Jump to content
TomescuMihail

Automatica si Calculatoare sau Informatica@Universitate

Recommended Posts

In curand termin liceu si nu stiu pe ce sa ma axez.. Ma confrunt cu urmatoarea neclaritate: sa abordez sectia de Automatica si Calculatoare din cadrul politehnicii sau sectia de informatica la Universitatea din Bucuresti.. Pentru Automatica si Calculatoare imi trebuie fizica si matematica.. Sunt slab pregatit la fizica dar as putea lua materia de la inceput, avand la dispozitie in jur de un an pana la admitere. La universitate pot spune ca ar fii mai usor pentru mine insa dupa cate stiu automatica este cea mai buna facultate pentru IT.. Va rog puteti sa imi dati niste sfaturi? Ce sa fac? Multumesc (Imi cer scuze pentru greseli gramaticale)

Link to comment
Share on other sites

N-am fost student la nici una dar am fost o data la universitate si am fost foarte dezamagit..

Cladirea era veche al dracu, nu dadea vreun aer de 'excelenta'. Am fost intr-un laborator unde lucrau in Dev-C++ deci din start pentru mine inseamna ca-i praf.

Link to comment
Share on other sites

Nu te astepta sa inveti ce te astepti la facultatea la care intri. Fie ca intri la automatica, fie ca la informatica o sa fii dezamagit prin prisma faptului ca majoritatea cursurilor o sa fie sustinute de dinozauri obositi care au niste cerinte total tampite de la studenti, o sa inveti limbaje de programare "moarte" sau care nu au cautare(asta daca o sa inveti). Acum 2 ani am optat pentru "Calculatoare si Tehnologia Informatiei" in cadrul CREDIS fiindca ofereau cursuri gratuite CCNA(1,2,3,4), CISCO(ITE/ITA), Microsoft la juma' de pret si multe alte astfel de cursuri. Din cauza problemelor aparute cu licentierea facultatilor am fost adaugati ca si Departament in cadrul Facultatii de Matematica si Informatica de la Universitatea din Bucuresti... si de acolo s-a dus dracu tot (nu mai facem acele cursuri, avem profesori care trebuiau sa iasa la pensie de 10-20 de ani lejer, materii adaugate la misto ca sa fie si tot asa). Am auzit ca o facultate buna pe domeniul asta ar fi A.I. Cuza din Iasi, acum nu stiu sigur, poate te lamureste cineva de acolo, daca nu... incearca in afara.

Link to comment
Share on other sites

Nici una nici alta! Aduna tot raul citit mai sus si ii vei gasi opusul la FII (UAIC). Scapi de mate, timp liber cat la fara frecventa, program si asociatii special concepute pentru a distra studentul, oras mult mai frumos, faci java si c/c++, multa oop, ceva algo, structuri, ai, scripting, sisteme de operare ... cateva ramuri obligatorii, restul seminarii + optionale.

Daca esti baiat destept si ti-ai dat seama ca in Ro facultatea nu te face om, atunci chiar trebuie s-o faci pentru diploma (carte de munca), pentru distractie si pentru timpul liber alocat proiectelor (cv), freelancingului $, femei, etc. Cea mai buna solutie ramane cum am zis mai sus si cum am scris si in postul asta, nu-mi place sa ma repet.

Link to comment
Share on other sites

Corect ce a spus cmiN. La informatic? ai timp liber cât dore?ti, mai ales în primul an, apoi e pu?in mai ocupat.

La AC sunt zile cu 8-20(adic? 12 ore) ?i toata laboratoare. Nu se accept? absen?e. La info ai cam 2 pe semestru. La Info ai cam 25 de ore din care mergi 10-12/s?pt?mân?. La AC ajungi la 40. Faci singur calculul. :))

Link to comment
Share on other sites

Sa va spun o chestie importanta ce am aflat-o de la presedintele primei firme unde m-am angajat :

Angajatorii se uita mai bine la cei de la Politehnica pentru ca sunt cei care nu dorm noaptea, muncesc si au deadline-uri de care trebuie sa se tina.

