Jump to content
novarulles

Moderare ''RST Market'' [ON]

Recommended Posts

Dupa cum vedeti Aici a fost scoasa moderarea pe RST Market deja au inceput sa curga...topicurile facute cu,,, conturi care au...cateva ore/zile vechime...nu o sa treaca mult timp si o sa inceapa sa curga si tepele.

Propun reintroducerea aprobarii fiecarui topic nou postat pe RST Market.

pana la urma de ce te preocupa pe tine asta :) daca ai de cumparat , cumpara de la persoane pe care le consideri de incredere.

si un utilizator cu 2 - 3 posturi poate fi un vanzator cinstit .

toate lucrurile se fac cu un scop , unile poate gandite , unele poate mai putin gandite .

Edited by black_death_c4t
Link to comment
Share on other sites

pana la urma de ce te preocupa pe tine asta :) daca ai de cumparat , cumpara de la persoane pe care le consideri de incredere.

si un utilizator cu 2 - 3 posturi poate fi un vanzator cinstit .

toate lucrurile se fac cu un scop , unile poate gandite , unele poate mai putin gandite .

O sa se umple forumul de excroci,tepari...si alte prostii.... vrei sa devina din forum de securitate...''black market'' ?

Link to comment
Share on other sites

eu mi-am luat deja o teapa asa de bun venit si nu pot sa nu fiu de acord cu novarulles.

binenteles ca vina este doar a mea, trebuia sa fi stiut mai bine..dar asta e.

si im permit sa adaug ceva:

- ar trebui implementat un serviciu oficial de escrow in forum, unul din admini sau supermoderatori sa se ocupe de asta, binenteles contra cost, unde cel care cumpara plateste "escrow fees" (un % din valoarea tranzactiei intre cei doi, sau un standard escrow fee 1-2-3 euro/usd la alegerea celui care tine escrow - ul )

- ar trebui creata o noua sectiune sau un subforum in market intitulat "black list" sau " tepari " sau... unde sa fie postate detaliile celor care se ocupa cu asa ceva, ip-uri, paypalul sau lr-ul dupa caz, emailul...cam tot despre ei. Asta le va face viata mult mai grea si se vor gandi de 2 ori inainte de a da tepe aici.

Parerea mea :)

Link to comment
Share on other sites

Cea mai buna solutie: Verified market si unverified market. Cine vrea sa se riste, cumpara de la vanzatori neverificati. Vanzatorii verificati, care ofera calitate, sa aiba dreptul sa posteze la verified market. Din cate am vazut pe aici, flux (sau ceva de genul) era serios. Sunt sigur ca sunt si multi altii ca el.

La unverified market, sa nu fie moderare. La verified market nu mai e nevoie. Cine vrea sa devina vendor verificat, trimite PM la unul din admini, discuta cu el, ii arata dovezi, etc. Fiecare se descurca. Riscul ca un user care-si face o reputatie ca vendor sa devina scammer, e destul de mic.

Link to comment
Share on other sites

Cea mai buna solutie: Verified market si unverified market. Cine vrea sa se riste, cumpara de la vanzatori neverificati. Vanzatorii verificati, care ofera calitate, sa aiba dreptul sa posteze la verified market. Din cate am vazut pe aici, flux (sau ceva de genul) era serios. Sunt sigur ca sunt si multi altii ca el.

La unverified market, sa nu fie moderare. La verified market nu mai e nevoie. Cine vrea sa devina vendor verificat, trimite PM la unul din admini, discuta cu el, ii arata dovezi, etc. Fiecare se descurca. Riscul ca un user care-si face o reputatie ca vendor sa devina scammer, e destul de mic.

+1 vot de la mine

edit: novaplm invata limba romana

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...