Parchetului de pe lâng? ÎCCJ - DIICOT, privind prelungirea m?surii arest?rii preventive a inculpatului CERN?IANU MANOLE R?ZVAN . În baza art. art. 139 al.1 Cpp rap. la art. 145 ind. 1 Cpp, dispune înlocuirea m?surii arest?rii preventive a acestui inculpat cu m?sura oblig?rii de a nu p?r?si ?ara f?r? încuviin?area instan?ei, pe o perioad? de 30 de zile dup? punerea în libertate. În baza art. 145 ind. 1 Cpp rap. la art. 145 al. 2 ind. 2 ?i alin.1 ind.1 ?i alin. 1 ind. 2 Cpp, pune în vedere inculpatului ca, pe durata m?surii oblig?rii de a nu p?r?si ?ara, s? respecte urm?toarele obliga?ii: a) s? se prezinte la organul de urm?rire penal? sau, dup? caz, la instan?a de judecat? ori de câte ori este chemat; B) s? se prezinte la poli?ia în a c?rei circumscrip?ie se afl? locuin?a sa, conform programului de supraveghere întocmit de poli?ie sau ori de câte ori este chemat; c) s? nu î?i schimbe locuin?a f?r? încuviin?area instan?ei; d) s? nu de?in?, s? nu foloseasc? ?i s? nu poarte nicio categorie de arme; e) s? nu mai acceseze re?eaua internet. În baza art. 145 al. 2 ind. 2 teza a II- a Cpp, atrage aten?ia inculpatului c?, în caz de înc?lcare cu rea-credin?? a m?surii sau a obliga?iilor care îi revin, se va lua fa?? de acesta m?sura arest?rii preventive. În baza art. 192 al.3 Cpp, cheltuielile judiciare avansate de stat r?mân în sarcina acestuia. Cu drept de recurs în termen de 24 ore de la pronun?are pentru procuror ?i de la comunicare, pentru inculpat. Pronun?at? în ?edin?? public? azi, 29 martie 2012, ora 14,45.

[/TD]

[/TR]

[/TABLE]

sursa: ROMÂNIA - Ministerul Justi?iei

Acum nu e clar daca hotararea este definitiva si irevocabila.

Link to comment
Share on other sites

Sper ca au avut timp sa se distreze si ei macar putin. Nu e usor sa faci ceea ce au facut ei. Ba din potriva, este foarte greu, foarte solicitant si foarte periculos. Din ce in ce mai multe cazuri care-i privesc pe hackerii din Romania. Fiti siguri ca comunitatea este monitorizata, asa ca aveti grija cu ce va mai laudati.

Link to comment
Share on other sites

Sper ca au avut timp sa se distreze si ei macar putin. Nu e usor sa faci ceea ce au facut ei. Ba din potriva, este foarte greu, foarte solicitant si foarte periculos. Din ce in ce mai multe cazuri care-i privesc pe hackerii din Romania. Fiti siguri ca comunitatea este monitorizata, asa ca aveti grija cu ce va mai laudati.

Hai ma frate fi serios tu te uiti ce scrii?...ca au scanat...dupa SIP-uri...?La faza cu accesul in situl celor de la Kaspersky da aia e ceva dar restu...licitatii...si alte gainarii ''made in romania'' daca tu asta vezi prin ''hacking'' si jmekerie apucate de agricultura cat mai repede frate...spatiu virtual nu e de tine...sper ca n am fost rautacios :P

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Gainarii, aviz amatorilor, bagati-va mintile in cap, ar fi trebuit sa va fie de ajuns scandalul tinkode.

PS: tinkode liber:

Obiect dosar: prelungirea duratei arest?rii preventive dispuse în cursul urm?ririi penale (art. 156 ?i urm?toarele C.p.p.)

