Jump to content
pyth0n3

Kindle Behind The Curtain

Recommended Posts

Plecand din 2012 pot afirma ca pamantul nu se invarte doar in jurul Soareleui ci si in jurul unui obiect care poate fi chemat "Social Network".

Am incercat intotdeauna sa am o anumita limita cand vine vorba de identitatea personala si sa expun cat mai putine date pe internet.Google mi-a cerut numarul de telefon, Linkedin mia cerut un curriculum si multe alte date ,Blogspot o mica fotografie ,Ebay toate datele personale inclus o carte de credit.Pentru necesitate a trebuit sa multumesc pe fiecare in parte dar totusi am ignorat sa public datele personale catalogate ca fiind confidentiale si am reusit sa conving Ebay spre exemplu ca adresa unde trebuie sa trimita produsul, cartea de credit si contul paypal nu trebuie sa fie neaparat al meu.Am ignorat Facebook si restul portalelor de social network deoarece am considerat ca ar fi o mare pierdere de timp .Daca nu ati creat pana in prezent un cont intrun Social Network sa nu va pierdeti timpul sa il creati.Nu am creat niciodata un cont Yahoo personal si nu m-am folosit de portalul lor deoarece sa spun sincer as fi preferat mai mult Google (doar pentru faptul ca am stimat intotdeauna ceea ce au facut Sergey Brin si Larry Page nu pentru conceptul comercial pe care acest portal il are in prezent).Singurul lucru care ma mai tine legat de Yahoo este portalul Yahoo Finance pentru diversele optiuni pe care le ofera.

Am inceput acest articol vorbind despre diverse portale dar voi continua cu Amazon.Intrun final in 2012 am creat si un cont Amazon deoarece mi sa parut interesant acest Ebook pe care il pune la dispozitie si anume Kindle .Ca si Iphone exista diverse tipuri de Kindle iar eu am decis sa iau ceva simplu pentru a citi carti si versiunea Kindle Touch (no ads) a fost cea mai ideala deoarece Kindle Fire nu mai este un Ebook reader (parerea mea) ci un adevarat Ipad.Atentie au preturi diverse si platesti mai mult daca vrei un dispozitiv (no ads).Am deschis pachetul, am apasat butonul, sa aprins display-ul si primul lucru care a aparut e un Hello urmat de numele meu.Ok deci Amazon stie cum ma chiama.A doua oara cand am accesat portalul, Amazon incepe sa imi faca diverse sugestii de produse pe care ar trebui sa mi le cumpar in continuare si anume:

1.Imi spune ca ar trebui sa imi cumpar un incarcator pentru Kindle.

2.Imi spune ca ar trebui sa imi cumpar un cover

3.Imi spune ca imi lipseste si un screen protector pentru Kindle

4.Imi spune ca nu pot citi pe intuneric daca nu iau si un dispozitiv de tipul Reading Lights.

Asta inseamna ca Amazon ia decizii pentru mine si stie ce e mai bine.Majoritatea vorbesc de libertate pe cand altii decid cum trebuie sa iti fie satisfacuta placerea sau mai bine zis iti da un oridin dar nu e frumos sa spui ordin deoarece majoritatea cred ca isi cumpara pentru ca au decis in mod personal fara sa fie obligati chiar daca nu e asa.

Kindle are wireless si probabil toti se bucura de asa ceva deoarece se pot conecta la internet dar totul are o logica deoarece o data ce iti incarci cartile in dispozitiv si te conectezi la internet Amazon descarca metadata pentru fiecare Book pe care il ai in Kindle si dupa putin timp daca te mai conectezi o data la portalul lor Amazon stie si ce carti iti place sa citesti iar daca mai faci un Search iti apar doar produsele care te intereseaza deoarece Amazon a facut data mining si stie ce vrei defapt.Fiecare query facuta in browser-ul din Kindle este urmarita de catre Amazon si Amazon stie cate pagini ai citit dintro carte si la ce pagina ai ramas.(Keylogger comercial legazilat)

Un alt feature important a acestui dispozitiv este faptul ca iti permite sa selectezi text din cartile pe care le citesti si sa pui un NOTE asadar ori de cate ori poti sa ai un bookmark separat a unor randuri dintrun text pe care poate te intereseaza si ai vrea sa le salvezi intrun singur loc.O data ce faci un highlight la un paragraf vine salvat intrun singur loc chemat "My Clippings" si cand te conectezi la internet totul vine sincronizat cu portalul Amazon.Inca o data Amazon isi baga nasul sa vada ce te intereseaza iar data viitoare cand vei face un Search iti va baga pe nas primele produse care au o oarecare legatura cu ceea ce iti place tie.Oricum in subconstient tu vei crede ca de fapt tu vrei sa cumperi acest lucru pentru ca ti-a placut foarte mult dar inca o data altcineva a luat decizia pentru tine.Ca sa obtina mai multe date Amazon a scos pe piata si un Kindle 3G unde Amazon iti plateste conexiunea internet (Works Globally) doar pentru portalul Amazon si Wikipedia (Inca o resursa in plus pentru Data Mining)

