Jump to content
bcman

Ce te-a impresionat cel mai mult?

Recommended Posts

În acest post a? vrea s? punem la un loc tot ce ne-a impresionat sau chiar schimbat percep?ia asupra anumitor lucruri (de ex: a vie?ii). Ar fi bine ca fiecare s? aib? doar un singur post în acest topic, pe care s?-l editeze cu noi informa?ii.

Categoriile sunt: filme, desene animate (inclusiv anime-uri), seriale, c?r?i (inclusiv benzi desenate - aici m? refer la cele „serioase” de zeci de pagini ?i manga) ?i imagini (gen cele de pa 9GAG sau comics-uri scurte).

Fiecare post va fi structurat pe aceste categorii (de?i nu e obligatoriu s? fie incluse toate). Dac? de exemplu la categoria „desene animate” vreau s? postez un anime, voi preciza aceasta între paranteze, la fel ?i pentru benzile desenate ?i manga. ex:

Desene animate:
- Deadman Wonderlan [I](anime)[/I]

La fiecare desen/film/carte se va posta o scurt? descriere (~10 cuvinte sau o poz?/un videoclip) în care s? fie prezentat caracterul general (de exemplu la un film se poate scrie horror), dar ?i ce va impresionat cel mai mult la el.

Dac? dori?i o nou? categorie îmi pute?i trimite un PM. Vreau s? p?str?m topicul cât mai curat, deci f?r? discu?ii despre filme. Ca o recomandare, posta?i filme mindf*cked, care chiar te las? „masc?”, nu vreau chestii gen Zeitgeist.

PS: Voi posta lista mea, doar dup? ce posteaz? alt cineva. Nu vreau s? „contaminez” acest post.

Edited by bcman
Link to comment
Share on other sites

Sinopsis Banana Joe(comedie)

Banana Joe (Bud Spencer) traieste intr-un sat tropical, un adevarat Paradis, neatins de birocratie, coruptie, droguri sau alte boli incurabile de care sufera societatea moderna.

Pentru a putea folosi o barca pe care a cumparat-o, Banana Joe este informat ca are nevoie de un permis. Dornic sa indeplineasca ceea ce pare a fi doar o simpla formalitate, eroul nostru pleaca la oras.

Incurcaturile si peripetiile apar imediat, Banana Joe ajungand sa fie implicat in tot felul de intamplari ciudate si haioase,

Banana Joe (1982) - Comedie - Filme Online - FILME ONLINE GRATIS SUBTITRATE IN LIMBA ROMANA

Link to comment
Share on other sites

Desene animate :


-Deathnote (anime)
Yagami Light is as perfect a hero as you could imagine--perfect grades, perfect public record, perfect looks--in every facet, his image is squeaky clean.

This all ends one fateful day when the Shinigami known as Ryuk drops his Death Note out of the realm of the afterlife, into Light's schoolyard. Light stumbles across it and reads the directions: write the name of the person you want dead in the Death Note--with their image in your mind--and they will die in the manner you have specified in this supernatural journal. Otherwise, if the circumstance is not specified in writing, the victim will, within minutes, suffer a fatal heart attack.

Thinking it a stupid prank initially, Light puts it to the test when saving an innocent woman from being assaulted. To his horror, it works. Could ridding the world of criminals be this easy?

Inspired with a new renewed sense of justice, Light indulges himself completely in his newfound power, self-righteously declaring himself the bringer of a new, utopian future--

--one name at a time.

-The boondocks

Filme:

-25th hour


Cornered by the DEA, convicted New York drug dealer Montgomery Brogan reevaluates his life in the 24 remaining hours before facing a seven-year jail term.

-Revolution OS (tin minte ca auzisem eu de linux, da nu ma prea interesa, dupa ce am vazut documentaru nu prea m-am mai putut desparti de el, si bine-mi pare)

-Fight club (mai mult sau mai putin)


An insomniac office worker and a devil-may-care soap maker form an underground fight club that transforms into a violent revolution.

-Seria Matrix (nu cred ca mai are nevoie de descriere) + Documentaru asta

Edited by Patrunjel
Link to comment
Share on other sites

Seriale: Psych , The Mentalist , SuperNatural , Person of interest , Lie to me

Filme: Loser

Desene animate: Viata cu Louie, Ce-i cu Andy , Regele Shaman , Autobuzul magic:)) , Tom si Jerry

Anime: Naruto , Kenichi(unul din cele mai bune animeuri vazute de mine) , HellSing , Dragon Ball(toate seriile inclusiv filmele)

Carti:(nu am citit)

Mai sunt dar le-am uitat.