In timpul facultatii esti fortat sa te "maturizezi" din punctul asta de vedere, iar de pe bancile Politehnicii se stie ca ies oameni care isi duc la bun sfarsit treaba, oricat de complexa este, nu "o freaca la rece", iar din aceasta cauza suntem mai bine vazuti de angajatori => ti se acorda mai multa incredere si respect.

Link to comment
Share on other sites

Poate sa se uite cum vrea la tine si sa termini aprope orice faculta (excluzand cele de prestigiu care iti dau post garantat) atata vreme cat stergi pe jos cu ceilalti care stau la coada la interviu pentru acel post. E importanta diploma insa sunt importante si orele care le-ai pierdut studiind pe langa materii si aprofundand ceea ce faci, fara sa fi terminat politehnica. Nu-i singura facultate unde nu se doarme. In plus, profii de acolo sunt asa dobitoci ca fac sclavie cu studentii in timpul facultatii incat a iesit pe locul 9 anul trecut.

Link to comment
Share on other sites

Hai s? presupunem c? am trecut m?car pu?in prin ambele. Oamenii de care zici au f?cut asta?

La Info e lejer fa?? de AC, iar dac? vrei s? nu ai timp o po?i face la orice facultate.

La interviu te cheam? ?i f?r? facultate. Ce faci la testul practic, aia conteaz?. Merge?i la interviuri ?i vede?i.

Link to comment
Share on other sites

La ambele profile o sa ai multe batai de cap cu matematica/electrotehnica + alte obiecte care o sa-ti para ciudate in primii doi ani.Daca vrei o facultate axata strict pe informatica iti recomand Universitatea din Iasi.E singura din tara in care chiar faci informatica si nu iti omori timpul cu Matematica Speciala,Electrotehnica,Electronica Analogica-Digitala,Chimie,etc.(sa nu iti inchipui ca o sa inveti cum sa faci circuite sau alte chestii,o sa inveti doar teorie)

Daca vrei doar la Universitatea din Bucuresti si iti doresti sa inveti programare/retelistica/etc. zic sa te orientezi spre Calculatoare si Tehnologia Informatiei.CTI este mult mai usor si mai interesant decat Automatica

La automatica materia este destul de invechita si grea si o sa ajungi in anul 3 sa petreci mai mult timp prin facultate decat acasa (asa cum zicea si tex).

Oricum in facultate conteaza mai mult cat inveti acasa pentru ca la cursuri se dau doar cateva notiuni de baza.

//LE:@wildchild

In mediul privat nu exista nicio lege care sa-ti reglementeze salariul daca ai sau nu diploma de facultate.Ceea ce spui tu poate este in mediul public,desi ma indoiesc.Eu cunosc persoane fara diploma de facultate care lucreaza la firme de top din Romania si persoane cu diploma care sunt taximetristi.

Daca ai o diploma poti sa ai pretentii salariale mai mari,dar diploma aceea trebuie confirmata si de cunostintele tale.

Edited by tjt
Link to comment
Share on other sites

@wildchild: Exact.

De re?inut: Ai de ales între a fi undeva mai la mijloc ?i timp ceva mai mult sau tragi tare 4 ani în politehnic? ?i faci ce vrei dup?. Sau... le faci pe amândou? c? po?i echivala examene între ele. De exemplu, la Info în anul 1 î?i r?mân vreo 5,6 examene din 10, deci e ok.

Alege?i orice, doar s? ?ti?i s? face?i ceva. Practic, nu doar s? fi?i de 10 ?i s? ?ti?i teorie. Spor.