Evident tu nu poti sa modifici numele unei carti in Kindle daca nu ai o aplicatie externa pentru Ebook management precum Calibre dar conceptul Kindle a fost creat in asa fel incat tu sa te conectezi la internet si sa descarci metadata de pe portalul Amazon asadar alaturi de numele tau care vine deja stampat cand primesti dispozitivul vor sta si datele tale.

Un alt aspect in legatura cu Amazon ar fi : In momentul in care cumperi un obiect pe portalul lor ,Amazon iti pregateste un form cu butonul Share pentru Facebook cu obiectul pe care l-ai cumparat , ca sa iti readuca aminte sa nu uiti sa te dai mare pe la altii cu obiectul pe care l-ai cumparat asadar vor venii noi clienti.Inca o data vorbim de libertate dar altii se joaca cu placerile noastre si decid ceea ce ar trebui sa credem noi ca de fapt ne trebuie.

Amazon a creat un format pentru Ebook si anume AZW si ofera si un serviciu online unde poti converti diverse alte formaturi precum PDF in AZW deoarece chiar daca Kindle suporta PDF sa nu credeti ca veti putea citi PDF cum credeti voi deoarece format-ul text-ului trebuie structurat pentru display-ul de 6" Inch ca sa fie o asezare in pagina pe placul cititorului dealtfel veti vedea numai prima jumatate verticala a paginii.Ei bine pentru a converti un format in AZW va trebui trimis documentul direct la Amazon si il veti primi direct pe Kindle asadar Amazon va creat deja o adresa de mail cand ati cumparat acest dispozitiv si arata cam asa numeletau[@]kindle.com (inca o data te obliga sa te conectezi la internet cu dispozitivul ca sa verifici email-ul si in acelasi timp iti sincronizezi datele tale cu ei)

Deci dorinta mea de a citi carti intrun Ebook a devenit un lucru public care trebuie impartit cu Amazon iar urmatoarele 2 lucruri cumparate pe Amazon au fost alese direct de catre ei deoarece au fost o necesitate pentru ceea ce am cumparat initial iar eu am apasat doar butonul Order.Ce pot sa spun despre structura acestui dispozitiv din punct de vedere Hardware? ,Freescale 532 MHz, ARM-11cu un Kernel Linux si foloseste o tehnologie E Ink (electrophoretic ink) care este destul de perfecta pentru a citi carti deci in loc sa le cititi in fata unui calculator sau in fata unui Ipad care sunt mult mai daunatoare pentru ochi ar fi de preferat sa le cititi in fata unui Ebook reader Alb/Negru.Pentru a mentine datele personale in sacul vostru nu conectati acest dispozitiv la internet si incercati sa folositi diverse alte aplicatii pentru a modifica metadata pentru fiecare ebook in parte precum Calibre.Dispozitivul citeste corect formaturi ca MOBI deci convertiti PDF in MOBI pentru a avea un rezultat mai bun.

In rest as putea adauga urmatoarele:

Un Kindle care nu este conectat la internet este mai sigur decat un Kindle conectat la internet dar avand in vedere faptul ca nu sunteti liberi vi se vor da ordine in asa fel incat sa luati singuri decizia de a actiona pe placul altora crezand ca va veti satisface placerile voastre.

Peace!

Edited by pyth0n3
Link to comment
Share on other sites

DA si eu ma gandeam de mult sa imi iau un Kindle dar am tot ezitat pentru ca eu vreau sa imi iau un Kindle Fire si sa ii bag android pe el dar inca nu este o versiune stabila de android pentru kindle, pentru cei interesati gasiti tot ce va trebuie in topicul urmator:

[iNDEX] Kindle Fire Development *FULL LIST* - 17.04.2012 - - xda-developers

Link to comment
Share on other sites

Nu imi dau seama daca postul vrea sa fie un review la un produs sau doar o ingrijorare a ta legata de privacy-ul in online. Nu inteleg de ce te ingrijoareaza ca iti face niste sugestii. Nu vrei? Nu cumperi.

Daca e legat de privacy atunci, sincer, mie imi place cand:

- emag/ebay/okazii imi sugereaza produse tinand cont de ce am comandat in trecut.