Link to comment
Share on other sites

In materie de seriale Psych

Desenele care mi-au placut : tom si jerry, popeye si viata cu louie

Filme: doar 10 din cele de actiune si cele psihologice care le-am vizionat, dar si seria CUBE a fost buna chiar daca e cam horror

OFF si ca o mica gluma de santier: silicoanele lu' Nicoleta Luciu :P

Link to comment
Share on other sites

* Carti nu prea am citit dar una singura m-a pus pe ganduri:

Roadside picnic

? Un picnic. Închipuie?te-?i o p?dure, un drum, o poieni??. De pe drum vine o ma?in? ?i se opre?te în poieni??. Din ma?in? ies tineri; apar sticle, co?uri cu mîncare, fete, tranzistori, foto ?i cineaparate. Se face un foc, se pun corturile, se d? drumul la muzic?, iar diminea?a o întind. Animalele, p?s?rile, insectele, care toat? noaptea au privit cu groaz? la tot ce s-a petrecut, ies din ad?posturile lor. ?i ce v?d? Pe iarb? s-a scurs ulei de motor, benzin? v?rsat?, bujii ?i filtre de ulei aruncate ici-colo. Peste tot zac cîrpe, becuri arse, cineva a uitat o cheie. De pe ap?r?toarele de protec?ie ale ro?ilor s-a scurs murd?ria, care s-a lipit de prin cine ?tie ce mla?tini... ?i, bineîn?eles, urme de foc, cotoare de mere, hîrtii de la bomboane, cutii de conserve, sticle goale, o batist?, poate vreun briceag, ziare vechi ?i rupte, eventual ?i ni?te monezi, flori ve?tejite din alte poieni?e...

[...]

? Dac? mai vrei înc? una... Vizita a avut loc într-adev?r, dar ea nu s-a terminat. Practic ne afl?m înc? în starea de contact, numai c? nu b?nuim asta. Extratere?trii s-au cuib?rit în Zone ?i ne studiaz? meticulos, în acela?i timp preg?tindu-ne pentru "minunile cumplite ale viitorului".

? A?a am zis ?i eu, se bucur? Nunan. A?a cel pu?in se explic? zgomotele misterioase ce se produc în ruinele uzinei. Apropo, picnicul t?u nu explic? h?rm?laia de-acolo.

? P?i, de ce nu-l explic?? îl contrazise Valentin. Poate c? una din fete a uitat în poieni?? vreun ursule? mecanic...

* Dupa ea a urmat si filmul:

Stalker 1979 in regia lui Tarkovsky (omul asta e mai mult decat un geniu, vedeti si restul filmelor, nu mindfuckurile alea comerciale).

* Dupa film au urmat jocurile:

S.T.A.L.K.E.R. (Shadow Of Chernobyl, Clear Sky, Call Of Pripyat) ... cea mai buna combinatie de rusi, fps-rpg, fizica, Zona, dezastrul de la centrala atomica (26 aprilie, ca si data mea de nastere :]).

Similare: Metro, Cryostasis.

Daca tot vorbesc de jocuri vreau sa amintesc si de povestea (pe care nici acum nu am uitat-o) din Star Wars KOTOR (I si II, III e mmorpg), in cautarea celor similare am dat de Mass Effect (mult mai bine pus la punct la partea de AI si interactiune umana) si dintotdeauna jazzul a stat bine pe langa Fallout (cei ce nu au rabdare sa sara direct la 3 apoi New Vegas). Apreciez si respect munca depusa in miile de dialoguri inregistrate de actori pentru astfel de jocuri (desi par mai mult filme) efortul de a face tot felul de schite si designuri cat mai reusite pentru "lume", OSTul unic care chiar inspira ceva in functie de loc, decizii si personaje, etc, intelegeti voi ideea :).

Nu sunt genul NFS, COD, Crysis, Max Payne, AC, Prototype (desi am trecut si prin astea ... imi placea sa le iau si sa le termin pe banda rulanta :)) ) dar am descoperit senzatii tari in puzzle games ce iti mai pun si mintea la contributie fara a plictisi ca Penumbra (facusem un challenge inspirat din asa ceva), Dreamfall, Syberia, Amnesia, pentru o lista mult mai lunga aici.

Deja incep s-o lungesc si ajung de la lucrurile care chiar m-au marcat la ceva ce pur si simplu "imi place".

* Desene:

Nu am vazut nicaieri (nici in filme/emisiuni) atata umor inteligent, joc de cuvinte, satira subtila, originalitate si buna dispozitie cat am gasit in seria Futurama (3 filme + 6 sezoane) atatea caractere si tipologii din viata de zi cu zi, atat de bine sudate.

* Constienta mortii:

Vazusem candva Melancholia, The Bucket List apoi The Fountain si mi s-au trezit niste ganduri (acompaniate de transpiratii reci) ca nimeni nu scapa de moarte, la o anumita varsta, la un moment dat va trebui sa te confrunti cu "trecerea" catre ceea ce urmeaza, dar (stiu ca suna cam ateist) daca nu exista un "urmator pas", o urmatoare constienta, pur si simplu incetezi in a exista ?

Edited by cmiN
Link to comment
Share on other sites

Film:Room 1408

images?q=tbn:ANd9GcRZT2IREdcGd2Jny9rtKN2uRyJqCVxncjSp8bVyZNXEXLyXN9Jt

Film american din 2007, creat pentru genurile psihologic horror ?i bazat pe o scurt? povestire scris? de Stephen King.John Cusack) este un celebru scriitor de romane horror. Mike dore?te s? demonstreze c? nu exist? paranormal, c? nu exist? nimic dup? moarte ?i c? nu exist? Dumnezeu. El a fost prin cele mai bântuite case ?i cimitire, dar nu a g?sit nicio dovada a vie?ii de dup? moarte. În plimb?rile sale ajunge la hotelul Dolphin, unde se cazeaz? la camera 1408 f?r? a ?ine cont de avertiz?ri

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...