@tjt: Nu din anul 3, ci din anul 1 ai chiar 8-20 doar laboratoare. :))

Link to comment
Share on other sites

Eu m-am lasat de Automatica in anul 3. Lucrez intr-o companie de top si moemtan vreau sa schimb. Am in prezent iar interviuri la mai toate companiile de top din Bucuresti si chiar la unele companii de-afara, c-as vrea sa plec. Pe unde-am fost am maturat

concurentza si eram as la locul de munca. Deci eu zic asa:

1) automatica e infecta, numai kkturi se faceaua acolo, din anul 3 nici nu mai erau cursuri de programare

2) la Iasi am inteles ca s-ar face multe lucruri misto, eu intrasem si-acolo dar am refuzat ca prostul, am vrut la Buc ca era 'fitza' si toata lumea voia la Automatica in bucuresti

3) Oricum ar fi tre sa-nvetzi singur, sa fii smecher pe felie daca, chiar iti dorest sa faci ceva in domeniul asta. Nu-ti pune bazele intr-o facultate sintr-un kkt de diploma. La urma urmei Romania n-are o facultate in top 500 mondial, deci daca pleci prin Europa nu cred c-o sa-i intereseze pe aia prea mult ce fac. ai absolvit tu.

4) Ce zice begood ca cei care au terminat Automatica sunt partial de acord cu el, cel putin la firmele mici.....in rest, mai sus, nu cred ca lucrurile stau asa......doar parere personala.

Link to comment
Share on other sites

Daca vrei sa fii un simplu programator, te poti duce oriunde... Poti chiar sa inveti singur... Iei carti si citesti.

Daca vrei insa sa afli mai multe despre computer science, intr-un detaliu mult mai fin, mergi la automatica si calculatoare. De aici iesi inginer, nu programator.

Insa, va trebui sa te gandesti foarte bine pentru ca facultatea de calculatoare e o facultate grea. De fapt, conform statisticilor e cea mai grea facultate din tara.

Un aspect important este ca e o diferenta foarte mare intre automatica, si calculatoare.

In realitate denumirea clasica a automaticii este Ingineria sistemelor. Iar denumirea de "calculatoare" este de fapt calculatoare si tehnologia informatiei (CTI). Daca ar fi tradusa in engleza ar fi echivalenta cu denumirea de "computer science".

Diferenta dintre automatica si calculatoare consta in faptul ca sectia calculatoare e de cel putin 3 ori mai grea. Nu numai ca profesorii au cerinte extrem de mari, si totul se face mult mai greu, la un alt nivel, dar noi, spre deosebire de cei de la automatica avem foarte multe teme. Facultatea de automatica o termina oricine... si, din cate am auzit, prea multa programare nu se face acolo.

Dezavantajele aici sunt ca ai foarte putin timp liber. Eu sunt anul I si am doua zile pe saptamana in care stau 10 ore la scoala efectiv. Fara ferestre, fara nimic. Doar cu pauzele de 10 minute in care esti ocupat sa alergi sa ajungi de la un colt in altul al campusului sa fii in sala la timp. In realitate insa, nu ar fi o problema prea mare timpul petrecut la cursuri/seminarii/laboratoare. Cu adevarat presant este timpul pe care il petreci facandu-ti temele. Temele sunt in mare parte, destul de grele, si ai un termen limita destul de mic pentru a le face. Astfel ajungi sa lucrezi in fiecare week-end ca sa fii sigur ca termini tema la timp. Gandeste-te ca dupa ce stai 10 ore la scoala, cand ajungi acasa nu-ti mai vine sa mai scrii cateva sute de linii de cod la tema...

Avantajele daca termini AC-calculatoare sunt ca oriunde te-ai duce sa te angajezi, esti privit altfel. Pe de alta parte gandeste-te ca de la noi o mare parte din studenti ajung sa lucreze la firme ca Google, Microsoft, IBM, Oracle etc. La nicio alta facultate nu vei vedea o rata atat de mare a studentilor care sunt angajati la unele dintre cele mai cunoscute corporatii din lume.

Cat despre admitere, matematica e extrem de usoara. Sunt exercitii pentru copii retardati. Se dau 18 probleme din care 16 le face un copil de 12 ani, si 2 sunt mai dificile.

Fizica pe de alta parte e destul de grea. Daca te hotarasti sa dai la AC te sfatuiesc sa incepi de acum cu fizica si sa tragi tare, mai ales la termodinamica.

Daca vrei sa ajungi la calculatoare ar fi bine sa inveti fizica cat se poate de bine in asa fel incat sa iei 10 la admitere. La mate iei 10 oricum... cu un minim de efort.