[TABLE=class: Grid]

[TR=class: GridItem]

[TD]29/03/2012[/TD]

[TD]respinge cererea[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD=colspan: 2]Solutie: În baza art. 155, 156 ?i 159 Cpp, respinge ca nefondat? propunerea Parchetului de pe lâng? ÎCCJ - DIICOT, privind prelungirea m?surii arest?rii preventive a inculpatului CERN?IANU MANOLE R?ZVAN . În baza art. art. 139 al.1 Cpp rap. la art. 145 ind. 1 Cpp, dispune înlocuirea m?surii arest?rii preventive a acestui inculpat cu m?sura oblig?rii de a nu p?r?si ?ara f?r? încuviin?area instan?ei, pe o perioad? de 30 de zile dup? punerea în libertate. În baza art. 145 ind. 1 Cpp rap. la art. 145 al. 2 ind. 2 ?i alin.1 ind.1 ?i alin. 1 ind. 2 Cpp, pune în vedere inculpatului ca, pe durata m?surii oblig?rii de a nu p?r?si ?ara, s? respecte urm?toarele obliga?ii: a) s? se prezinte la organul de urm?rire penal? sau, dup? caz, la instan?a de judecat? ori de câte ori este chemat; B) s? se prezinte la poli?ia în a c?rei circumscrip?ie se afl? locuin?a sa, conform programului de supraveghere întocmit de poli?ie sau ori de câte ori este chemat; c) s? nu î?i schimbe locuin?a f?r? încuviin?area instan?ei; d) s? nu de?in?, s? nu foloseasc? ?i s? nu poarte nicio categorie de arme; e) s? nu mai acceseze re?eaua internet. În baza art. 145 al. 2 ind. 2 teza a II- a Cpp, atrage aten?ia inculpatului c?, în caz de înc?lcare cu rea-credin?? a m?surii sau a obliga?iilor care îi revin, se va lua fa?? de acesta m?sura arest?rii preventive. În baza art. 192 al.3 Cpp, cheltuielile judiciare avansate de stat r?mân în sarcina acestuia. Cu drept de recurs în termen de 24 ore de la pronun?are pentru procuror ?i de la comunicare, pentru inculpat. Pronun?at? în ?edin?? public? azi, 29 martie 2012, ora 14,45.

[/TD]

[/TR]

[/TABLE]

sursa: ROMÂNIA - Ministerul Justi?iei

Acum nu e clar daca hotararea este definitiva si irevocabila.

Respingerea cererii procurorilor privind arestarea preventiva nu inseamna ca e liber.

Are ingradite multe drepturi, iar procesul nu s-a sfarsit.

Nu avea de ce sa-l aresteze preventiv pana la urma. Probele erau adunate, martori de influentat nu prea existau. Riscul ca el sa se tireze din tara nu era asa mare.

Daca e sau nu liber vom vedea cu adevarat peste un an... doi... Cam asta e ritmul in care se judeca procesele in Romania.

Chiar si pentru un cacat de civil am asteptat pronuntarea un an si doua luni.

Link to comment
Share on other sites

Hai ma frate fi serios tu te uiti ce scrii?...ca au scanat...dupa SIP-uri...?La faza cu accesul in situl celor de la Kaspersky da aia e ceva dar restu...licitatii...si alte gainarii ''made in romania'' daca tu asta vezi prin ''hacking'' si jmekerie apucate de agricultura cat mai repede frate...spatiu virtual nu e de tine...sper ca n am fost rautacios :P

Stiu ce scriu. Pe langa asta, stiu sa folosesc si semnele de punctuatie in asa fel incat lumea sa inteleaga ce scriu. Ce te face sa crezi ca prin "Nu e usor sa faci ceea ce au facut ei...E foarte solicitant" nu ma refeream exact la site-ul celor de la Kaspersky?

Cat despre afirmatia ta in legatura cu spatiul virtual si persoana mea, este parerea ta, o parere neargumentata.

Si ce legatura are hackingul cu jmekeria?

Link to comment
Share on other sites

Stiu ce scriu. Pe langa asta, stiu sa folosesc si semnele de punctuatie in asa fel incat lumea sa inteleaga ce scriu. Ce te face sa crezi ca prin "Nu e usor sa faci ceea ce au facut ei...E foarte solicitant" nu ma refeream exact la site-ul celor de la Kaspersky?

Cat despre afirmatia ta in legatura cu spatiul virtual si persoana mea, este parerea ta, o parere neargumentata.

Si ce legatura are hackingul cu jmekeria?

Se vede dupa reply-ul tau la ce frecventa iti merge procesorul...te legi de gramatica mea si folosirea semnelor de punctuatie...iar cand ai terminat o dai la intors...si amintesti de situ-ul celor de la Kaspersky da .. da e solicitant sa pui la licitatii...sa scanezi SIP-uri...da foarte solicitant te intreb iarasi te uiti ce scri?Eu incercam sa ti explic despre persoanele de mai sus fac parte din categoria aia script kiddies un pic mai evoluati.