- google isi da seama in ce oras sunt cand caut ceva (Atunci cand caut 'pizza' pe telefon, stie ce numere de telefon sa imi dea).

- google are toate bookmarkurile/parolele mele si le pot tine sincronizate.

- pe o lista de discutii, lumea posteaza cu numele real (aici vine imediat responsabilitatea, nu vrei sa stie toti ca esti prost, dar pot sa stie de "dumitru_hacker_2004" ca e prost, ca doar iti faci alt cont, eventual razi si tu de el).

Nu sunt om de afaceri, politician, nu ma simt urmarit, in general nu am ce ascunde. Ce este cu atata ingrijorare? Stai in Romania, ai un buletin, tot esti intr-o baza de date.

Link to comment
Share on other sites

Nu vrei? Nu cumperi.

E greu de confirmat ca aceasta politica este valabila in zilele noastre, desi in unele cazuri cunoscand produsul si necesitatea ar putea fi dar unii sunt contransi sa cumpere deoarece creierul lor a fost umplut de catre mediul inconjurator si pentru ei e un trend.Un simplu exemplu a fost Iphone care a aprins scanteia in creierul unor persoale care lau cumparat doar pentru ca grupul care ii inconjoara avea Iphone.Deci nu este o necesitate care sa nascut in creierul individului de a cumpara Iphone ci de o strategie externa , probabil multi au avut telefon dar l-au aruncat doar pentru a avea Iphone .In primul rand eu nu sunt de parere ca omul este liber sa faca ceea ce vrea el deoarece nu este adevarat.Mediul inconjurator decide ceea ce un individ ar vrea .Cati isi cumpara o masina pentru ca e doar un mijloc de transport si cati isi cumpara o masina pentru ca e cool deoarece unele strategii de marketing au avut success.

Oricum spre exemplu de ce mi-as fi cumparat Kindle?Si care au fost efectele care m-au dus la alegerea acestui dispozitiv?E pentru ca e COOL?E deoarece toti au Kindle?Sau ar trebui sa va povestesc la toti ca mi-am luat Kindle si jumatate de forum ar trebui sa isi cumpere Kindle? NU:

(Parerea mea)

Ei bine, am constatat ca ma costa o gramada de bani sa stampez fiecare carte pe care o am si am ajuns la concluzia ca 4 carti stampate ar fi echivalent cu costul unui dispozitiv care mi-ar oferi posibilitatea sa citesc mai mult de patru carti, luand in considerare si termenul de garantie a acestui dispozitiv.Nu am cautat un vendor sau un dispozitiv COOL ci am studiat putin cum functioneaza diverse dispozitive si cat de rau ar putea face ochilor deoarece cand citesti trebuie sa ai un ambient care nu iti strica vederea.Un screen poate face refresh pentru a improspata imaginea si acest lucru poate obosi spre exemplu ochiul care citeste.Deci din start un ipad nu ar fi fost bun pentru asa ceva sub nici o forma. Am ajuns la concluzia ca tehnologia e-ink ar putea fi ok in confrunt cu celelalte tipuri de display am tinut cont si de costul dispozitivului + costul curierului.In final am inteles ca exista un vendor care ar avea asa ceva si anume Amazon.Din punctul de vedere a unui vendor insa lucrurile se schimba. Au creat un dispozitiv care ii va ajuta sa faca data minig pe capul userilor stiind ca acest lucru le va aduce mai mult profit.

Prima descriere nu a fost un review al produsului din punct de vedere tehnic si nici ceea ce ar putea face deoarece e clar e un book-reader si e facut pentru a citi carti, evident au iesit cateva versiuni care fac mai mult de atat si vor influenta mult useri care vor cumpara dispozitive de acest gen doar pentru ca e un trend (sa fim seriosi cati cumpara un asemenea dispozitiv doar pentru a citi carti si cati il cumpara deoarece ofera posibilitatea de a naviga in internet si a intra in diverse room de chat ).Eu ma refer la faptul ca vreau sa il cumpar dar trebuie in acelasi timp sa fiu constient de ceea ce face o data ce l-am cuparat.Doar ca in ziua de azi a cumpara un lucru inseamna "a iti vinde sufletul" deoarece nu intra doar obiectul in posesia ta ci si o parte din tine intra in posesia celui care iti vinde acest lucru.Pana aici OK, em a precizat mai sus ca nu are de ce sa se ascunda deoarece e un om corect (e bun) dar asta nu inseamna ca doar pentru a exista si a fi corecti trebuie bagati bani in gura altora.Data mining nu are nici o valoare daca statistica vine facuta intrun grup restrans de persoane dar are un oarecare impact cand vine facuta pe plan inernational pe capul multor oameni cinstiti.Unii aduc profit altora doar pentru faptul ca exista si e probabil sa fie si muritori de foame printre aceste persoane.Un individ poate exista si in acelasi timp sa fie corect, iar altii baga bani in buzunar pe ideile personale a acestui individ care crede ca in viata este liber si are posibilitatea sa aleaga , dar pana la urma acest individ poate alege doar cui sa "isi vanda sufletul".Presupunem ca esti un artist si iti faci un document cu diverse note si il pui intrun Ebook-Reader.Pe cand tu nu valorezi nimic si s-ar putea sa nu ai un success, altii fac statistiche pe ideile tale pentru a crea strategii diverse care le pot aduce profit mai mult.Articolul de mai sus si ceea cea am scris aici vrea doar sa explice cum functioneaza intradevar unele lucruri, evident puteti folosi in continuare dispozitivele voastre cum vreti voi dar din punctul meu de vedere e mai bine sa sa cunoasteti decat sa nu stiti nimic.Peace!