Decizia iti apartine.

Daca vrei sa inveti programare te poti duce la orice facultate de profil si iesi cu diploma de... nici nu stiu ce se da... programator?:-??

Daca vrei insa sa inveti ceva mai mult, ceva care sa te ridice peste ceilalti, ceva pentru care sa fii apreciat, vii aici, tragi tare de tot 4 ani, iesi inginer, si esti privit altfel.

Edited by crs12decoder
Link to comment
Share on other sites

Ok. Vom fi/vor fi privi?i altfel cei de la automatic?. E ca ?i cum cei de la electrotehnic? erau privi?i mai ok înainte. Nu conteaz?. Ia da?i un interviu pe la firme de top(vede?i ce zice ?i @michee) ?i o s? vede?i c? to?i sunt chema?i la interviu, dar conteaz? ce faci acolo. +

+

+

plus

sunt chestii diferite. Hardware - Software. programare low. programare de nivel înalt.

cei care-?i dau cu p?rerea sigur cunosc ambele facult??i? c? dac? nu, sunt doar p?reri. unul de la info nu va programa pic sau altele, dar nici cei de la automatic? nu vor putea face programarea de nivel înalt la fel ce cei de la info. low - high. nu-i chestie de mai bun? sau mai r?u. e chestie de nivele, de layere. deci alegi ce-?i place.

Link to comment
Share on other sites

Daca vrei sa fii un simplu programator, te poti duce oriunde... Poti chiar sa inveti singur... Iei carti si citesti.

Daca vrei insa sa afli mai multe despre computer science, intr-un detaliu mult mai fin, mergi la automatica si calculatoare. De aici iesi inginer, nu programator.

M-ai amuzit un pic, tre sa recunosc. Deci ce-am intzeles io din postul tau e ca "Du-te la Automatica c-o sa-tzi scrie inginer, nu programator pe diploma". Kkt....WTF???

Bah, ptr totzi pustanii sa va fie clar.....Daca vretzi sa invatzatzi ceva si chiar va place un domeniu, o sa invatzatzi singuri ma.....si o s-o faceti de placere.

Avantajele daca termini AC-calculatoare sunt ca oriunde te-ai duce sa te angajezi, esti privit altfel. Pe de alta parte gandeste-te ca de la noi o mare parte din studenti ajung sa lucreze la firme ca Google, Microsoft, IBM, Oracle etc. La nicio alta facultate nu vei vedea o rata atat de mare a studentilor care sunt angajati la unele dintre cele mai cunoscute corporatii din lume.

Da, de acord o fi rata mare, dar stii ce cred eu? Eu cred ca multzi din astia erau dinainte olimpici la mate,info, etc si tot ce-au invatzat au invatzat cu mult inainte, din carti si din pregatirea la olimpiade. Cunosc destule cazuri. Deci revin la ideea.....daca vrei sa-nvetzi si-ti place, o faci si singur.

Dezavantajele aici sunt ca ai foarte putin timp liber. Eu sunt anul I si am doua zile pe saptamana in care stau 10 ore la scoala efectiv. Fara ferestre, fara nimic. Doar cu pauzele de 10 minute in care esti ocupat sa alergi sa ajungi de la un colt in altul al campusului sa fii in sala la timp. In realitate insa, nu ar fi o problema prea mare timpul petrecut la cursuri/seminarii/laboratoare. Cu adevarat presant este timpul pe care il petreci facandu-ti temele. Temele sunt in mare parte, destul de grele, si ai un termen limita destul de mic pentru a le face. Astfel ajungi sa lucrezi in fiecare week-end ca sa fii sigur ca termini tema la timp. Gandeste-te ca dupa ce stai 10 ore la scoala, cand ajungi acasa nu-ti mai vine sa mai scrii cateva sute de linii de cod la tema...

Da, daca vrei sa nu ai nici un fel de viatza, sa te frece niste dinozauri cu toate kkturile, din care multe ma-ndoiesc ca o sa-ti foloseasca vreodata....Du-te. Sigur poate o sa-nvetzi si niste chestii utile. Dar merita raportul beneficii/sacrificii?