Tu i vezi jmekeri pe baietii astia ca au pus licitatii si scanat sip-uri :))) .

Legatura dintre hacking si jmekerie sti care e este?daca tot esti ''hàcàr'' si faci magarii fao in pana mea fa ti bani si mergi pe burta nu cu turma , fara sa te toarne eu il vad jmeker pe un individ de genu' asta.

P.S. nu mai postez ca e pierdere de vreme cu tine no ofense :)

Link to comment
Share on other sites

Se vede dupa reply-ul tau la ce frecventa iti merge procesorul...te legi de gramatica mea si folosirea semnelor de punctuatie...iar cand ai terminat o dai la intors...si amintesti de situ-ul celor de la Kaspersky da .. da e solicitant sa pui la licitatii...sa scanezi SIP-uri...da foarte solicitant te intreb iarasi te uiti ce scri?Eu incercam sa ti explic despre persoanele de mai sus fac parte din categoria aia script kiddies un pic mai evoluati.

Tu i vezi jmekeri pe baietii astia ca au pus licitatii si scanat sip-uri :))) .

Legatura dintre hacking si jmekerie sti care e este?daca tot esti ''hàcàr'' si faci magarii fao in pana mea fa ti bani si mergi pe burta nu cu turma , fara sa te toarne eu il vad jmeker pe un individ de genu' asta.

P.S. nu mai postez ca e pierdere de vreme cu tine no ofense :)

Am zis eu ceva de licitatii? Am zis ceva de scanat SIP-uri? De ce zici ca "o dau la intors"? Ce legatura au licitatiile cu scripturile? Am zis eu ca-i vad smecheri pe baietii astia?

Raspunde-mi la intrebarile astea, si poate ca o sa-ti dau dreptate.

P.S. : Daca te rog sa scrii mai corect, ca sa nu fiu nevoit sa-ti citesc posturile de 5 ori, o vei face?

Link to comment
Share on other sites

Ma dar tu chiar asa o arzi la nesimtire uite te in pana mea la ce ai scris postul tau tu cam aia ai dat de inteles ce am scris eu mai sus , invata sa te exprimi :)

Hai sa nu mai spamam topicul ca nu e frumos sti vb aia cel mai destept cedeaza :) eu cedez :)

P.S. Referitor la gramatica mea , nu nu o voi face poate in felul asta faci spume si crapi :)

Edited by novarulles
Link to comment
Share on other sites

Sa ii interzici unui hacker accesul la internet e ca si cum i-ai taia unui labar mainile ( caterica si bataie de joc ).

ar trebui facut un topic how to be a hacker after...;;) din experientele altora de a folosi internetu dupa(prinsi, neprinsi dupa ce au folosit)...

Link to comment
Share on other sites

@Cheater din pacate sau fericire pentru unii, TinKode nu e liber:

"30/03/2012 Admis recurs

Solutie: În baza art. 38515 pct. 2) lit. d) C.p.p., admite recursul formulat de recurentul Parchetul de pe lâng? Înalta Curte de Casa?ie ?i Justi?ie, Direc?ia de Investigare a Infrac?iunilor de Criminalitate Organizat? ?i terorism, Structura Central?, împotriva încheierii din data de 29.03.2012, pronun?ate de Judec?toria Sectorului 5 Bucure?ti în dosarul nr. 7782/302/2012, caseaz? în parte încheierea recurat? ?i, rejudecând, în baza disp. art.155 ?i urm. C.p.p. dispune prelungirea duratei m?surii arest?rii preventive a inculpatului Cern?ianu Manole R?zvan pe o perioad? de 30 zile, de la data de 31.03.2012 pân? la 29.04.2012, inclusiv. Men?ine celelalte dispozi?ii ale încheierii recurate. În baza art. 192 alin. 3) C.p.p., cheltuielile judiciare avansate de stat r?mân în sarcina statului. Definitiv?. Pronun?at? în ?edin?? public? azi, 30.03.2012."

Link to comment
Share on other sites

ar trebui facut un topic how to be a hacker after...;;) din experientele altora de a folosi internetu dupa(prinsi, neprinsi dupa ce au folosit)...

Si cine se mai baga ma in seama...cu ei??? :)) nu te ar lua paranoia asa un pic?? ma refer la aia care ''scapa'' asa ''usor''.

Edited by novarulles
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...