Link to comment
Share on other sites

Fiecare site sau aplicatie standard oficiala vine cu un disclaimer. Daca l-ai citit pe tot + anexe si consideri ca e ceva care iti afecteaza intimitatea si vii cu dovezi si argumente, poti da in judecata firma pentru ca nu ti-a specificat si nu te-a informat corect sau complet, avand obligatia sa stearga orice abatere legata de tine cu o eventuala continuare a serviciului respectand noii termeni sau intreruperea acestuia.

Gandeste-te ca cineva odata si odata tot inventa "afacerea" asta, omul dintotdeauna a vrut sa conduca sa manipuleze si sa-si faca sclavi indirect asa ca daca nu erai tu victima si erai destul de inteligent + sange rece ai fi facut si tu acest lucru altor persoane pentru niste bani foarte frumosi, ba din contra aveai o conceptie destul de radicala, gandind ca pur si simplu ajuti persoane prelucrand informatii prin AI in sensul ca o aplicatie poate "invata" din "greseli". De ce nu-ti acuzi creierul ca de la o anumita varsta iti completeaza aproape orice imagine, culoare sau forma pe care o vezi si ca nu poti vedea cu adevarat acel lucru exact asa cum e el de fapt ? Si in momentul ala daca vrei te duci mai aproape, analizezi mai bine, incerci sa privesti din alta perspectiva si daca esti la un nivel cognitiv mai superior vei vedea cu adevarat ceea ce cauti. Asa si cu marketingul/economia/politica ori o iei peste picior si ambele parti sunt impacate ori traiesti intr-un fel de simbioza falsa: ei sunt fericiti ca te-au pacalit, tu esti fericit ca ai primit totul pe tava :).

Eu am un singur cont de mess din 2005 pe care il folosesc si pentru mail si IM, am si gmail (prefer google) dar nu pot obliga persoane de rand sa foloseasca servicii neconventionale (pentru ei) doar pentru a-mi satisface placerea si libertatea. Poate ca am un cont de G+, unul de facebook (pentru hacker cup), de lastfm sau alte minuni care se implica in lucruri personale, dar nu le joc niciodata jocul lor sadic de a pune poze, de a partaja informatii, intr-un cuvant de a-mi pune viata pe net. Nu! Folosesc doar pentru anumite servicii cu 0% implicare personala, scurt si la obiect, ba chiar ma asigur ca la sectiunea privacy setez totul atat cat stie si statul (nume, adresa, varsta). Nu folosesc telefonul mobil (destul de rar in cazuri de urgenta) de aceea am acel cont de messenger, nu-i pot lasa pe ceilalti sa-mi afecteze deciziile si implicit viitorul prin raspandirea unei stiri unei solicitari, etc. De cand am internet, indiferent ce decizii am luat tot ceea ce caut sau ceea ce fac prin intermediul acestuia nu s-a schimbat deloc, nu i-am lasat sa ma afecteze sau macar traiesc cu impresia.

In ziua de azi putini pot sta neutri ... ori isi pun cutiuta la treaba si imbunatatesc sistemul <darkside> (totodata orbiti de castiguri) ori cad de sclavi cu incapacitatea de a constientiza sau daca realizeaza acest lucru considera ca deja e prea tarziu.

Tu ce crezi pyth0n3 ... oare chiar mai merita efortul luptei astea continue ?

E la fel cum te-ai apuca sa convingi toti cocalarii ca asculta un gen de muzica fara sens, chiar daca la o petrecere dupa cateva beri tot o manea te unge la suflet :)).

Edited by cmiN
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...