Daca vrei insa sa inveti ceva mai mult, ceva care sa te ridice peste ceilalti, ceva pentru care sa fii apreciat, vii aici, tragi tare de tot 4 ani, iesi inginer, si esti privit altfel.

da, deci du-te c-o sa-ti scrie inginer pe diploma la final. O frectie. Iti garantez ptr varfurile din domeniu nu face 2 bani diploma. Joburile smechere ti le gasesti prin networking si skill-uri tehnice. Astea le potzi face dobandi si fara sa absolvi o fac. de kkt.

Your life, your choice.

Link to comment
Share on other sites

Dragilor, tin sa va anunt ca o sa termin facultatea anul acesta cu media maxim 7, mereu mi s-a rupt de note pentru ca am invatat ce am vrut pe langa si am 4 oferte de munca fara sa am licenta macar sau sa aplic undeva, doar pentru simplul fapt ca m-au remarcat pe la prezentari unii dupa cum puneam intrebari sau participam. In schimb, am colegi care au vrut sa faca contabilitate dar au ramas la info ca altfel n-au prins buget si au medii chiar si de 9(copiat, cumparat proiecte, si alte smecherii) si pot sa se considere norocosi daca o sa reuseasca lucreze ceva mai sus decat operator pc, ca-s mai prosti ca noaptea.

Cel mai mult conteaza ce ai in cap, diploma e doar o bucata de hartie care atesta ca ai trecut prin facultate. Poti sa treci de faculta ca si cainele prin apa sau poti sa profiti si sa consolidezi ce inveti acolo. It's up to you mate!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

?tiu c? mai am ceva timp pân? la facultate, dar nu e r?u s? te documentezi din timp. Din ce am citit, facultatea „A.I. Cuza” din Ia?i mi-se potrive?te cât mai bine: spre deosebire de Automatic?, acolo nu se face nimic legat de hardware, pu?ine ore => mult timp liber (de care ?tiu s? profit, înv??ând) etc. Sunt curios, acolo se face doar programare sau ?i re?elistic?, administrarea unui server. Defapt, a? dori ca cineva de acolo s? îmi spun? cam ce materii sunt.

Link to comment
Share on other sites

?tiu c? mai am ceva timp pân? la facultate, dar nu e r?u s? te documentezi din timp. Din ce am citit, facultatea „A.I. Cuza” din Ia?i mi-se potrive?te cât mai bine: spre deosebire de Automatic?, acolo nu se face nimic legat de hardware, pu?ine ore => mult timp liber (de care ?tiu s? profit, înv??ând) etc. Sunt curios, acolo se face doar programare sau ?i re?elistic?, administrarea unui server. Defapt, a? dori ca cineva de acolo s? îmi spun? cam ce materii sunt.

http://www.uaic.ro/uaic/bin/download/Academic/Informatica/InformaticaRO.pdf

Link to comment
Share on other sites

Orice facultate facuta nu valoreaza nimic daca nu iti dai interesul si nu studiezi in plus fata de ceea ce ti se ofera! In facultate iti pui bazele, iar aprofundarea o faci singur!

Daca ai inclinatii doar catre software iti recomand Informatica, nu are rost sa te complici cu hardware.

Referitor la un interviu de angajare conteaza in egala masura si cunostiintele si facultatea absolvita!

Orice facultate este usoara daca iti place ceea ce faci! ;)

Sper ca alegerea ta sa se bazeze pe cunostiintele pe care le ai din timpul liceului si nu pe sfaturiile primite!

Link to comment
Share on other sites

Am si eu o intrebare: daca nu stiu mai nimic in afara de Html, se merita sa ma duc la o facultate de calculatoare (orice facultate) pe ramura de software? Adica or sa ma ia de la 0 sau or sa spuna "presupunand ca stiti C++ (dau un exemplu) haideti sa facem un program care sa faca nustiu ce.....". In liceu am facut retelistica si hardware, +Html, dar vreau sa ma axez pe software

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...